ישראל פולס

משבר הר הבית מוכיח: נתניהו כושל גם בניהול הסכסוך

p
המחבר
בקצרה
הימין, שכבר מזמן ויתר על פתרון שתי המדינות, מתיימר ביכולתו להמשיך את הכיבוש מבלי לשלם על כך מחיר. המשבר המתגלגל, שעלה עד כה במחיר חייהם של חמישה ישראלים וארבעה פלסטינים, מראה את ההפך

הימין הישראלי אינו טורח כבר להסתיר את תיעובו מפתרון הסכסוך על בסיס העיקרון של שתי מדינות עצמאיות, ישראלית ופלסטינית, ומתנגד גם לפתרון של ״אדם אחד - קול אחד״, שהוא העיקרון הבסיסי לקיומה של מדינה דמוקרטית. במקום זה, הימין מתיימר ביכולתו לנהל את הסכסוך במחיר מדיני, ביטחוני וכלכלי אפסי עד סביר, וטוען שאפשר לחיות לא רע בלי פתרון הסכסוך ועם פיתוח מואץ של ההתנחלויות. המשבר המתגלגל מאז הפיגוע בהר הבית (14 ביולי), שעלה עד כה במחיר חייהם של חמישה ישראלים וארבעה פלסטינים (לא כולל מבצעי הפיגוע), מלמד שגם בתחום ניהול הסכסוך, ממשלת נתניהו נוהגת כפיל בחנות חרסינה.

ניהול כושל של המשבר הסיר את הפלסטר שהימין התאמץ כל כך להדביק על הסכסוך, חשף את פצעי הכיבוש בפני הקהילה הבינלאומית ומאלץ אותה לעסוק בו. ממשלת הימין נתנה בשבוע האחרון דריסת רגל למעורבות מדינאים זרים בירושלים, ״בירת ישראל המאוחדת לנצח נצחים״. זו אותה ירושלים שכל אימת שמנהיג זר מעז למתוח ביקורת על הבניה במזרחה, נתניהו יורה לעברו את הקלישאה שלפיה אין שום הבדל בין ירושלים לתל אביב. נקל לתאר את הגיצים שהיו יוצאים מפיו של נתניהו אילו "השמאלנים" היו מעיזים אפילו לדון עם זרים בהסרת גלאי מתכות שהוצבו בכניסה להר הבית אחרי הפיגוע.

המשטרים במצרים וירדן, שנתניהו מתפאר באידיליה עמם, לא יכלו להבליג על מה שהצטייר בעיני הרחוב הערבי כפגיעה בכבוד האיסלאם. הצבת גלאי מתכות בשערי מתחם מסגד עומר היא כמו הזמנה לקנאי הדת במזרח התיכון לנגח מנהיגים ערבים, החשודים בקיום יחסים אינטימיים מדי עם ישראל.

קפיצתו של שליט טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, למים העכורים הייתה עניין של שעות. אירופה, שמתמודדת עם טרור אסלאמי, גם היא אינה יכולה להשקיף מהצד על הבערה ולהניח לישראל לעשות בירושלים ככל העולה על רוחה. אפילו נשיא ארה״ב דונלד טראמפ, שהתחייב לקדם עסקת שלום בין ישראל לפלסטינים, נאלץ להצטרף למאמצים למצוא פשרה שתוריד את שני הצדדים מהעץ הגבוה עליו הם טיפסו. מטבע הדברים, כל פשרה תהיה כרוכה בהסדר מאוזן שימחיש את הקונסנזוס הבינלאומי, על פיו ישראל אינה הריבון במזרח ירושלים ובכלל זה בהר הבית.

ארבעה ימים אחרי שגילה כי הצבת גלאי המתכות נהפכה לכדור שלג, ראש הממשלה עוד שידר עסקים כרגיל, כלומר שהעולם צריך לעשות עסקים עם ישראל כאילו אין כיבוש. בשיחה שקיים בבודפשט עם מנהיגי הונגריה, פולין, צ'כיה וסלובקיה (19 ביולי), הוא נזף באיחוד האירופי, "המטורף" היחיד, לדבריו, שמתנה את היחסים עם ישראל בשיקולים פוליטיים. זאת בניגוד לסין, הודו, רוסיה ואפריקה. אפילו בניגוד לערבים "שמדברים איתנו על טכנולוגיה ועל כל מה שאנחנו מדברים כאן".

במילים אחרות, תמיכה במאבק הפלסטיני נגד הכיבוש, אפילו באמצעים כלכליים כמו הבי-די-אס, מנוגדת לאינטרסים של כל מדינה שפויה. נתניהו לא סיפר לארבעת בני שיחו הנכבדים שסין עיכבה במשך שנתיים את ההסכם ליבוא עובדי בניין לישראל, וחתמה עליו רק לאחר שהובהר כי שום פועל סיני לא יחצה את הקו הירוק. באותו האופן, ראש הממשלה שכח כנראה שישראל מתקשה לשכנע מפעילים זרים, בכללם סינים, לגשת למכרז להקמת קו רכבת קלה שני בירושלים, בגלל שהתוואי המתוכנן שלו חורג מגבולות 67׳. 

ישראל צהלה בשבוע שעבר [18 ביולי] לצלילי נגינתה של להקת רדיוהד בפארק הירקון. הצהלה הייתה מהולה בשמחה לאידו של הזמר רוג'ר וווטרס, אשר קרא לסולן תום יורק להחרים את ישראל. כמה מ-50 אלף הצופים יודעים שחברת בת של אגד בשם Egged Bus Systems) EBS), הפסידה במאי השנה חוזה להפעלת מערכת אוטובוסים בהולנד בהיקף של 190 מיליון יורו לעשר שנים? פעילי BDS הציגו ראיות לכך שאגד מפעילה קווים בשטחים הכבושים ומפרידה בין נוסעים ישראלים לפלסטינים. 

אמנם, נתוני הסחר הבינלאומי של ישראל מלמדים שהחרם הכלכלי אינו מצליח לפגוע בכלכלת ישראל וברווחת תושביה. ועם זאת, מעת לעת מבצבצים על דמותה של המדינה סימני צרעת. כך למשל, חברת סודה סטרים העבירה את מפעלה מהשטחים אל עברו המערבי של הקו הירוק. חברת התעופה הבלגית "בריסל אירלינס", שמפעילה 46 מטוסים בעולם ו-2 טיסות יומיות בקו ת"א-בריסל, החליטה בשנה שעברה להסיר מהתפריט בטיסות החברה את מוצרי החלבה "אחווה", שמיוצרת באזור התעשייה ברקן שבגדה (החטיף הוחזר מאז לתפריט הטיסות). ארגוני מורים ומרצים באירופה, קנדה ודרום אפריקה מנתקים יחסים עם מקביליהם הישראלים.

"אירופה צריכה להחליט אם היא רוצה לחיות ולשגשג או להיעלם", הטיף נתניהו למנהיגי גרמניה, בריטניה, צרפת, בלגיה והאיחוד האירופי. "אנחנו חלק מהתרבות האירופית", הוסיף ראש הממשלה, "אירופה נגמרת בישראל - מזרחה לה אין יותר אירופה". ובכן, אירופה החליטה כבר לפני 37 שנה, בהצהרת ונציה, שהיא רוצה לקדם את סיום הכיבוש בכל השטחים, כולל ירושלים המזרחית. גם כל הממשלים האמריקאים האחרונים ניסו לקדם את פתרון שתי המדינות.

אם ישראל רוצה לחיות ולשגשג כמדינה יהודית ודמוקרטית, על מנהיגיה להבין שהם חיים במזרח תיכון מוסלמי גועש. אם היא רוצה להיות חלק מהתרבות האירופית, עליה לשים קץ לכיבוש ולשים רסן לפירומנים שהתמקמו סביב שולחן הממשלה וכבשו את ספסלי הכנסת.

נמצא ב: two-state solution, east jerusalem, bds, european union, haram al-sharif, temple mount, benjamin netanyahu, israeli occupation

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X