ישראל פולס

האם טראמפ יקדם יוזמה מדינית בביקורו בישראל וברשות?

p
המחבר
בקצרה
הנשיא אבו מאזן חזר מרוצה מאוד מביקורו בוושינגטון בתחילת החודש, וכעת מקווים ברמאללה שהבית הלבן יתניע מחדש את התהליך המדיני עם ישראל. בירושלים הגיבו לאפשרות הזאת באדישות: ״בסופו של דבר, טראמפ יבין שהפלסטינים יאמרו שוב לא"

בעקבות הפגישה ב-3 במאי בין הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בהנהגה הפלסטינית מצפים למסע דילוגים אמריקאי שיתחיל ביוני 2017 ויתמקד בסכסוך הישראלי-פלסטיני. למעשה, הנשיא אבו מאזן חזר מרוצה מאוד מביקורו בוושינגטון. אם לא די בכך שפרשו בפניו את השטיח האדום, הנשיא טראמפ גם הפגין כלפיו חמימות רבה ואף שיבח אותו על הסכמי אוסלו. עוד יותר מזה, גם תוכנה של הפגישה בחדר הסגלגל עודד את רוחו של אבו מאזן.

ובכל זאת, מקור בכיר באש"ף המקורב לאבו מאזן סיפר לאל-מוניטור כי למרות ההתרשמות החיובית מהפגישה עם טראמפ, אבו מאזן חזר לרמאללה עם יותר שאלות מאשר תשובות. בפמליה של אבו מאזן מאמינים כי האסטרטגיה שלהם - לקדם בברכה את טראמפ ולהאמין להבטחתו שיפעל להשגת הסכם - אכן נושאת פירות. על פי הפרשנות הרווחת ברמאללה, בממשל של טראמפ החליטו לבחון את האפשרות של התנעת תהליך השלום בחודשים הקרובים. הם מעריכים כי בביקורו הקרוב באזור, טראמפ ידע לאזן בין היחס הפרו-ישראלי לבין הרצון להתקרב לכמה מהעמדות של מדינות ערב. השאלה שנותרה פתוחה כעת, היא רצינות כוונותיו מעבר להתנעת תהליך השלום, והאם גם הוא עצמו ייקח חלק במשא ומתן.

הפלסטינים מודעים לכך שטראמפ עובד בשיתוף פעולה הדוק עם חתנו ג'ארד קושנר, עם שליחו למשא ומתן בינלאומי, ג'ייסון גרינבלט, עם היועץ לביטחון לאומי, הרברט מקמסטר, ועם מזכיר המדינה רקס טילרסון. בנוגע לנסיעה המתוכננת ב-20 במאי, אבו מאזן מעודד מהעובדה שאת ביקורו הרשמי הראשון כנשיא החליט טראמפ לערוך בסעודיה, ושמסע הדילוגים הראשון שלו כנשיא כולל גם ביקור ברשות הפלסטינית. זה מעודד במיוחד דווקא משום שמדובר בנשיא שנחשב - עם כניסתו לתפקיד - כבעל עמדות קרובות לאלו של מפלגת הבית היהודי, כתומך נלהב במפעל ההתנחלויות וכאיסלאמופוב בדעותיו.

על סמך תוצאות פגישותיו של אבו מאזן בוושינגטון, ברמאללה מאמינים שלביקורו של הנשיא טראמפ באזור יש כמה מטרות. הנשיא האמריקאי רוצה להצטייר כשוחר שלום. הביקור בריאד, בירושלים, בבית לחם ובוותיקן נועד ליצור דימוי של משכין שלום כלל-עולמי אל מול איום האיסלאם הקיצוני. כמו כן, ברמאללה מאמינים שטראמפ רוצה לחזק את הקואליציה נגד מדינה האיסלאמית, בעזרתן של מדינות ערב הפרגמטיות - ובעיקר מצרים וירדן. הוא רוצה לאותת על קיומה של אופוזיציה חזקה לאיראן, בתגובה לשאיפותיה האזוריות, להמשך פיתוח הנשק ולחסות שהיא מעניקה לארגוני טרור.

בהמשך לאותו קו, טראמפ רוצה לאותת גם לקהילה היהודית בארה"ב כי הוא דבק במחויבות שלו לביטחונה של ישראל. הפלסטינים מניחים שטראמפ ישאיר את שגרירות ארה"ב בתל אביב (ולא יעביר אותה לירושלים), אך ייתכן שיציע להעניק הכרה למערב ירושלים כבירת ישראל. כמו כן, ברמאללה מעריכים שטראמפ מתכוון לקבל את יוזמת השלום הערבית מ-2002, כבסיס אפשרי ליוזמה אזורית שתוביל לשלום בין ישראל לפלסטינים.

על פי אותו מקור בכיר, היה זה אבו מאזן שהעלה בפגישתו בחדר הסגלגל את יוזמת השלום הערבית, על כל מרכיביה, וגם לא נענה בתגובה שלילית, לא מצדו של הנשיא ולא מצד יועציו. המקור הבכיר משוכנע שהנשיא טראמפ מבין כעת כי אין חלופה לפתרון שתי המדינות לשני עמים. לדבריו, טראמפ גם הבהיר לאורחיו הפלסטינים שימשיך להתנגד להרחבת ההתנחלויות.

מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי, המעורב בהכנות לביקורו של טראמפ, סיפר לאל-מוניטור שראש הממשלה בנימין נתניהו סמוך ובטוח כי יוכל לשכנע את טראמפ להתרחק מכל תהליך שלום חדש שמבוסס על יוזמת השלום הערבית. הבכיר במשרד החוץ מאמין שביקורו של טראמפ בישראל יהיה המשכה הישיר של הבטחת הקמפיין שלו, להיות בן בריתה הנאמן ביותר של ישראל ולצאת בהצהרה שתכיר בירושלים כבירת ישראל. לגבי סוגיות אחרות הקשורות לתהליך השלום, השיב הבכיר בהתנשאות ואמר: "אין לנתניהו מתחרים בכל מה שקשור למשא ומתן מול ארה"ב על התנאים לוועידת שלום. ממש כשם ששכנע את קודמיו של טראמפ בתפקיד, אין לנו ספק שישכנע גם את הממשל של טראמפ שמול נתניהו הפרגמטי אין שותף אמיתי למשא ומתן בצד הפלסטיני. בסופו של דבר, טראמפ יבין שהפלסטינים יאמרו שוב לא".

המקור הבכיר באש"ף משוכנע שאבו מאזן מודע לכך שלא יהיה פתרון של שתי מדינות כל עוד נתניהו ראש ממשלה. הדיפלומטים הפלסטינים מתכוונים לשכנע את ארה"ב ואת הקהילה הבינלאומית שיש זיקה בין המלחמה במדינה האיסלאמית לבין הסוגיה הפלסטינית, ולכן חובה על הקהילה הבינלאומית כולה להכיר ביוזמת השלום הערבית. לגבי העתיד הקרוב, לדברי המקור הבכיר, הכול תלוי במעשיו של טראמפ לאחר ביקורו: רק אז נוכל לדעת אם הצעדים הבאים של הפלסטינים יישארו בתחום הדיפלומטי, או שאולי יסלימו להתנגדות אלימה לחמישים שנות כיבוש.

בצד הפלסטיני, התרחיש הטוב ביותר שצופה המקור הבכיר זמן קצר לאחר ביקורו של טראמפ באזור, הוא השקה של מסע דילוגים בראשותו של ג'ייסון גרינבלט, או אפילו של חבר בכיר עוד יותר בממשל האמריקאי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: diplomacy, us middle east policy, benjamin netanyahu, mahmoud abbas, donald trump, arab peace initiative, two-state solution

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept