האתגרים הישראלים ביום שאחרי דאע"ש

שחקנים רבים במזרח התיכון החדש הם בעלי ברית ואויבים גם יחד. בישראל מודאגים מכך שארה"ב ממשיכה לחמש את צבא לבנון שהזהות בינו לחיזבאללה מעמיקה, וחוששים ומדיל בין טראמפ לרוסים שיאפשר לציר השיעי לקנות אחיזה ברמת הגולן.

al-monitor .

נושאים מכוסים

lebanese army, idf, michel aoun, islamic state, hezbollah, raqqa, mosul

יול 5, 2017

ההערכה המודיעינית במערב, כפי שבאה לידי ביטוי בדבריהם של בכירים עיראקים לאחר כיבוש מוסול, היא כי התמוטטות הח'ליפות האסלאמית של דאע"ש היא בלתי נמנעת. על פי גורמי מודיעין, נפילת א-רקה תיקח זמן, אבל בסופו של דבר היא תתרחש ומה שייוותר מהכוח הלוחם בשטח של דאע"ש ינסה למצוא מקלט באזורים מרוחקים ונידחים יותר, ולהמשיך מהם את הג'יהאד העולמי, בעיקר מול מטרות מערביות באירופה ובארה"ב.

במצב הדברים, מתארגנים השחקנים השונים במזרח התיכון ל"יום שאחרי" הנוכחות הפיסית של דאע"ש בזירה. היום הזה יכול להתרחש בכל תאריך שהוא בשנה-שנתיים הקרובות. במילים אחרות, הוא מעבר לפינה.

"המזרח התיכון החדש הוא מוזר", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי ישראלי בכיר המכיר את הזירה הצפונית, "נגמרו הימים של שחור ולבן, של אלה שצבועים כאויב, מול אלה ששייכים לברית. יש עכשיו שחקנים רבים שהם גם וגם, הכל תלוי בזווית הראיה ובזירה הרלוונטית ובאינטרסים של אותו הרגע".

כוונתו של הבכיר היא בראש ובראשונה לחיזבאללה, איראן, רוסיה וצבא לבנון. בישראל מודאגים מהיחס האמריקאי לצבא לבנון ומהעובדה שארה"ב ממשיכה לחמש את הצבא הזה במרץ. "האמריקאים רואים שצבא לבנון לוחם בדאע"ש בצפון המדינה, והם סימנו אותו ככוח חיובי, כלומר בתוך הברית האנטי-דאע"שית", אומר הבכיר הביטחוני, "אבל זו אשליה, כי הזהות בין צבא לבנון לבין חיזבאללה הולכת ומעמיקה ואת הנשק שהאמריקאים מספקים לצבא לבנון בצפון, אנחנו מזהים אחר כך בידי צבא לבנון וחיזבאללה בדרום, כלומר מולנו".

בישראל מצביעים על התבטאות מהזמן האחרון של נשיא לבנון, מישל עאון, שהכריז כי לחיזבאללה תפקיד משלים לצבא הלבנוני. לאחר שהדברים נאמרו, לא הצליח אחד הקצינים הבכירים בצה"ל להסתיר את שביעות רצונו והעביר ללבנון מסר, דרך מפקד יוניפי"ל, עם תודה מיוחדת לנשיא הלבנוני. "דבריו של הנשיא היו בעצם הודאה מפורשת בכך שחיזבאללה וצבא לבנון הם היינו הך, וזה יאפשר לנו במלחמה הבאה, שאנחנו מקווים שלא תפרוץ, לא להימנע מפגיעה בתשתיות בלבנון כפי שעשינו בפעם הקודמת. זו הייתה שגיאה אסטרטגית של מישל עאון", אמר לאל-מוניטור קצין בכיר בצה"ל.

בינתיים משקיעה ישראל את מירב המאמץ בניסיון לשמור על ארה"ב בצד הנכון, קרי בצד שלה: בישראל מודאגים מאוד מהאפשרות שהנשיא טראמפ ינסה להסדיר את המצב במזרח התיכון ביום שאחרי דאע"ש בדיל מיוחד עם הרוסים, שיאפשר לציר השיעי הנמשך מטהרן עד ביירות לקנות אחיזה מול ישראל בגזרת רמת הגולן.

עניין נוסף שנמצא בראש סדר היום הישראלי הוא העובדה שאיראן החלה בבניית בתי חרושת לייצור רקטות וטילים מדויקים יחסית בלבנון. עד עכשיו, הצליח חיל האוויר הישראלי, עפ"י דיווחים זרים, לפגוע ברוב המוחלט של שיירות שיצאו מדמשק לכיוון ביירות, ובהן נשק "שובר שוויון" שעלול לפגוע בעליונות האווירית המובהקת של ישראל באזור, או לאפשר לחיזבאללה לפגוע במדויק באתרים אסטרטגיים בתל אביב. כעת, כדי לעקוף את המצור האווירי המיוחס לישראל, מתכוונים האיראנים "לקצר טווחים" ולהעניק לחיזבאללה אפשרות לייצור עצמי של הטילים הללו.

בצמרת הישראלית נטוש ויכוח אם קיומם של מפעלים כאלה בלבנון הוא "קאזוס בלי", כלומר קו אדום שישראל לא תוכל להשלים עמו. אם התפיסה הזו תנצח, פירוש הדבר שישראל תנסה לפגוע או לטרפד בכל מחיר בהקמת המפעלים הללו, גם אם הדבר יאלץ אותה בסופו של דבר לבצע מכה אווירית שתשמיד אותם, כפי שהשמידה, על פי פרסומים זרים, את הכור הגרעיני הסורי בא-זור בשנת 2007. מהלך כזה יצית במזרח התיכון תבערה גדולה, אולם ההחלטה לצאת אליו לא תהיה קלה.

נכון לעכשיו, ישראל וחיזבאללה מרתיעים זו את זה ואין לאף אחד מהם אינטרס לצאת לעימות שיגרום הרס חסר תקדים בלבנון, אבל גם בישראל. יחד עם זאת, למקבלי ההחלטות בישראל ברור כי בשלב הזה נמצא חיזבאללה בעמדת נחיתות בולטת, לאור העובדה שאיבד כ-1,500 לוחמים בקרבות בסוריה, ועוד אלפי פצועים, ואין הוא מסוגל להתמודד בצורה יעילה בחזית נוספת עם ישראל. ועדיין, אין מנהיג ישראלי שיוכל לקבל החלטה מושכלת כזו ולהצית, במו ידיו, את הגזרה, בגלל הקמת מפעלי טילים בלבנון. לכן, בשלב הזה הסתפקו בישראל בסדרה ארוכה של נאומים והצהרות מפי בכירים צבאיים ומדיניים בשבועיים האחרונים. אחד השיאים הייתה המלצתו של מפקד חיל האוויר הישראלי היוצא, אלוף אמיר אשל, לתושבי דרום לבנון למהר להימלט מבתיהם אם וכאשר תיפתח מלחמה [21 ביוני].

בישראל יש מי שמכים היום על חטא היסטורי ו"שגיאה אסטרטגית כבדה" שנעשתה בשחר ימיה של המדינה היהודית, כשבחרה להתעמת עם השיעים, במקום לקבל אותם ולייסד איתם ברית, דוגמת הברית שנכרתה בין הישראלים לדרוזים. "השיעים הם מיעוט ונחשבים כופרים בעיני הסונים, בדיוק כמו הדרוזים או היזידים", אמר לאל-מוניטור גורם צבאי ישראלי בכיר, "ב-48' עוד לא הבנו את זה, וגם לא ב-82', ובמקום להושיט לאוכלוסייה השיעית בלבנון יד ולהציע להם הסדרה והגנה הדדית, הפכנו אותם לאויבינו. זו בכיה לדורות, כי השיעים, מבחינת תפיסתם את האזור ומעמדם באסלאם, בשלים הרבה יותר לשיתוף פעולה איתנו, מאשר הסונים. אפשר יהיה לחשוב על שינוי המגמה הזו רק אחרי שהמהפכה האיראנית תסתיים", הוא הוסיף, "אבל את המועד הזה אף אחד מאתנו לא יודע".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
דין עזה אינו כדין הגדה: המשוואה המוטעית של בנט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 7, 2020
האם ליברמן סייע לצעירים חרדים לקבל פטור מגיוס לצה"ל?
דני זקן | הבחירות בישראל | פבר 7, 2020
האם התיאום הביטחוני עם הפלסטינים ישרוד את "דיל המאה"?
שלומי אלדר | | ינו 30, 2020
מה יקרה קודם: פצצה גרעינית איראנית או נפילת האייתוללות?
בן כספית | | ינו 15, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020