ישראל פולס

אפקט טראמפ: שינוי חיובי באווירה בין ישראל לפלסטינים

p
המחבר
בקצרה
בשבוע הבא ינחת טראמפ לביקור ראשון שלו בישראל וברשות הפלסטינית. קשה להתעלם מכך שההכנות לבואו מפיגות מעט מהמתח בין הצדדים, שאף אחד מהם אינו רוצה להצטייר כסרבן מול ניסיונו של הנשיא החדש לחדש את התהליך המדיני.

הפגישה בין שר האוצר משה כחלון למקבילו הפלסטיני שוקרי בשארה ביום רביעי (17 במאי) בירושלים הייתה לבבית וחמה. השניים נועדו בחשאי, מבלי להודיע על כך מראש, ודנו בחבילת הטבות שהקבינט המדיני-ביטחוני אמור לאשר ביום ראשון לקראת ביקורו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ.

פגישתם היוותה המשך ישיר לשיחות בבריסל (4 במאי) בין השליח האמריקאי המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, לבין השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, ולשר בשארה. עם שובו מבריסל העביר הנגבי מסרים לכחלון על מצוקתם הכלכלית של הפלסטינים, וזה היה הרקע לפגישה בין שרי האוצר.

אנשי כחלון הם אלה שדאגו לכך שהידיעה על הפגישה החשאית תמצא את דרכה לתקשורת, לאחר סיומה המוצלח. משמעות הידיעה היא שכחלון, העומד בראש מפלגת מרכז עם נטייה ברורה לימין, מאמין שפגישה באווירה חיובית עם שר האוצר הפלסטיני והענקת מחוות והטבות לרשות יוסיפו לו נקודות זכות בציבור הישראלי. גם זה סממן לשינוי האווירה שהנשיא האמריקאי החדש מביא עמו לאזור.

בשבוע הבא (22 במאי) ינחת טראמפ לביקור ראשון שלו כנשיא בישראל וברשות הפלסטינית. קשה להתעלם מכך שההכנות לבואו מפיגות מעט מהמתח בין ירושלים לרמאללה, שגבר בשנים האחרונות בהתמדה בשל גל הטרור הפלסטיני ומדיניותה של ממשלת הימין הישראלית. ביקור בסדר גודל כזה מחייב גם שיתופי פעולה ביטחוניים ולוגיסטיים בין הצדדים.

אמנם אף אחד אינו משלה את עצמו שהשלום עומד לפרוץ, אבל לנוכח שנות הקיפאון המדיני הארוכות, נראה כי שני הצדדים מבקשים כעת לשפר את האווירה הטעונה.

מעניין לעקוב אחר התנהלות הימין הקשה בראשות יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לאור ההתפתחויות האלה. בינתיים בנט שומר על איפוק. הוא לא מחה על חבילת ההטבות שתעלה לאישור הקבינט, וכוללת בין היתר את פתיחת מעבר אלנבי בין ישראל לירדן במשך כל שעות היממה, והאצת הפיתוח של אזורי תעשייה סמוך לג'נין ולחברון.

בעבר, עמדת הימין בכל הנוגע למתן הטבות לפלסטינים הייתה נוקשה, בטענה כי מדובר בכניעה לטרור. היא עמדה בסתירה לטענת בכירי מערכת הביטחון, שלפיה שיפור המצב הכלכלי בערי הגדה מפחית את האלימות נגד ישראל. אולם טראמפ נחשב עם בחירתו לאוהד גדול של הימין הישראלי ושל המתנחלים, ולכן הפוליטיקאים מהמחנה הזה אינם יכולים לצאת נגדו בקלות, גם אם מאז בחירתו כבר חזר בו מהבטחתו להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים, ויצא במפתיע נגד הבנייה בהתנחלויות.

נקודת המוצא הזו, של נשיא שאינו חשוד בדעות קדומות על הסכסוך ואינו עוין את ישראל, מסייעת ליצור משוואה חדשה בין הצדדים ומעודדת את שיפור האווירה.

נתניהו מגיע לנקודת הזמן הזאת מנוסה מספיק כדי לדעת איך להתנהל במצב החדש, מול נשיא אמריקאי שמאמין כי יוכל להתניע את המו"מ בין ישראל לפלסטינים ואולי אפילו להביא להסכם שלום. ראש הממשלה אינו מתכוון להיות לעומתי לחזון הנשיאותי המתגבש, אלא ההפך. לכן, הוא מקבל את פניו באמצעות חבילת ההטבות לפלסטינים כמחווה של רצון טוב, ובמטרה להוכיח שהוא אינו הצד הסרבן.

הפעם האחרונה שבה נשיא אמריקאי ביקר בישראל הייתה במארס 2013. ברק אובמה היה אז בתחילתה של כהונתו השנייה, והפגין רצון עז להוביל את הישראלים והפלסטינים להסכם שלום.

יחסו של רוב הציבור הישראלי לאובמה עד אז התאפיין בעיקר בריחוק וחשדנות. בניגוד לקודמיו, ג׳ורג׳ בוש הבן וביל קלינטון, הישראלים ראו בו נשיא פרו-פלסטיני, אף שבפועל היה ידיד ישראל אמיתי ושמר על האינטרסים הביטחוניים שלה לא פחות מהם.

נאומו של אובמה בבנייני האומה בירושלים מול קהל של צעירים הפשיר מעט את האווירה. אובמה הצליח לגעת בסנטימנט הישראלי כשחתם את נאומו במשפט ״אתם לא לבד״, שאמר בעברית. אולם חוסר הכימיה בינו לבין נתניהו, והיחסים העכורים ביניהם, השפיעו גם על הלך הרוח בציבור ומנעו מהנשיא להגיע ללבם של הישראלים.

כשנה לאחר מכן התפוצץ ברעש גדול המו"מ המדיני שהובילה מטעם ישראל שרת המשפטים ציפי לבני, ונפרצה הדרך לגל טרור. אינתיפאדת היחידים של השנים האחרונות תרמה רבות להעמקת הייאוש בציבור הישראלי מהאפשרות להגיע להסכם עם שכניו הפלסטינים. מאז הסכמי אוסלו עברו הישראלים תהליך כואב של התפכחות מהתקווה לשלום, תהליך שבא לידי ביטוי בתזוזה משמעותית ימינה. תהליך דומה עבר גם על הציבור הפלסטיני.

לעומת אובמה, לטראמפ יש סיכוי להתנחל בלבבות הישראלים ולשבור את הקרח בקיפאון המתמשך ביחסים בין ישראל לפלסטינים. במידה רבה, אופיו מתאים יותר לאופי הישראלי: הוא לא פורמלי, בלתי צפוי, ישיר מאוד ונגיש. הוא התחיל את כהונתו עם נטייה מובהקת לטובת האינטרס הישראלי, שלא לומר המתנחלי, ולכן כל הישראלים, כולל הימנים, קשובים יותר לדבריו.

גם הנהגת הימין הקיצוני תחשוב פעמיים לפני שתתקוף את טראמפ. אחרי שמיהרו להכתיר אותו למנהיג דגול שבתקופתו ניתן אפילו לספח את ההתנחלויות למדינת ישראל, הם יתקשו להסביר איך הוא הפך לפתע לאויב המחנה. לא רק שזה לא יישמע אמין, אלא תהיה טמונה בכך מסקנה בעייתית: אם טראמפ הפך לאויב המתנחלים, ספק אם מנהיג בינלאומי חשוב אחר עוד יהיה בעדם.

נמצא ב: benjamin netanyahu, peace process, palestinian-israeli conflict, jason greenblatt, shukri bishara, donald trump, moshe kahlon

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X