האם טראמפ מחזיק בקלף רוסי במזרח התיכון?

p
המחבר
בקצרה
בביקורו משיק טראמפ שותפות חדשה בין ארה״ב לסעודיה, אבל המהלך הסופי במזרח התיכון עדיין תלוי במוסקבה ובטהרן.

היום הראשון לביקורו של נשיא ארה״ב דונלד טראמפ עלה מן הסתם על חלומותיהם הפרועים ביותר של הסעודים. ארה״ב והממלכה חתמו ב-20 במאי על עסקת נשק בשווי 110 מיליארד דולר (או 350 מיליארד דולר בעשור הקרוב), וכן הכריזו על השקעה סעודית של 40 מיליארד דולר במיזמי תשתיות בארה״ב ועל שותפות אמריקאית-סעודית חדשה באזור. ב-21 במאי יישא טראמפ נאום שלדבריו יתייחס ״לחשש הגובר מטרור, מהתפשטות הקיצוניות ומתפקידה של איראן במימון של שניהם״. כמו כן, קורא טראמפ לשותפותיה של ארה״ב באזור ״ליטול על עצמן אחריות גדולה יותר ותפקיד משמעותי יותר במלחמה בטרור באזורן״. 

במסיבת עיתונאים משותפת נראו מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון ושר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר מתואמים מאוד בגישתם כלפי איראן. טילרסון תיאר את עסקת הנשק כאמצעי להתמודד עם ״השפעה איראנית ממארת״. מזכיר המדינה האמריקאי העניק אמנם עדיפות לפתרון פוליטי בתימן, אך תמך גם בלחץ צבאי נוסף של סעודיה על החותים החמושים, שזוכים לתמיכת איראן. לדברי ארגון הבריאות העולמי, תימן סובלת מהתפשטות חסרת תקדים של מחלת הכולירה, בשל ״נזק אדיר לתשתיות הביוב והחשמל של המדינה, שבעטיו הזדהמה מאוד גם אספקת המים״.

בירושלים ינסה טראמפ להתבסס על החשש המשותף מפני איראן בישראל ובמדינות המפרץ. בן כספית כתב כאן עוד במארס: ״בישראל יש נחישות להמשיך לשמור בקפדנות על הקווים האדומים: למנוע בכל מחיר העברת אמצעי לחימה שוברי שוויון לידי חיזבאללה״.

כמו כן, עדיין נשאלת השאלה אם טראמפ מחזיק בחשאי - או אמור להחזיק - בקלף רוסי בתוכניות שלו למזרח התיכון. ביקורו של טראמפ יכול - או אמור - להיות סימן למגמה שמחזקת את מחויבותה של ארה״ב ואת קשריה עם ישראל ועם בנות בריתה המסורתיות, כלומר מדינות סוניות כמו סעודיה ואיחוד האמירויות, כאמצעי להגברת הלחץ על איראן ולתמיכה בהסכם שלום עתידי בין ישראל לפלסטינים, ובה בעת גם מאפשרת לרוסיה להוביל את ׳ציר ההתנגדות׳ השיעי - שכולל את איראן, את סוריה ואת חיזבאללה - בחתירה לתהליך דיפלומטי שישים קץ לסכסוכים באזור.

קשה להאמין שהמחזה בריאד מפחיד את איראן, ובוודאי שלא תהיה שום עסקה עם איראן או עם סוריה ללא רצונו הטוב של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, שזוכה לאוזנו הקשבת של המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי. ניצחונו המוחץ של חסן רוחאני, שנבחר לכהונה שנייה כנשיא איראן ב-19 במאי, הוא ניצחונו של המחנה המתון כביכול, שיזכה כעת לתמיכתו של חמינאי. בהיעדרו של תהליך דיפלומטי, אזרחי תימן וסוריה יכולים לצפות בשנים הקרובות רק לעוד ועוד אומללות.

וזה מביא אותנו חזרה אל הפגישה בבית הלבן בין הנשיא טראמפ לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ב-10 במאי. התקשורת מיקדה את כל תשומת לבה במה שטראמפ אולי אמר לשליח הרוסי על ראש האף-בי-איי לשעבר, ג'יימס קומי, ותהתה אם היה זה נאות מצדו של טראמפ לחשוף מידע מסווג שהמודיעין הישראלי מסר לאמריקאים על מזימות הטרור של המדינה האיסלאמית. היועץ האמריקאי לביטחון לאומי, ה״ר מקמאסטר, קבע כי חילופי הדברים בין טראמפ לבין לברוב היו ״נאותים לגמרי״. בן כספית כותב השבוע על הניסיון מצד ארה״ב וישראל למזער נזקים כמה שיותר מהר, כדי למנוע פגיעה בתיאום המודיעיני [בין שתי המדינות].

אבל גם סוריה ואיראן היו על סדר היום בפגישה בין טראמפ ללברוב. בבית הלבן אמרו: ״טראמפ הדגיש את הצורך לפעול יחדיו, במיוחד כדי לשים קץ לסכסוך בסוריה, והדגיש את הצורך שרוסיה תרסן את משטרו של אסד, את איראן ואת באי כוחה... הוא העלה גם את האפשרות של תיאום נרחב יותר לפתרון סכסוכים נוספים במזרח התיכון ובמקומות אחרים. הנשיא הוסיף והדגיש את הרצון שלו לשפר את הקשרים בין ארה״ב לרוסיה״.

ב-19 במאי רמז יושב ראש המטות המשולבים של ארה״ב, הגנרל ג'וזף דאנפורד, לאפשרות של חלוקת תפקידים עם הרוסים בסוריה, וציין שיש לצמצם את הסיכוי לחיכוכים בין הצבא האמריקאי לצבא הרוסי. ״אנחנו מצפים מהרוסים - לעבוד עם המשטר, כדי לנטרל חיכוכים נפיצים בפעילות שלנו. לדעתי, הדברים שהדגשתם הם בהחלט נקודה חשובה, כי המצב בשטח הופך להיות מורכב ובעייתי מאוד. אבל עד עכשיו הצלחנו לנטרל חיכוכים אפשריים... העלינו הצעה, ואנחנו עובדים עליה עם הרוסים ממש בימים אלה. לא אלאה אתכם בפרטים - אבל לתחושתי, הרוסים משתוקקים לנטרל חיכוכים לא פחות מאיתנו, ומבקשים לוודא שנוכל להמשיך במערכה למיגור דאעש [המדינה האיסלאמית] ולהבטיח את ביטחונם של אנשינו״, אמר דאנפורד.

לורה רוזן מדווחת שרק חמישה ימים לאחר פגישתם של טראמפ ושל לברוב חלה תזוזה כמעט בלתי מורגשת, ״כשהבית הלבן של טראמפ רמז כי הוא מוכן לשתף פעולה לא רק עם רוסיה אלא גם עם איראן כדי לשים קץ להרג בסוריה ולקדם חילופי שלטון, אם אלה ישימו קץ לזוועות שמבצע אסד. טראמפ מתח בעבר ביקורת קשה על הסכם הגרעין עם איראן, ותמך בקריאה להגביר את הסנקציות על המדינה בשל תוכנית הטילים הבליסטיים שלה. ״ארה״ב נותרה פתוחה לאפשרות של שיתוף פעולה עם רוסיה ועם איראן גם יחד, כדי למצוא פיתרון שיקדם את היציבות ואת האחדות בסוריה״, כך לדבר ספייסר [ב-15 במאי]. ״אך כדי שנוכל לפעול יחדיו ולשים קץ לאלימות בסוריה, רוסיה ואיראן צריכות להכיר בזוועות שמבצע משטרו של אסד ולהפעיל את השפעתן כדי לעצור אותו״.

קשה לראות בדברים שטילרסון אמר בסעודיה מחווה כלשהי שתוביל לדיאלוג, אבל מזכיר המדינה האמריקאי הוסיף כי ״במונחים של - האם הייתי אי פעם מרים את השפופרת? הרי שמעולם לא סיננתי אף אחד שרוצה לדבר או לנהל שיח פורה... בבוא הזמן, סביר להניח שאנחנו [ארה״ב ואיראן] נדבר״.

כפי שכתבנו בטור הזה כבר בנובמבר 2013, שינוי ביחסי ישראל ואיראן ״אינו בהכרח חלומות באספמיה, אם נביא בחשבון את רוסיה בתפקיד המתווכת... ארצות הברית לבדה אינה מחזיקה בכל המפתחות כדי לסגור עסקה בין ישראל לחיזבאללה, אך נדמה שפיסות הפאזל מוצאות בהדרגה את מקומן. כל משא ומתן עם חיזבאללה יעבור גם דרך דמשק וטהראן, והנה שוב אנחנו חוזרים לתפקידה של מוסקבה, שזוכה לאחרונה לאמונן של דמשק, טהרן, ירושלים וגם וושינגטון״. שר הביטחון הישראלי אביגדור ליברמן אמר לכספית בפברואר כי הוא אינו משוכנע בתמיכתה של רוסיה ביעדים של ישראל, להסיג את כוחות איראן וחיזבאללה מסוריה, אך בה בעת גם הכיר בצורך בתיאום רוסי-אמריקאי. ישראל, לדברי ליברמן, מנהלת עם רוסיה ״דיאלוג לא פשוט ומורכב״.

הצעדים הללו לקראת דף חדש שבריריים מאוד, ותלויים בסופו של דבר באומץ לבם ובנחישותם של מנהיגים המוכנים לקחת סיכון ולפרוץ דרך חדשה. כפי שכתבנו עוד בטור השני שלנו, בדצמבר 2012, שיתוף פעולה בין ארה״ב לרוסיה חיוני לכל מהלך סופי בסוריה. וכפי שכתב עקיבא אלדר בחודש שעבר, ״אם יש מכנה משותף ששורד את כל המחלוקות בין ארה״ב לרוסיה, זהו פתרון הסכסוך שהמלחמה הקרה ביניהן ליבתה לפני 50 שנה. לשם שינוי, ישראל יכולה להראות למעצמות את הדרך לשלום״.

נמצא ב: hassan rouhani, hezbollah, bashar al-assad, saudi-iranian rivalry, saudi war on yemen, iran sanctions, king salman, donald trump
x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X