ישראל פולס

בחירות רק ב-2019? בקואליציה כבר לא מאמינים לנתניהו

p
המחבר
בקצרה
ראש הממשלה טוען שאין בכוונתו להקדים את הבחירות הבאות, אולם אחרי התנהלותו הבלתי צפויה בשבועות האחרונים, ראשי מפלגות הקואליציה לא לוקחים את זה ברצינות. ועדיין, למרות התחזקות לפיד בסקרים, גם בבחירות הבאות איש לא צפוי לאיים על מעמדו של יו״ר הליכוד

הערכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מיום ראשון (14 במאי) שלפיה הבחירות הבאות לא יוקדמו אלא יתקיימו במועדן בנובמבר 2019, נועדה להרגיע את תזזית הבחירות שאוחזת במערכת הפוליטית.

נתניהו ראה בשבועות האחרונים איך המשבר הקואליציוני שהוא עצמו חולל בעניין תאגיד השידור הציבורי, ושבשיאו הוא איים בפיזור הכנסת, הכניס את שותפיו הקואליציוניים לדינמיקה של קמפיין בחירות. בישיבת ראשי הקואליציה בתחילת השבוע שחרר ראש הממשלה את המסר המרגיע, ובאותו ערב דווח בערוץ 2 כי הוא אף הנחה את ראשי משרד האוצר להיערך לגיבוש תקציב המדינה ל-2019, כרמז לכך שהממשלה הזאת כאן כדי להישאר.

אולם גם אם בנקודת הזמן הנוכחית אכן נדמה שראש הממשלה אינו מעוניין בבחירות, איש מבין ראשי מפלגות הקואליציה אינו מתייחס ברצינות להצהרותיו. לכולם ברור שברגע שיתאים לו, הוא לא יהסס להמציא עילה וללכת לבחירות. הם גם אינם יכולים להעריך מתי יגיע הרגע הזה.

לאורך כל כהונת ממשלתו הרביעית, נתניהו מנהל מאבקים פוליטיים בשתי חזיתות עיקריות: הראשונה מול שר האוצר ויו"ר כולנו, משה כחלון, והשנייה מול שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. גם להם אין רצון להקדים את הבחירות כרגע, בוודאי שלא לכחלון, שרק מתחיל להתאושש מהתרגיל הפוליטי שעשה לו נתניהו במשבר התאגיד. מסיבות אלקטורליות לקראת קמפיין הבחירות הבא, שניהם מעוניינים להחזיק את החזית עם נתניהו על אש קטנה, אך לא מעבר לכך.

"לכולם ברור שנתניהו יהיה האיש שיחולל את הבחירות הבאות. הוא יחליט מתי ללחוץ על ההדק", אמר ביום שני לאל-מוניטור שר בליכוד, והוסיף: "כרגע לביבי אין סיבה להקדים את הבחירות".

בזמן שבחזית בין ראש הממשלה לכחלון נרשמה רגיעה בשבועיים האחרונים, הקרבות בינו לבין בנט דווקא עלו מדרגה. מי שמחמם את הגזרה הוא יו״ר הבית היהודי, שנאבק עם הליכוד על קולות הימין. בימים האחרונים, לאחר שהתברר כי הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ לא ימלא את הבטחתו להעתיק את שגרירות ארה״ב בישראל מתל אביב לירושלים, בנט דרש מנתניהו כמה פעמים לעמוד על כך שהדבר אכן יקרה. הוא אף רמז כי נתניהו הוא זה שעומד מאחורי ההחלטה האמריקאית. בראיון לבן כספית שפורסם כאן ב-8 במאי ביקר בנט את ה״פאסיביות״ של נתניהו, שלדבריו מנעה מהימין הישראלי להגיע להישגים מהירים בתקופה שלאחר בחירתו של טראמפ, כשנדמה היה שהמדיניות האמריקאית תתאים יותר לזו של ממשלת ישראל.

נתניהו לא נשאר אדיש. הליכוד פרסם תגובה לועגת לבנט, בטענה שהוא "משנן את ההודעות לעיתונות שמוציא ראש הממשלה ומצטט אותן כאילו היו דרישות שלוכך עשה גם לגבי דרישתו העקבית של ראש הממשלה להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים".

בישיבת סיעת הליכוד ביום שני העלה נתניהו את סוגיית העברת השגרירות, תוך שהוא מתייחס לרמיזתו של מזכיר המדינה האמריקאי, רקס טילרסון, שלפיה גם ישראל אינה מתלהבת מהעברת השגרירות. "עמדתנו העקבית והחד משמעית היא שהשגרירות צריכה לעבור לירושלים, ולא רק שהעברת השגרירות לא תפגע בתהליך השלום, ההפך הוא הנכון. היא תקדם אותו על ידי כך שהיא תתקן עוול היסטורי והיא גם תנפץ את האשליה הפלסטינית שירושלים איננה בירת ישראל".

כשהבינו בלשכת ראש הממשלה כי לא הצליחו להוריד מסדר היום את סיפור השגרירות ואת הטענות לפיהן היה לנתניהו חלק בשינוי העמדה האמריקאי, הם אף פרסמו, באופן חריג, פרוטוקול של שיחה בינו לבין טראמפ מ-15 בפברואר. על פי המסמך, נתניהו הבהיר לנשיא האמריקאי בשיחה כי אין סיכון ביטחוני בהעברתה של השגרירות לירושלים.

ראש הממשלה מבין שבנט כבר מצוי בעיצומו של הקרב על קולות הימין, ולכן הוא פועל במהירות כדי לא להשאיר את התקפותיו של יו"ר הבית היהודי ללא מענה. הדיווחים האחרונים על כך שטראמפ מתכוון להטיל את כל כובד משקלו על התנעת המו"מ עם הפלסטינים בביקורו הקרוב באזור ב-22 במאי, מעניקים לבנט הזדמנות פז להמשיך להתנגח בנתניהו ולהרוויח כמה נקודות בציבור הימין.

אולם גם אם יחודשו השיחות בין ישראל לרשות הפלסטינית, עוד ארוכה הדרך למשבר קואליציוני שיסכן את הממשלה. בנט יסחוט את הלימון הזה עד תום, ויציג את נתניהו כמי שבוגד במחנה הימין, אך הוא לא יפרוש מהממשלה בשלב המשא ומתן. והרי לנתניהו יש מיומנות גבוהה ביותר בניהול מו״מ עם הפלסטינים מבלי להגיע לשלב הביצוע.

בדיווח בערוץ 2 צוטט בכיר בליכוד כשהוא מתייחס ליו״ר יש עתיד, יאיר לפיד, שעל פי הסקרים האחרונים נמצא בקרב ראש בראש עם נתניהו. "זה הזמן לייבש את לפיד באופוזיציה עוד למעלה משנתיים, על עשרות המנדטים שלו בסקרים. זו תהיה טיפשות להקדים את הבחירות,'' אמר הבכיר. אך האמת היא שהתוצאות המרשימות של לפיד בסקרים אינן מהוות סיכון ממשי לממשלת הימין בראשות נתניהו, היות ואת רוב הקולות הוא לוקח מהמחנה הציוני. בניגוד לשינויים במפת המפלגות, המצב בגושים אינו משתנה. ובתוך גוש הימין, עדיין אין לנתניהו מתחרים.

הדבר היחיד שבכל זאת מאיים כעת על שרידותו של יו״ר הליכוד מגיע מחוץ למערכת הפוליטית - החקירה הפלילית נגדו בעניין המתנות שקיבל לכאורה מאנשי עסקים. התפתחות דרמטית בפרשה הזאת, כמו כתב אישום חריף, עשויה לאלץ אותו לפרוש מתפקידו. במידה שהחקירה לא תתקדם, ממשלתו יכולה להגיע ל-2019.

ההיערכות של נתניהו לבחירות הבאות מסתכמת בשלב זה בגישושים מול יו״ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לגבי אפשרות של שיתוף פעולה ברשימה אחת לכנסת בבחירות הבאות כפי שהיה ב-2013 עם רשימת ״הליכוד ביתנו״. עד כמה שזה נשמע כעת לא ריאלי, נתניהו גם עוד לא ויתר על האפשרות לשכנע את כחלון לרוץ ביחד איתו. לדברי בכיר בליכוד, "ביבי מעוניין להגיע לבחירות הבאות בראש מפלגה רפובליקאית גדולה ולהבטיח את הניצחון שלו מראש".

נמצא ב: likud party, israeli elections, yair lapid, donald trump, moshe kahlon, israeli politics, benjamin netanyahu, naftali bennett

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X