האם נתניהו מעכב בכוונה את הורדת המגנומטרים?

מסבב האלימות הנוכחי נעדר בנימין נתניהו הסולד מהרפתקאות ביטחוניות. האם זה בגלל החקירות נגדו ונגד מקורביו או שמא מדובר בקרב על מנדטים ופופולריות בימין? ייתכן שדווקא התקרית בירדן תסייע לו לרדת מהעץ בלי לספוג מהלומה ציבורית כבדה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

israeli occupation, intifada, israeli-palestinian conflict, terrorism, haram al-sharif, temple mount, benjamin netanyahu

יול 24, 2017

ביום ראשון [23 ביולי] תקף אזרח ירדני את המאבטח בשגרירות ישראל בירדן באמצעות מברג. המאבטח ירה בו והרגו. ירדני נוסף נהרג מכדור תועה. יומיים קודם, בערב שבת, הגיע עומר אל-עבד, פלסטיני בן 19 מהכפר כובר, להתנחלות חלמיש הסמוכה, חדר לאחד הבתים ורצח בדקירות סבא בן 70 ואת בנו בן ה-36 ובתו בת ה-46. חמשת הילדים הקטנים שנכחו בבית, הוסתרו בחדר בקומה השנייה ע"י אמם, עד שהגיע אחד השכנים וירה במחבל. באותו יום נהרגו במהומות הקשורות להר הבית ארבעה פלסטינים. מזרח ירושלים והגדה הגיעו לנקודת רתיחה. לראשונה מזה זמן רב נראו מאות פלסטינים מפגינים ברחובות ומכלים את זעמם בסמלי השלטון הישראלי.

כל זה, בגלל מגנומטרים שהציבה ישראל בכניסה למסגד אל אקצא, בעקבות הפיגוע שיצא מהמסגד ביום שישי, 14 ביולי (עליו נכתב במאמר קודם כאן). עמל של קרוב לשנתיים, במסגרתן הצליחה מערכת הביטחון הישראלית להשתלט, לרסן ולהדביר את גל טרור הסכינאות והיחידים שפרץ בספטמבר 2015, התפוגג תוך שבוע ימים.

שני פקטורי ריסון חשובים שמשמשים בדרך כלל להורדת הלהבות, נעדרים מהסבב הנוכחי: הראשון, הוא ממשל אמריקאי אחראי, בקי ונמרץ, שמסתער על מצב מהסוג הזה כמעט מהרגע הראשון ומתווך בין הצדדים. השני הוא בנימין נתניהו.

יותר ויותר עולה השאלה, האם נתניהו מעכב בכוונה את הורדת המגנומטרים כדי להגביה את גובה הלהבות ולהסיט את תשומת הלב הציבורית והתקשורתית בישראל מגל החקירות הגואה נגדו. בסוף השבוע האחרון חתם מיקי גנור, מי שהיה המתווך בין ישראל ל"תיסנקרופ", על הסכם עד מדינה ועכשיו יתחיל מצעד הנחקרים והמופללים בעקבות עדותו. צפויה סערה ציבורית עזה. כרגע אין כל אינדיקציה שראש הממשלה נתניהו יסתבך גם בפרשה הזו, אבל מקורביו ובראשם עו"ד דוד שמרון מסובכים בה עד צוואר.

האם ייתכן שנתניהו איבד את מתינותו וסלידתו מהרפתקאות ביטחוניות, בין היתר בגלל תחושת המצור שהוא חש לאור החקירות? הדעות חלוקות והתמונה מורכבת. אלמנט אחד משחק תפקיד משמעותי ביותר בהליכתו של נתניהו ימינה בכל הקשור להר הבית: הקרב בימין הישראלי על מנדטים ופופולריות. למן הרגע הראשון סונדל נתניהו על ידי נפתלי בנט ורבים משרי הליכוד, שקראו לו לא לוותר ולא להוריד את המגנומטרים.

ראש הממשלה, שמשתדל לא לתת לבנט להתייצב מימינו בשום הזדמנות, התקשה להכריע. את ההחלטה על הצבת המגנומטרים הוא קיבל בחיפזון, ערב צאתו לפריז, מבלי שהתקיים על כך דיון קבינט ומבלי שצה"ל ושירות הביטחון הכללי הוכנסו לתמונה. לו היה נועץ בשב"כ או בצבא, היה נתניהו שומע שהצבת המגנומטרים עלולה להצית מחדש את אינתיפאדת הבודדים ולאחד את כל העולם הערבי-אסלאמי סביב הפלסטינים, אירוע שכבר מזמן לא קרה.

אבל נתניהו לא התייעץ, וזה בדיוק מה שהוא קיבל. בצה"ל מדווחים על רמת התלהמות ברשתות החברתיות כמותה לא נצפתה שנים. שני השונאים הגדולים ביותר בסביבה, אבו מאזן ואיסמעיל הנייה, הוטחו זה לזרועותיו של זה. נשיא טורקיה ארדואן מיהר להצטרף לחגיגה והפגנות ענק נצפו בירדן, בה תנועת "האחים המוסלמים" דומיננטית.

בעוד הקבינט הישראלי יושב בלילה שבין ראשון לשני בניסיון למצוא סולם שאפשר יהיה לרדת בעזרתו מהעץ בלי לספוג מהלומה ציבורית כבדה, אירע האירוע בשגרירות הישראלית בירדן. הסיפור החל להזכיר את אותה התנקשות אומללה של המוסד הישראלי בחייו של חאלד משעל, שנעשתה על אדמת ירדן, נחשפה מבעוד מועד ואילצה את ראש הממשלה הטירון, בנימין נתניהו, להציל את חייו של משעל, לשחרר את השייח' אחמד יאסין ולהתחנן בפני המלך חוסיין שיסלח [1997].

ייתכן שדווקא התקרית הנוכחית תסייע לנתניהו לרדת מהעץ, בהסדר נוסח "המאבטח תמורת המגנומטרים". בינתיים נצורים אנשי השגרירות הישראלית בירדן במבנה השגרירות, הירדנים דורשים לחקור את המאבטח הישראלי וישראל מסרבת. השטחים בוערים, אבו מאזן הודיע על הפסקת התיאום הביטחוני והמוני פלסטינים מתפללים מדי ערב בשער האריות, מחוץ למתחם המסגדים, כשבמקומות רבים נוספים נערכות הפגנות סוערות.

בנוסף לכל הצרות, נרשם מתח לא קטן בין מערכת הביטחון לבין הדרג המדיני, נתניהו העדיף, בכל הקשור להר הבית, את המלצות המשטרה, והתעלם מהמערכת הביטחונית. למשטרה אין ראיית עולם רחבה, היא לא מתעניינת במצב ביהודה ושומרון או בסיטואציה הגיאופוליטית. נתניהו העדיף לעבוד עם המשטרה, ועכשיו הוא מוצא מולו את הצבא ואת השב"כ.

עבודת נמלים של קרוב לשנתיים, אותה לומדים כמעט בכל מדינות המערב, יורדת כעת לטמיון. בצה"ל ובשב"כ פיתחו מערכות של אלגוריתמים שמנטרות את הרשתות החברתיות ויודעות לזהות, בוודאות גבוהה יחסית, מפגעים פוטנציאליים. מאמץ עצום שכלל משאבים רבים הושקע בשטח עצמו, בדרכים יצירתיות ועקיפות. בהובלת הרמטכ"ל רב אלוף איזנקוט ושרי הביטחון יעלון וליברמן הצליחה ישראל להשאיר את רוב רובה של האוכלוסייה הפלסטינית מחוץ לסכסוך, לא פגעה ברמת החיים, בתנועה החופשית ובאישורי העבודה בישראל. כך הושג הניצחון על אינתיפאדת היחידים, ולכן רב עכשיו התסכול כשכל זה נמחק אל מול ההתפרצות הנוכחית.

המחבל עומר אל-עבד העלה לעמוד הפייסבוק שלו פוסט ובו צוואה פומבית והודעה שיוצא לבצע פיגוע, כשעה וארבעים דקות לפני הביצוע בפועל. על הנייר, אמורה הייתה מערכת הביטחון הישראלית לנטר את הפוסט הזה במהירות, והמכונה של צה"ל והשב"כ אמורה הייתה ללכוד את אל-עבד בטרם יבצע את זממו. במציאות, זה לא קרה. המערכות המשוכללות והחכמות שבנתה ישראל אינן הרמטיות.

כעת מנתחים לאחור איך חמק אל-עבד בין האצבעות בדרכו לחלמיש, וכיצד חמקו שלושת הערבים הישראלים, שבוע קודם, בין מערכות הניטור השונות בדרכם להר הבית. בינתיים, השתחרר השד מהבקבוק והוא משתולל עכשיו ברחובות ירושלים והגדה המערבית. בישראל מתפללים שלא ידליק את האזור כולו ומייחלים למבוגר אחראי כלשהו שיבוא להרגיע. כרגע, אין כזה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Former top Israeli general Yair Golan rejects annexation, says "we need deal with Palestinians, not US”

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יול. 6, 2020

This week, Ben talks with former chief of staff of the IDF and Knesset Member Maj. Gen. (Ret.) Yair Golan. The left-wing lawmaker, a member of the Meretz Party, said that he is opposed to Prime Minister Benjamin Netanyahu's plan to annex parts of the West Bank, expressing his fears that annexation will endanger the Zionist dream and turn Israel into an apartheid state. Golan argues that Israelis don’t need a deal with the US administration, rather they need a deal with the Palestinians. The retired general also revealed that he wants to one day be prime minister of Israel. 

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020