ישראל פולס

סדר היום החדש של משה כחלון

p
המחבר
בקצרה
של שר האוצר משה כחלון שביקר השבוע בוושינגטון כמעט לא נשמע באשר לסוגיית המגנומטרים, ההסלמה הביטחונית והמשבר עם ירדן. זה לא מקרי: מאז תם משבר תאגיד השידור הציבורי כחלון נמצא עמוק בתוך קמפיין בחירות ומתמקד בנושאים שהביאו אותו למשרד האוצר.

העוקבים אחר עמוד הפייסבוק של שר האוצר משה כחלון, ליוו אותו השבוע במסעו הרשמי הראשון בוושינגטון באמצעות סרטונים, פוסטים ותמונות חגיגיות. הסרטונים שידרו אנרגיה מקפיצה של קמפיין בחירות: הם נערכו במקצועיות, לוו במוסיקת רקע מתאימה ובכתוביות, ובכולם כחלון נראה ככוכב רוק; מדבר בגובה העיניים לציבור ומעביר תחושה של ניצחון וקירבה בניחוח בינלאומי.

באחד הסרטונים, שצולם ב-23 ביולי, נראה שר האוצר האמריקאי סטיבן מונצ'ין לצדו של כחלון בתום פגישתם. מונצ'ין היה מעט נבוך בעוד עמיתו הישראלי מספר בעברית על פגישה "מדהימה" ביניהם, עם הרבה הערכה ותמיכה לכלכלת ישראל, למדינת ישראל ולעם ישראל. מונצ'ין לא הבין כנראה מילה מהנאמר, אבל שיתף פעולה בנימוס. הסרטון, אגב, נפתח במוזיקה קצבית המלווה את שר האוצר הישראלי מטפס בקלילות על מדרגות משרד האוצר האמריקאי.

סדרת הסרטונים הזו היא מעין יומן מסע בסגנון "כחלון מטייל בוושינגטון", המתעדת את כחלון מיד עם הגעתו לבירה האמריקאית ונפתחת במילים "כעת נחתנו בוושינגטון צוות האוצר ואני, כדי לקיים פגישות עם הממשל החדש...". בהמשך מדווח כחלון על פגישותיו עם ראשי ארגון הבונדס ועם מייק מלוויני, ראש משרד הניהול התקציבי בבית הלבן, עמו "דיברנו על הקמת צוות משותף" – והכל כאמור ארוז היטב בתמונות.

מדי פעם התייחס שר האוצר לאירועים הביטחוניים הקשים האחרונים ובהם הרצח המתועב של בני משפחת סולומון בחלמיש [21 ביולי], אך אי אפשר היה לפספס את העובדה שהוא נמנע מלהגיב באופן ישיר להחלטות להציב ואחר כך להסיר את המגנומטרים בהר הבית, המהומות שרק מחריפות והמשבר החמור עם ירדן.

כחלון נטל חלק בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני בה הוחלט על השארת המגנומטרים [20 ביולי], אך לא נשאר להצבעה ויצא לוושינגטון (הוא השאיר את קולו לשיקול דעתו של נתניהו שהצביע בעד). בעוד שרים אחרים ביניהם יואב גלנט, ישראל כץ ונפתלי בנט התייחסו למשבר, שלא לדבר כמובן על ראשי מפלגות האופוזיציה, וכמובן ראש הממשלה עצמו שעומד במרכז האירועים, נראה שכחלון העדיף את הריחוק הגאוגרפי והפוליטי מישראל.

זה כמובן אינו מקרי. זה לא שכחלון אינו מתעניין בנושאים הללו. הוא מעודכן ובקיא, אך הוא פועל על פי קו אסטרטגי חדש שאימץ מאז הסתיים משבר תאגיד השידור הציבורי: מיקוד ועיסוק רק בהורדת יוקר המחייה ומשבר הדיור.

סאגת התאגיד כמעט שפירקה את הממשלה בחודש מארס האחרון, לאחר ששר האוצר התנגד למהלך שהוביל נתניהו לסגור את התאגיד עוד לפני פתיחתו. זה היה אירוע קשה מבחינת יו"ר כולנו, שנחשב לאיש החזק בממשלה אחרי נתניהו, ומי שברצותו יכול לפרק אותה ברגע אחד. כחלון לא צפה אז את התנהלותו משולחת הרסן של ראש הממשלה, וחשש מבחירות מוקדמות בשל מצבו הבעייתי בסקרים. הפשרה שסוכמה אפשרה לו לרדת מהעץ ולנשום לרווחה: הוא קיבל עוד זמן, והוא לא מתכוון לוותר עליו.

השר כחלון הבין השבוע שנקלע לאירוע מתגלגל בנושא שאינו קרוב ללבם של מצביעיו, ולכן לא נגרר לסטות מסדר היום שלו שהביא אותו לעמדת שר האוצר: מגן החלשים והזוגות הצעירים, הלוביסט של האזרח הקטן בממשלה.

אם יש לכחלון טראומה מהשנתיים האחרונים או בכלל מהקריירה הפוליטית המפנקת שלו, היא ללא ספק משבר התאגיד. יו''ר כולנו הוא פוליטיקאי פרקטי, שהקים במו ידיו מפלגה, השיג הישג מרשים בבחירות (10 מנדטים) והדבר האחרון שהוא רצה לראות זה כיצד המפעל הפוליטי הקטן שלו מתרסק.

המסקנה שלו מכך הייתה פשוטה: מעתה הוא חוזר לאלמנט שלו, למטרה שהציב בקמפיין הבחירות ובתחילת הקדנציה כשר אוצר – לפתור את משבר הדיור. מי שעוקב אחר פעילותו בחודשים שחלפו מאז מבחין בקלות שיו"ר כולנו מצוי בקמפיין בחירות. זה התחיל עם תוכנית "נטו משפחה" שהיא נטו כלכלת בחירות, הכוללת סבסוד צהרונים והנחות משמעותיות מוצרי צריכה פופולריים כמו טלפונים ניידים; ונמשך בקידום אגרסיבי של תוכנית "מחיר למשתכן", במסגרתה משווקות עשרות אלפי יחידות דיור בהנחה לזוגות צעירים.

וכל זאת מתועד כל הזמן על ידי צוות צילום מקצועי, נערך ומופץ ברשתות החברתיות. מבחינת כחלון, הבחירות כבר כאן. כאשר הסקרים התחילו לחייך אליו שוב והתרסקותו נבלמה, נחתה על כחלון מכה נוספת: אבי גבאי נבחר ליו"ר מפלגת העבודה [יולי 2017].

גבאי הוא יציר כפיו הפוליטיים של כחלון. הוא הביא אותו לכולנו, הוא מינה אותו למנכ"ל המפלגה ואחר כך לשר מטעמו, אבל אז משהו השתבש. גבאי עזב את הממשלה והאשים אותה בשחיתות, או במילים אחרות בגד ביו''ר כולנו, מבחינתו. כעבור חודשים אחדים התפקד גבאי למפלגת העבודה והצליח להשתלט עליה בניגוד לכל התחזיות. כעת כחלון נאלץ לראות בעיניים כלות את גבאי עומד בראש מפלגה ששווה 24 מנדטים, יותר מכפול ממפלגתו שלו.

זה אירוע "קשה" מבחינתו, כך לדברי מקורבים אליו, ובבוא העת, בזמן המתאים לו, "כחלון יהיה זה שיוכל לנעוץ סיכה בבלון של גבאי", לדבריהם. אכן, כחלון הוא אחד הפוליטיקאים הערמומיים והנקמנים ביותר. הוא שומר בינתיים על שתיקה באשר לגבאי, אבל החיצים המורעלים עוד יישלפו.

התוצאה מההתפתחות הזאת היא שכחלון ונתניהו שוב מוצאים את עצמם באותו הצד עם אותם אינטרסים. בינתיים, עדות להתקרבות המחודשת בינו לבין נתניהו ניתן למצוא בסיכום בין כולנו לליכוד שהושג השבוע [27 ביולי], ולפיו לא יוגשו הצעות חוק שנויות במחלוקת במושב החורף של הכנסת שייפתח באוקטובר ונחשב נפיץ מבחינה פוליטית. ההבנות התגבשו כדי להימנע מקשיים שיפגעו ביציבות הממשלה.

כחלון עבר תהליך מעניין. מי שנחשב לסמן המתון והשפוי בממשלת נתניהו הימנית בעניינים מדיניים, טוהר המידות ושמירה על בג"ץ, לקח כמה צעדים אחורה ומתנהל כעת כאילו הבחירות כבר הוכרזו.

נמצא ב: jerusalem, likud, avi gabbay, washington, israeli politics, moshe kahlon, israel-us relations, kulanu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X