ישראל פולס

רופאים ישראלים חזרו מזועזעים מעזה: המוות מרחף באוויר

p
המחבר
בקצרה
חמישה רופאים ישראלים יצאו לאחרונה לרצועת עזה כדי להציל חיים, ונחשפו למציאות חיים בלתי אפשרית. ד"ר ראיד חאג' יחיא מספר: "אני לא יכול לעמוד בזה, ראיתי ילדים שמתו סתם על לא עוול בכפם. בבתי חולים אין אפילו תרופות בסיסיות."

ד"ר ראיד חאג' יחיא, חבר בארגון רופאים לזכויות אדם, שב לפני שלושה ימים מרצועת עזה [יוני 2017], ולדבריו הוא עדיין מתקשה להתאושש מהמראות שראה בבתי החולים שם. חאג' יחיא הוזעק לעזה על ידי צוותים רפואיים ברצועה, שביקשו מהארגון "לבוא ולהציל חיים".

מאז החליט יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בחודש אפריל השנה, להתנתק מהרצועה ולהפסיק להעביר אליה כספים, מערכת הבריאות שם קורסת. משרד הבריאות בעזה דיווח השבוע על מותם של תינוקות וילדים שלא ניתן היה להוציאם לטיפול מציל חיים בישראל או בבתי חולים אחרים בגדה, כי הרשות לא הסכימה לממן עבורם את הטיפול הרפואי.

בראיון לאל-מוניטור מספר ד"ר חאג' יחיא כי מאז חזר לביתו, אחרי ארבעה ימי טיפולים אינטנסיביים ברצועה, הוא אינו מסוגל לחזור לשגרה. "אני לא יכול לעמוד בזה, אני חוזר (הביתה) חולה. ראיתי ילדים שמתו סתם על לא עוול בכפם, המצב קשה מנשוא". ד"ר חאג' יחיא מתגורר בנווה שלום, כפר שיתופי הסמוך ללטרון בו מתגוררות משפחות יהודיות וערביות. לדבריו, הנסיעה לעזה מביתו אורכת 45 דקות בלבד, אבל מרגע שכף רגלו דרכה ברצועה הוא חש בעולם אחר.

"זה יותר גרוע ממקומות קשים שהייתי בהם באפריקה, מרגע שאתה נכנס (לעזה) יש ריח צחנה גדולה של ביוב והמוות מרחף באוויר", הוא אומר. ד"ר חאג' יחיא, שבשגרה הוא רופא ילדים בקופת חולים "מאוחדת", התקשה לעמוד מול אימהות לילדים ולתינוקות שהתחננו בפניו שיוציאם לישראל. "הם חושבים שאנחנו יכולים להוציא אותם", הוא אומר, "ויש הורים במצב כל כך נואש, שאמרו לנו 'שימותו הילדים, אנחנו כבר לא יכולים לעשות דבר'".

חאג' יחיא מספר, כי כשרשם תרופות לילדים חולים, היו ההורים שאמרו לו 'חבל על המרשם', כי אין להם כסף לרכוש את התרופות. "אין להם אפילו כסף לקנות חלב", הוא מספר.

קבוצת החולים שקרעה את לבו יותר מכל הייתה זו של הילדים שחולים בסרטן. "הם לא מטופלים, הם לא מאובחנים, כולם חולים עם הרבה סיבוכים", הוא אומר, "המייאש הוא שההורים עצמם הרימו ידיים, כי אבדה התקווה שלהם להציל את ילדיהם. זה נורא".

יחד עם ד"ר חאג' יחיא נכנסו לרצועת עזה ארבעה רופאים ערבים ישראלים נוספים: רופא כירורג, אורתופד מנתח, נוירולוג ופסיכולוג. הם נדהמו לגלות שאין בבתי החולים בעזה אפילו תרופות בסיסיות. לדברי חאג' יחיא, מדובר בכ-170 סוגי תרופות שהם במלאי אפס. גם ציוד רפואי מתכלה אזל לחלוטין. החשמל בבתי החולים ברצועה מסופק על ידי גנרטורים, ולכן מחלקות שלמות נסגרו כדי שאפשר יהיה להפעיל את חדרי הניתוח.

כבר ביומם הראשון ברצועה, החלו הרופאים הישראלים לבצע ניתוחים דחופים. "הכירורג ביצע חמישה ניתוחים גדולים מאוד", מספר ד"ר חאג' יחיא, "ותוך כדי כך הדריך רופאים מקומיים שלא עברו השתלמות מקצועית כבר יותר מעשור".

מנכ"ל ארגון רופאים לזכויות אדם, רן גולדשטיין, מספר לאל-מוניטור כי יומיים לפני שנכנסה משלחת הרופאים לעזה, הצליח הארגון לגייס כ-300 אלף שקל לרכישת ציוד רפואי ותרופות. לדבריו, לצורך הפעלת מערכת הבריאות של עזה נדרשים ארבעה מיליון שקל בחודש, אך בחודש יוני העבירה הרשות הפלסטית רק כחצי מיליון שקלים לעזה, וספק אם הסכום הזה או דומה לו יועבר גם בחודש יולי.

בארגון רופאים לזכויות אדם מקווים לגייס תרומות נוספות לרכישת ציוד רפואי ותרופות, אבל הם יודעים שזו טיפה בים. יו"ר עמותת חולי סיסטיק פיברוסיס ברצועה סיפר לחברי המשלחת הישראלית, כי בעזה יש 321 ילדים חולים במחלה אך אין שום דרך להשיג תרופה עבורם.

תושבי עזה מודעים לעובדה שהרופאים שמטפלים בהם הם מישראל. ד"ר חאג' יחיא אומר, כי התושבים מעריכים אותם ורואים בהם מושיעים. "הם יודעים שאנחנו מישראל ואומרים לנו 'הלוואי שהיינו יכולים לצאת אתכם, הלוואי שתוכלו להוציא אותנו אתכם'. עד כדי כך המצב נורא", הוא אומר.

מעבר לחולים במחלות קשות שמצבם גרוע, חברי המשלחת הזדעזעו מהתנאים הסניטאריים של תושבי הרצועה והמחלות הזיהומיות שפשטו בהם, בעיקר בילדים. ד"ר חאג' יחיא מספר, כי בגלל שהמים בברזים מליחים ומזוהמים, נפוצות מחלות מעיים קשות ברצועה שגורמות לשלשולים ולהקאות. "אי אפשר שלא להיבהל מהעוני הנורא והתנאים הבלתי אנושיים שהתושבים חיים בהם", הוא אומר.

רק לאחרונה סיפר לאל-מוניטור פרופ' אילון אדר מאוניברסיטת "בן גוריון" בנגב, כי בגלל המים המזוהמים ונוכחותו הגבוהה של ניטראט NO3 בהם, ישנה ברצועה תופעה של "תינוקות כחולים" הסובלים מחוסר של אטום החמצן בדם.

בינתיים לא נראה כול פתרון לסכסוך בין חמאס לרשות הפלסטינית. מקור פלסטיני ברמאללה סיפר לאל-מוניטור, כי אבו מאזן עודנו נחוש להתנתק מעזה ולא ישנה את דעתו. "אין הגיון בכך שחמאס יתקיים מכספים שתעביר הרשות, ולכן אבו מאזן החליט לשים לכך סוף", הוא אומר.

במענה לשאלה איך הוא חש נוכח העובדה שתינוקות וילדים בעזה מתים בגלל המחסור הנורא בתרופות ובציוד רפואי, האשים המקור את חמאס במצב החמור בעזה. לדבריו, המציאות העגומה של פלסטינים בני עמו "הנתונים לשלטון אכזרי של חמאס מדירה שינה מעיני אבו מאזן, אבל הוא קיבל החלטה שהוא אינו יכול להמשיך ולספק כסף מחשבון הרשות לחמאס".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: disease, mahmoud abbas, palestinian authority, human rights, doctors, medicine, gaza strip, health ministry

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept