הקומנדו הישראלי פשט על קפריסין בדרך ללבנון

ימי התמרונים של אוגדות משוריינות עם מאות טנקים חלפו מן העולם. תרגיל הקומנדו הישראלי בקפריסין נועד לשפץ את היכולות הצה"ליות לקראת התלקחות אפשרית בחזית הצפונית, כך שתמרון קרקעי עתידי בלבנון או בסוריה יהיה מהיר ומפתיע יותר.

al-monitor .

נושאים מכוסים

saudi arabia, cyprus, second lebanon war, hezbollah, idf

יונ 19, 2017

בשבוע שעבר [14 ביוני] הסתיים בקפריסין תרגיל ענק של חטיבת הקומנדו של צה"ל, שנערך בשיתוף צבא קפריסין ובו השתתפו מאות לוחמי קומנדו ישראלים, עשרה מסוקי "בלק הוק" של חיל האוויר הישראלי, כלבים וכלבנים מיחידת "עוקץ", ולוחמים מיחידות נוספות של צה"ל כמו הנדסה ומודיעין. התרגיל התקיים על רכס הרי הטרואודוס בקפריסין. הלוחמים טסו לעיר הקפריסאית פאפוס במטוסי תובלה של חיל האוויר, ומשם הוטסו במסוקי ה"בלק הוק" והונחתו בשטח. הם תרגלו לחימה בשטח בנוי, בשטח הררי, והנחתת כוחות באמצעות מסוקים בתוואי קרקע קשים ובגובה רב, תוך שיתוף פעולה עם כוחות זרים בזירה לא מוכרת.

למרות שאף דובר ישראלי לא אישר זאת, ברור כי הרכס שנבחר לביצוע האימון הוא העתק כמעט מושלם של התנאים הטופוגרפיים בלבנון. התמרון הקרקעי האחרון שישראל ביצעה בלבנון אירע במלחמת לבנון השנייה לפני 11 שנה [2006], ולא הוכתר בהצלחה: צה"ל שיגר שלוש אוגדות משוריינות לשטח הררי נרחב ובעצם ייצר מאות מטרות בולטות לירי הטילים של חיזבאללה. מאז ועד היום, שוקד צה"ל על מתווה חדש לתמרון קרקעי, שיהיה מתאים יותר למציאות העכשווית וליחסי הכוחות. "בפעם הבאה, זה ייראה אחרת לגמרי", מבטיחים בצבא.

צה"ל 2017 שונה לגמרי מצה"ל שפגש את חיזבאללה ביולי 2006. שנות הקיצוצים הרבות הפכו את הצבא של 2006 למנוון, לא מאומן, נטול ניסיון מבצעי ומטרות מדויקות. במלחמת לבנון השנייה חיפש צה"ל, ללא הצלחה, יריב להתמודד מולו בשטח, ולא מצא. לוחמי חיזבאללה נמנעו ממגע ישיר עם אוגדות השריון של צה"ל והסתפקו בטיווח טנקים ולוחמים באמצעות טילי "קורנט" מרחוק, בהצלחה לא מבוטלת.

הלחימה הא-סימטרית פגעה בעיקר בצה"ל המגושם, הכבד והגלוי, אל מול כוחות גרילה הנטמעים בשטח ומכירים אותו היטב. בעשור שחלף, הפיקה ישראל את לקחיה. מערך המילואים שוקם והורחב. מערך האימונים שופר ושודרג. הוקמה חטיבת הקומנדו שאחת מיחידותיה, "אגוז", השתתפה בתרגיל בקפריסין. הוקמו מתחמי אימונים משוכללים ונכרתו בריתות אזוריות שמאפשרות לצה"ל להתאמן פעמים רבות יחד עם כוחות זרים בתוואי שטח הדומים לאזורי עימות עתידיים.

בתחום הזה, של לחימה בקואליציה של כוחות, ניכר שינוי בתפיסה של צה"ל: עד לאחרונה, לא הרבה הצבא הישראלי לתרגל לחימה בשיתוף פעולה עם כוחות זרים, למעט אמריקאים. ישראל התמקדה בתמרונים משותפים עם צבא ארה"ב ותו לא. המצב הזה השתנה. תפיסת ההפעלה של צה"ל היום לא שוללת, ואולי אפילו מעודדת יצירת קואליציות בינלאומיות ולחימה משותפת. צה"ל 2017 מתאמן עם יוונים, עם קפריסאים ועם צבאות נוספים תוך שדרוג יכולות שיתוף הפעולה הבין צבאיות שלו.

בשלב הזה קשה לראות לחימה אמיתית נגד אויבים אמיתיים שבה יצטרפו לצה"ל כוחות נוספים, אבל במזרח התיכון כמו במזרח התיכון: הכל אפשרי. על רקע הפרסומים (בטיימס הלונדוני, 17 ביוני) על מגעים בין ישראל לסעודיה לכינון יחסים כלכליים ביניהן, והברית האזורית הסמויה בין ישראל לבין מדינות הציר הסוני, כדאי להתכונן לכל אפשרות.

התרגיל של יחידת הקומנדו בקפריסין מכוון לעימות עתידי מול חיזבאללה, אבל לא רק. במצב הדברים המתפתח בחזית הצפונית, ייתכנו תרחישים נוספים שאי אפשר היה להעלות על הדעת לפני שנים ספורות. בנסיבות מסוימות, יתכן שצה"ל יידרש לתמרון דווקא בשטח סוריה, ולא בלבנון.

עד כמה שזה נשמע מוזר, תמרון בסוריה בעת הזו הוא אירוע שונה לגמרי ממה שצה"ל הכין את עצמו אליו בעבר. מכיוון שצבא סוריה התפורר והשריון הסורי לא קיים בשטח במספרים משמעותיים, גם תפיסת התמרון הצה"לית משתנה במקביל: זו הסיבה שהוקמה חטיבת קומנדו קלה, המסוגלת להתנייד במסוקים, בג'יפים, ובאמצעים קלים רבים אחרים.

בישראל לא פוסלים שום תרחיש עתידי, שכולל שיגור כוח קומנדו שיבצע תמרון בסוריה או לבנון, להסרת איום כזה או אחר על הביטחון הלאומי הישראלי. ימי התמרונים של אוגדות משוריינות עם מאות טנקים חלפו מן העולם. השטח שייך עכשיו לתנועה המהירה, הקלה, הסמויה, שמכילה אגרוף עוצמתי המכה בטיימינג מושלם בנקודה מדויקת. זהו בעצם סיפורה של חטיבת הקומנדו הישראלית החדשה.

האיום החמור ביותר שנשקף כרגע לישראל אינו האיום הסורי, אלא ארסנל הרקטות והטילים של חיזבאללה. למרות האימונים המפרכים לקראת תמרון קרקעי אפשרי בלבנון, הקונספציה הישראלית שמוביל הרמטכ"ל הנוכחי אינה רואה בתמרון כזה אלמנט הכרחי בדרך להכרעה. רב אלוף גדי איזנקוט, הרמטכ"ל הישראלי, היה ראש אגף המבצעים במלחמת לבנון השנייה. בניתוחים בדיעבד גם הוא סבור שאילו הפסיקה ישראל את המלחמה לאחר שלושת הימים הראשונים, בהם השיגה כמה הישגים מבצעיים ותודעתיים חשובים, הייתה חוסכת חיים רבים ומשיגה אפקט דומה להרתעה שהשיגה לאחר 33 ימי לחימה.

יחד עם זאת, מוביל איזנקוט היערכות ישראלית מאסיבית לקראת אפשרות של תמרון קרקעי. ככל הנראה, הסיכוי שגם הפעם יפלשו אוגדות שריון ישראליות לדרום לבנון, אינו גבוה. התמרון הבא, אם יתרחש, יהיה מהיר יותר, גמיש יותר, משוריין הרבה פחות ומפתיע יותר. כך לפחות מקווה ישראל, ואלה היכולות שהיא משפצת לקראת התלקחות אפשרית בחזית הצפונית. על פי המודיעין, ההסתברות להתלקחות כזו אינה גבוהה. חיזבאללה מסובך בסוריה עד צווארו ואין לנסראללה אינטרס לפתוח חזית שנייה. אלא שבמזרח התיכון ההיגיון, הערכות המודיעין וההסתברויות אינם מבטיחים דבר. הכל יכול לקרות בכל רגע נתון, וישראל מקווה, לפחות הפעם, להיות ערוכה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
דין עזה אינו כדין הגדה: המשוואה המוטעית של בנט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 7, 2020
האם ליברמן סייע לצעירים חרדים לקבל פטור מגיוס לצה"ל?
דני זקן | הבחירות בישראל | פבר 7, 2020
האם התיאום הביטחוני עם הפלסטינים ישרוד את "דיל המאה"?
שלומי אלדר | | ינו 30, 2020
האם צפוי עימות ימי בין ישראל לטורקיה?
Joshua Krasna | תיאום ביטחוני/הגנה | ינו 23, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020