ישראל פולס

מהשבוע הבא ישראל תצמצם את אספקת החשמל לעזה

p
המחבר
בקצרה
לישראל נמאס לממן את עלות החשמל לעזה, ובכוונתה להפחית את היקף אספקתו לרצועה, בתקווה שהמשבר היזום יביא להקמת קרן בינלאומית שבה ייטלו חלק מדינות ערביות, טורקיה והאיחוד האירופי ושתדאג לאספקת חשמל קבועה לרצועה.

מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, מזהיר כי ישראל לא תוכל להמשיך לספק חשמל חינם לחמאס, וכי בימים הקרובים היא תצמצם את אספקת החשמל לרצועה [25 במאי]. בראיון לרשת BBC בשפה הערבית הסביר מרדכי, כי ישראל היא ספקית החשמל היחידה לרצועה מכיוון שתחנת הכוח בעזה מושבתת (עקב סכסוך בין חמאס לפת"ח בסוגיית האחריות למימון רכישת הסולר להפעלתה). מרדכי ציין כי ישראל מספקת לרצועה 125 מגה וואט, המספיקים רק לכארבע שעות חשמל לתושבים, וכי יש החלטה ממשלתית ישראלית להגדיל את האספקה בעוד מאה מגה ואט.

לפני כחודש וחצי [אפריל 2017] האשים מרדכי את חמאס כי הוא גונב חשמל מהתושבים לצרכיו המבצעיים ולנוחות בכירי התנועה. בעצם, מאז הפסיקה הרשות הפלסטינית ברמאללה לממן את תצרוכת החשמל בעקבות החלטתו של אבו מאזן להתנתק מעזה, מספקת ישראל "חשמל חינם" לחמאס. בראיון ל- BBC טען מתאם הפעולות בשטחים, שבכיר התנועה פתחי חמאד נשוי לארבע נשים ושבארבעת הבתים שהוא מחזיק זורם חשמל 24 שעות ביממה, כאשר לתושבים יש רק ארבע שעות חשמל.

בחודש ינואר [2017] העבירה קטאר 12 מיליון דולר לרשות הפלסטינית לרכישת סולר. במקביל, גם נשיא טורקיה ארדואן התנדב לסייע לפתור את בעיית החשמל ברצועה. אבל כל זה היה בבחינת דחיית הקץ. בחודש שעבר אזל הכסף ותחנת הכוח ברצועה שוב הושבתה. אגב, אף אחת מהמדינות המסייעות לא התחייבה לשלם לישראל עבור 125 מגה וואט שהיא מעבירה לרצועה – אספקת חשמל שמאפשרת לפי שעה לתושבי הרצועה להתקיים ולשלטון חמאס לשרוד.

מאז משך אבו מאזן את ידו מרצועת עזה, ישראל נמצאת בדילמה לא פשוטה. מצד אחד ברור שישראל אינה אמורה לממן את תצרוכת החשמל של עזה, וזו על פי כל היגיון ודעת צריכה להיות באחריות חמאס ואבו מאזן. מצד שני, ניתוק מוחלט של זרם החשמל לרצועה יגרום למשבר הומניטארי ואקולוגי מיידי, העלול להתדרדר לאיום ביטחוני על ישראל. כבר במשבר החשמל בינואר איימו דוברי חמאס, כי אם שלטונם יעמוד בסכנה, הם לא יהססו ליזום עימות מזוין עם ישראל. כך אפוא נוצר מצב אבסורדי, בו ישראל לבדה מממנת את החשמל בעזה ובאופן עקיף גם מתחזקת את שלטון חמאס.

מדברי האלוף מרדכי עולה כי במנהל האזרחי התקבלה החלטה ש"עד כאן". האיום של מרדכי נועד להניע מהלך אין ברירה מבחינתה של ישראל: ליצור משבר חשמל יזום בעזה שיוביל, כך מקווים בישראל, להתערבות בינלאומית ולמציאת פתרון. אמנם האלוף מרדכי מפנה אצבע מאשימה כלפי מנהיגי חמאס, אך מניסיון העבר הוא יודע שאלה לא ינקפו אצבע לפתרון הבעיה ולא ישלמו על החשמל שהם צורכים.

נכון לכתיבת מאמר זה, גם אף אחת מהמדינות שסייעו בעבר באספקת חשמל לרצועה לא מוכנה לקחת על עצמה אחריות ולשלם לבדה על אספקת החשמל לכשני מיליון תושבי הרצועה.

החל מהשבוע הבא ובאופן הדרגתי במהלך השבועות הבאים, ישראל תפחית מדי יום או מידי כמה ימים את היקף אספקת החשמל לעזה כדי להפעיל לחץ על חמאס, על אבו מאזן ובמידה רבה גם על מדינות ערב, הנהנות מהמצב הקיים שבו ישראל לבדה מממנת את תצרוכת החשמל בעזה. בישראל מקווים שהמשבר היזום יביא להקמת קרן בינלאומית שבה ייטלו חלק מדינות ערביות, טורקיה והאיחוד האירופי, וזו תאפשר הסדרה קבועה של אספקת החשמל לעזה.

במנהל האזרחי טוענים כי חמאס אינו מוטרד כלל ממצבה העגום של האוכלוסייה הפלסטינית ברצועה. חמאס, שנוסד בעזה בתחילתה של האינתיפאדה הראשונה [דצמבר 1987], נתפס בימיו הראשונים כתנועת רווחה הדואגת לחברה הפלסטינית החלשה ברצועה, הסובלת מעוני וממצוקה תמידית. בבחירות 2005 רשימת "שינוי ורפורמה" של חמאס אף זכתה ברוב קולות הבוחרים, זאת אחרי שראשי התנועה התחייבו לדאוג לרווחת התושבים ולהילחם בשחיתות שיוחסה לפת"ח. אבל הכל נותר בגדר הבטחות. ארגון חמאס של היום הוא תנועה שאינה מסוגלת או יכולה לכלכל את תושבי הרצועה. חמאס מחזיק את השלטון בכוח ומחפש מממנים אחרים לפעילותו. בעניין זה לא ניתן להסיר אחריות מאבו מאזן, שרק אחרי עשור התפכח והפסיק לממן את התנועה שנטלה ממנו בכוח את השלטון.

"בסיפור של עזה וחמאס יש רצוי ויש מצוי", מסכם מקור ישראלי-ביטחוני בשיחה עם אל-מוניטור. לדבריו, חמאס לא ישלם על חשמל, ולכן הדרך היחידה והריאלית לפתרון הבעיה היא הקמת קרן בינלאומית שתדאג לאספקת חשמל קבועה לרצועה.   

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: qatar, palestinian authority, gaza, hamas, mahmoud abbas, electricity shortages, electricity crisis

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept