ישראל פולס

יוניפי"ל בשירות חיזבאללה

p
המחבר
בקצרה
בישראל סבורים שכוח יוניפי"ל בדרום לבנון גורם יותר נזק מתועלת ומחריפים את הרטוריקה כלפי הארגון ושיתוף הפעולה שלו עם חיזבאללה. גורמים צבאיים: אנחנו לא זקוקים לכוח הזה כאן יותר, הוא עוזר לחיזבאללה להלבין את ההפרות שלו.

בישראל גוברים הקולות לפיהם הפך כוח יוניפי"ל המוצב בדרום לבנון לנטל, ושליחותו אינה נחוצה עוד.

"יוניפי"ל היה אמור להיות מנגנון האכיפה של החלטה 1701", אומרים גורמים צבאיים ישראלים בכירים בשיחות עם אל-מוניטור, "אבל בפועל הוא הפך לעלה התאנה של ההחלטה הזו. הוא מלבין את פעילות חיזבאללה על 'הקו הכחול', הוא בעצם התירוץ של חיזבאללה ושל ממשלת לבנון להפר את החלטת האו ולהגביר את המתח לאורך הגבול. אנחנו לא זקוקים לכוח הזה כאן יותר, עדיף להשאיר רק את חוליות התיאום והקישור וזהו", הוסיפו הגורמים.

העימות בין ישראל ליוניפי"ל פרץ בתחילת החודש, במהלך ביקורה של שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, בישראל [7 ביוני]. היילי, הנהנית מפופולאריות עצומה בישראל, נלקחה לסיור בקו הגבול הצפוני שבין ישראל ללבנון. נלוו אליה סגן הרמטכ"ל ומי שהיה עד לאחרונה מפקד פיקוד הצפון האלוף אביב כוכבי, ומפקד אוגדה 91 תא"ל אמיר ברעם.

לקראת הביקור הם קיבלו אישור מיוחד לחשוף בפני היילי מידע מודיעיני שטרם נחשף על היערכות חיזבאללה לאורך הגבול, בניגוד להחלטה 1701. לצורך ההדגמה, התקבל אישור להשתמש במהלך הסיור באמצעי תצפית מתוחכמים. כמו כן השתתפה בסיור חיילת מגדוד האיסוף המקומי שעלתה מארה"ב, על מנת לסייע לשגרירה בתרגום מדויק.

נקודת התצפית בה קיבלה השגרירה את ההסבר המפורט על הנעשה בגזרה הייתה במשגב עם, קיבוץ הממוקם על גדר המערכת של הגבול. תא"ל ברעם הסביר להיילי כי הגדר של הקיבוץ היא בעצם גם גדר הגבול, שסומן על ידי האו"ם לאחר נסיגת צה"ל מדרום לבנון בשנת 2000. על פי גורמים שהשתתפו במפגש, היילי נדהמה כשהתברר לה שקיבוץ ישראלי מנהל חיים נורמליים על גדר הגבול, שמעברה השני מסיירים אנשי חיזבאללה. בשלב זה, הקריא תא"ל ברעם את החלטה 1701 שהתקבלה בסיום מלחמת לבנון השנייה, בה נקבע כי אנשי חיזבאללה לא יוכלו להימצא מדרום לנהר הליטני, ואז נפרס בפני היילי המודיעין שאספה ישראל בשנה האחרונה. באמצעות אמצעי התצפית המיוחדים שהובאו לשם, הצליחה היילי להבחין בעמדות התצפית שהקים חיזבאללה לאורך הקו, במסווה של ארגון ירוק להגנת הסביבה.

בשלב הזה בדיוק הגיע למקום מפקד יוניפי"ל, מייג'ור־גנרל מייקל ברי. היילי שאלה את הגנרל לתגובתו על המידע שנמסר לה, והסבירה לו שראתה בעיניה כי אנשי חיזבאללה נמצאים מדרום לליטני, באזורים בהם אסור עליהם להימצא לפי החלטת מועצת הביטחון שיוניפי"ל אמור לאכוף. הגנרל הכחיש את המידע הזה, ואז פרץ בינו לבין סגן הרמטכ"ל, הגנרל כוכבי, ויכוח סוער, לעיניה של השגרירה האמריקאית.

"יש לנו משבר קשה עם יוניפי"ל", אומרים בצה"ל לאל-מוניטור, "עכשיו כשהחומר בחוץ והעולם כולו ראה את התמונות, אי אפשר להכחיש את ההפרות של חיזבאללה. לצערנו, יוניפי"ל עוזר לחיזבאללה להלבין את זה. במצב הדברים הנוכחי, אין שום צורך בהמשך שהיית גדודי יוניפי"ל בזירה. הם גורמים יותר נזק מתועלת. הם עושי דברו של חיזבאללה, לא מעזים להרים ראש ולבצע את תפקידם, אז מן הראוי שיפנו את השטח". כמה ימים אחר כך, הכחיש האו את המידע הישראלי, מה שהגביר את חוסר האמון בין שני הצדדים.

עד ביקורה של היילי, שמרה ישראל בסוד את המודיעין שנאסף על נוכחותו של חיזבאללה על גדר הגבול בדרום לבנון. מכיוון שהיילי מייצגת את עמדתו של הנשיא טראמפ, הרואה במיזמי שמירת השלום של האו"ם בזבוז כסף, הוחלט להלבין את המידע בפני השגרירה. כעת נוקטים דוברים ישראלים שונים ברטוריקה חריפה כלפי יוניפי"ל, ושיתוף הפעולה שלו עם חיזבאללה.

בשבועות הקרובים יתחיל צה"ל שלב חדש בבניית המכשול הקרקעי לאורך הגבול עם לבנון (בנייה שנחשפה במאמר קודם באל-מוניטור). הפעם מדובר בבניית חומה גבוהה בגזרה המערבית וחומה נוספת בגזרת מטולה, עיירה ישראלית הנחשבת פגיעה במיוחד לאור העובדה ששני רכסים הנשלטים על ידי חיזבאללה חולשים עליה ממערב וממזרח. בצה"ל מודעים לתכנית חיזבאללה להשתלט על יישובים ישראלים בעימות הבא, ונערכים לכל תרחיש. אין לחיזבאללה יכולת להכריע את ישראל, אבל יש לו יכולת להפתיע את צה"ל בפריצה פתאומית של גדודי "רדוואן" (קומנדו חיזבאללה) שתאפשר לארגון השתלטות מהירה על יישוב ישראלי, אפילו למספר שעות, וניצחון תודעתי אדיר על ישראל, שלא איבדה שטח לטובת אויב ערבי מאז 1973. יש 22 ישובים ישראלים הצמודים לגדר לאורך הגבול עם לבנון ובצה"ל תכנית מפורטת לפנות חלק מהם במקרה של עימות. במקביל, מתכנן צה"ל צעדים שימנעו את הסיכון ליישובים.

חיזבאללה, אומרים בצה"ל, הפך מארגון גרילה מקומי לצבא שיש לו מדינה, הלא היא לבנון. לחיזבאללה, אמר לאל-מוניטור גורם ישראלי בכיר, יש כבר עשרות טנקים ולא מעט מל"טים, חלק מהם חמושים. מבחינת ישראל, לא ברור אם אלה חדשות טובות או רעות. במלחמת לבנון השנייה סבל צה"ל מחוסר במטרות חיזבאללה. בפעם הבאה, יודעים בצה"ל, זה ייראה אחרת לגמרי.

חיזבאללה, אומר גורם צבאי ישראלי לאל-מוניטור, יצר לעצמו זהות נפרדת. הוא כבר לא המשך הזרוע האיראנית, ומגלה יותר ויותר סימני עצמאות. יש עדיין סימביוזה עוצמתית וברורה בין טהרן לביירות, אבל לנסראללה יש כעת סדר יום משלו והוא לא נשמע בהכרח לכל תכתיב איראני. בקיץ הקרוב כל הנחות העבודה הללו יעברו מבחן שטח מעשי. בניית החומה על ידי ישראל נתפסת כאירוע שיכול לגרום לחיכוכים, ויותר מזה בניית מפעלים לייצור רקטות וטילים בביירות, על ידי איראן, נתפסת בישראל כחצייה ברורה של קו אדום.

"למרות שלשני הצדדים אין כרגע אינטרס להיגרר לעימות", אומר גורם ישראלי מדיני רם דרג לאל-מוניטור, "הרי שהמצב בשטח יכול בהחלט להתדרדר במהירות, עד כדי התלקחות כוללת".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: iranian-israeli conflict, weapons, un, unifil, lebanon war, nikki haley, hezbollah-israel conflict, hezbollah

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept