ישראל פולס

האם טראמפ יכיר בפלסטינים כבעלי בריתה של ארה״ב?

p
המחבר
בקצרה
ברמאללה רואים את החשיבות שהממשל האמריקאי החדש מעניק למצרים ולירדן בתהליך קבלת ההחלטות באזור, ורוצים להיות הצלע השלישית במשולש הערבי הזה. המחיר שהם יצטרכו לשלם יהיה המשך שיתוף הפעולה הביטחוני היעיל עם ישראל.

טראמפ מגיע לפלסטין. מאז נודע על בואו של הנשיא האמריקאי לביקור באזור בשבוע הבא, בכירי הרשות הפלסטינית חוזרים ומשננים את שלוש המילים האלה לעצמם כלא מאמינים. ההתפעלות שלהם אינה רק מביקור נוסף של עוד נשיא אמריקאי בשטחי הרשות, אלא מניצחון דיפלומטי פלסטיני שהושג באמצעות היערכות נכונה, תחכום מעורר התפעלות ובעיקר עמל רב.

בזמן שהימין הישראלי חגג את בחירתו של טראמפ כמו את בואו של המשיח והחל לרקום תוכניות על סיפוח רוב שטחי הגדה ועל בנייה מואצת בהתנחלויות, הפלסטינים הקימו מטות פעולה וחשיבה, שהצליחו לפצח את תעלומת טראמפ ולרשום הישגים מעל ומעבר לכל הציפיות.

כפי שנכתב כאן כמה ימים אחרי הבחירות לבין הלבן, מרגע שטראמפ נבחר לתפקיד הוקם ברמאללה צוות היגוי של ״אמריקנולוגים״ בסיוע מומחים לממשל, אנשי אקדמיה ודיפלומטים. תפקידו של הצוות היה לייעץ ליו״ר הרשות אבו מאזן איך לפתוח ערוצי תקשורת עם מה שנתפס אז כממשל הפרו-ישראלי והאנטי-מוסלמי ביותר מאז ומעולם בבית הלבן.

הדיפלומטיה הפלסטינית צברה בזמן הזה שורת הישגים מרשימה: בלימת היוזמה להעברת שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים, הנפת תמרור אזהרה לישראל בעניין הבנייה בשטחים ואירוח אבו מאזן בבית הלבן (3 במאי). עכשיו מתחיל השלב המכריע ביחסי הרשות עם ממשל טראמפ. המטרה היא לשכנע את האמריקאים שכמו ישראל, גם הרשות היא נכס אסטרטגי ביטחוני במזרח התיכון. מה שנראה בימים הראשונים אחרי הבחירות בארה״ב כמשימה בלתי אפשרית, נחשב כעת לתרחיש מציאותי עם סיכוי רב להתממש.

״צוות טראמפ״ עמל לילות כימים בהכנת ביקור הנשיא בבית לחם ב-23 במאי. אחרי שיגיע לכנסיית המולד - אירוע שישודר בשידור חי בערוצי הטלוויזיה בעולם ויוכיח כי המקום הקדוש לנוצרים נמצא בידיים טובות - יחלו הפלסטינים במלאכה האמיתית. היועצים הפלסטינים הכינו מצגת שבה ינסו להוכיח לנשיא האמריקאי ולמלוויו כיצד הצליחו לשקם את שטחי הגדה מאז תום האינתיפאדה השנייה ב-2005, לבנות כוחות ביטחון יעילים (בסיוע אמריקאי) ולהקים מנגנונים ומוסדות ממשלתיים חזקים שאוכפים את החוק והסדר ציבורי כמו בכל מדינה מסודרת בעולם. וכל זאת בזכות נחישותו של אבו מאזן, ועוד לפני שהוקמה המדינה הפלסטינית.

גורם פלסטיני המעודכן בעבודת המטה ובהכנות לביקור טראמפ אמר לאל-מוניטור כי השאיפה היא לשכנע את הממשל האמריקאי, ואת הנשיא בפרט, כי הרשות היא צלע חיונית במשולש הביטחוני הערבי עם מצרים וירדן. עם המשולש הזה יש לתאם מהלכים מדיניים וביטחוניים באזור. בתמורה, יעניק המשולש לאמריקאים משענת איתנה בקרב מול האיסלאם הקיצוני, אשר טראמפ תופס כאיום גם על ביטחון אזרחיה של ארה״ב.

כדי להמחיש את חשיבותה של הרשות הפלסטינית, היא תצטרך להציג לטראמפ את שיתוף הפעולה המוצלח של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים עם ישראל במלחמה בטרור. ״תאים סלאפיים בשטחי הרשות הפלסטינית כמעט שאינם קיימים, כי טופלו ביעילות ובמהירות על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, ולעתים גם בשיתוף פעולה עם ישראל״, אמר הגורם הפלסטיני.

מאבק פנימי בהתארגנויות חמושות אינו דבר מובן מאליו בעיני רוב הציבור הפלסטיני. פיגועי טרור נגד מטרות צבאיות או אזרחיות בישראל נתפס כפעילות לגיטימית נגד הכיבוש, המקרבת את הקמתה של המדינה העצמאית. דוברי המנגנונים מסבירים בתגובה לתושבי הגדה שהאינטרס הפלסטיני מחייב לרכז את הנשק ואת הכוח כולו בידי הרשות, ולא להניח לאף התארגנות מזוינת חוץ ממסדית להתקיים, גם אם היא נועדה כביכול להשיג מטרה נעלה כמו סיום הכיבוש.

הפלסטינים יסבירו לטראמפ כי הם משלמים על העמדה הזאת מחיר יקר. הם יסבירו כי לעתים, שוטרי הרשות נתפסים כמי שמשרתים את הכיבוש הישראלי ופועלים נגד האינטרסים הלאומיים של הציבור הפלסטיני. ברמאללה מקווים שאם טראמפ יבין שהרשות הפלסטינית במנהיגותו של של אבו מאזן שומרת על הסדר הציבורי בשטחיה, וגם חיונית לביטחונה של שכנתה ישראל, הדבר יסייע לדרישתם להוות חלק מהברית בין ירדן למצרים.

מאז כניסתו לתפקיד, דונלד טראמפ הקשיב לעצותיהם של נשיא מצרים, עבד אל פתאח א-סיסי, ומלך ירדן עבדאללה בסוגיה הפלסטינית. השניים הפצירו בו להימנע מטלטלות עזות במרקם היחסים המסובך בין ישראל לרשות העלולות להשפיע על המזרח התיכון כולו. טראמפ הפנים ויישם את עצותיהם, והפלסטינים מעוניינים להשיג לעצמם מעמד דומה בעיניי הנשיא האמריקאי, כמו גם הכרה בחשיבותם במסגרת המאבק בדאעש. הם חושבים שזה אפשרי. המחיר שהם יצטרכו לשלם יהיה המשך שיתוף הפעולה הביטחוני היעיל עם ישראל.

נמצא ב: abdel fattah al-sisi, king abdullah ii, alliance, us embassy, palestinian state, mahmoud abbas, donald trump

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את נצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012).
ב-2010 יצא לאקרנים סרטו ''חיים יקרים'' אשר הוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של טורונטו וזכה אף בפרס ''אופיר''. הוא בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית ומתגורר בנס ציונה.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X