ישראל פולס

שיטת נתניהו להתגבר על נזקי התקפלותו במשבר הר הבית

p
המחבר
בקצרה
סקר של ערוץ 2 מראה שמצד אחד רוב הציבור אינו שבע רצון מתפקודו של ראש הממשלה במשבר הר הבית, אך מצד שני סבור שהוא צדק כשהציב את גלאי המתכות. למרות הנזק התדמיתי שהסרת הגלאים תגרום לו, אין כרגע מי שמאיים על הנהגתו של נתניהו

מיד לאחר שהוביל את החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני ביום שני בלילה (24 ביולי) להסיר את גלאי המתכות מהכניסות להר הבית, פעל ראש הממשלה בנימין נתניהו לצמצם את היקף נזקיה לתדמיתו.

בשעות שאחרי הפיגוע בו נרצחו שני שוטרים בהר הבית (14 ביולי), נתניהו היה זה שדחף להציב את הגלאים במקום, כאמצעי להגברת הביטחון וכהצהרה על הריבונות הישראלית בכל חלקי ירושלים. הוא עשה זאת למרות אזהרות צה״ל והשב״כ, שטענו כי המהלך הזה עשוי להוביל להתפרצות אלימה.

גם כשגברו הסימנים שהצבת גלאי המתכות מתסיסה את העולם המוסלמי ושהשטח על סף פיצוץ, נתניהו סירב לחזור בו. כששרי הבית היהודי בקבינט נושפים בעורפו ומזהירים אותו שלא יתקפל, נתניהו לא יכול היה להרשות לעצמו למצמץ מול המהומות באזור הר הבית וההפגנות בעולם הערבי.

ביום שישי בלילה (21 ביולי) טבח מחבל פלסטיני בשלושה מבני משפחת סלומון בבית בהתנחלות חלמיש, וכבר היה ברור שהעימות על גלאי המתכות מתחיל לצאת משליטה. נתניהו הלך עד הקצה ממש בתמרוניו בין שיקולי הביטחון לשיקולים הפוליטיים, שעיקרם הוא המאבק על הנהגת הימין מול יו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט.

מה שהעניק בסופו של דבר לראש הממשלה את הסולם לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפס היה דווקא משבר נוסף - תקרית חמורה בשגרירות בירדן (23 ביולי). כשהגיעו אל נתניהו הדיווחים הראשונים על כך שמאבטח ישראלי בשגרירות בעמאן נדקר וירה למוות בשני אזרחים ירדנים במהלך עימות, הוא החל לפעול בכל הערוצים האפשריים כדי למנוע מהאירוע הזה להחמיר ולהסתבך.

בשלב הזה, כשהשלטון הירדני דורש לעצור לחקירה את המאבטח ואינו מאפשר לצוות השגרירות לעזוב את הבניין ולחזור לישראל, נתניהו כבר ידע שהוא יאלץ להתקפל מול כל העולם, ולהודיע על סילוק גלאי המתכות מהר הבית. הוא גם ידע שישלם על כך מחיר תדמיתי ואולי אף פוליטי. בישיבת הקבינט הלילית ביום שני (24 ביולי) נציגי מערכת הביטחון הציגו תרחישי אימה אפשריים במקרה בו הגלאים לא יפורקו והלחץ המוסלמי יגבר. בין היתר, נאמר לשרים כי עלולה לפרוץ אינתיפאדה חדשה. התרחישים האלה סייעו לנתניהו להצדיק את נסיגתו ממה שטען רק כמה ימים קודם לכן שהוא אמצעי ביטחון הכרחי. השרים בנט ואיילת שקד מהבית היהודי וזאב אלקין מהליכוד התנגדו להחלטה. שאר השרים תמכו בה.

באותו יום, סמוך לשעה 23:00 בלילה, חצו אנשי השגרירות בעמאן את מעבר אלנבי בחזרה לשטח ישראל. ביניהם היו גם השגרירה עינת שלאין והמאבטח היורה, שהיו נצורים במשך שעות ארוכות בבניין השגרירות. באותו זמן לשכת ראש הממשלה כבר עמלה על המפגש המתוקשר בין השניים לבין נתניהו, בתום מה ששווק לציבור כמבצע הירואי של ראש הממשלה להשבתם הביתה. במסגרת הקרב על דעת הקהל, נתניהו ניסה לארגן לעצמו תמונת ניצחון מההתרחשויות הביטחוניות של הימים האחרונים - אירועים שהעמידו אותו באור בעייתי כמי שהחליט בחופזה על הצבת גלאי המתכות, והפגין חולשה כשהסיר אותם.

בצהריים של יום שלישי טס נתניהו לרמת הגולן, שם קיבל סקירה ביטחונית מצד צמרת צה"ל. נילוו אליו שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט. הביקור אמנם נקבע כמה ימים לפני, אך נתניהו ניצל אותו במיומנות לצרכי שיקום הנזקים התדמיתיים שנגרמו לו. כשהוא מוקף בצמרת צה"ל, לבוש בחולצת פולו שחורה, צולם נתניהו כשהוא מאזין לסקירות הביטחוניות, רוכן על מפות ומשקיף אל עבר סוריה. אין תפאורה מושלמת מזו כדי להעביר לציבור את המסר שהוא עדיין המבוגר האחראי, היחיד במערכת הפוליטית עם מספיק ניסיון ביטחוני כדי להתמודד עם האיומים שמעבר לגבול הסמוך עם סוריה.

בהצהרה לתקשורת שנתן בתום הביקור החמיא נתניהו למפקדי צה״ל באזור, אך הזהיר: ''המציאות כאן משתנה במהירות, דאע"ש בנסיגה גדולה, את החלל מנסה למלא איראן. איראן יחד עם חיזבאללה יוצרים כאן קשת צפונית, בסיוע גם נשק מדויק. אנחנו מטפלים באיומים החדשים הללו על מדינת ישראל. דעתנו נתונה למכלול האיומים על מדינת ישראל".

אולם הסיור הפוטוגני של ראש הממשלה ונבואות הזעם על האיומים מסביב לישראל נדחקו לשוליים מול העיסוק התקשורתי בהסרת גלאי המתכות. סקר שפרסם ערוץ 2 ביום שלישי בערב הצביע על כך ש-77 אחוז מהציבור רואים בפירוק הגלאים התקפלות, ו-67 אחוז מהנשאלים אמרו שתפקודו של נתניהו לא היה טוב.

למרות הנתונים הקשים מבחינת נתניהו, הם מלמדים רק על הלך רוח רגעי. גם בימי הפסקת האש של מבצע צוק איתן בקיץ 2014 הצביעו סקרי דעת קהל על אכזבה מתפקודו של נתניהו. פרשנויות רבות נכתבו אז על פגיעה קשה בתדמיתו כמר ביטחון, בעיקר בשל העובדה שדבק בו כישלון הטיפול במנהרות חמאס ברצועת עזה. למרות זאת, נתניהו המשיך לזכות בציונים הגבוהים ביותר בסקרים ששאלו על התאמה לרשות הממשלה, ביחס לכל המועמדים האחרים. כך שיש לבחון את היקף הנזק התדמיתי לנתניהו מאירועי הר הבית לאורך זמן.

הסקר של ערוץ 2 אמנם מראה שהציבור אינו שבע רצון מתפקודו של נתניהו, אך גם שרוב הציבור - לא רק בימין - חושב שהצבת גלאי המתכות הייתה צעד נכון. מבחינה פוליטית אלה הן חדשות טובות לנתניהו. הן מצביעות על כך שהציבור אינו תומך, למשל, בעמדתו של היו"ר החדש של מפלגת העבודה, אבי גבאי, שהתנגד להצבת הגלאים. פוליטיקה היא משחק של אלטרנטיבות, של הרע במיעוטו. כל עוד מול נתניהו לא ניצבת אלטרנטיבה, הוא יצליח להתאושש גם מנזקי הר הבית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept