ישראל פולס

חברי הרשימה המשותפת ידרשו לחקור את ליברמן על הסתה לרצח

p
המחבר
בקצרה
הסיעה תתכנס השבוע לדיון שבו היא צפויה להחליט על הגשת תלונה במשטרה או פנייה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה, לאחר ששר הביטחון השווה בין הח״כים הערבים לבין הנאצים.

הציבור הישראלי מכיר היטב את דעתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן על ערביי ישראל בכלל ועל חברי הכנסת הערבים בפרט. ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו, הוא זה שיזם את העלאת אחוז החסימה לפני הבחירות האחרונות, בניסיון לדחוק את המפלגות הערביות אל מחוץ לכנסת. בכך, הוא גם זה שאחראי להחלטתן של המפלגות הערביות להתאחד לרשימה המשותפת, שגרפה 13 מנדטים בבחירות ב-2015 והפכה לסיעה השלישית בגודלה בכנסת.

בשנים האחרונות ליברמן קורא בעקביות להעביר את אזרחי ישראל הערבים המהווים כ-20 אחוז מאוכלוסיית המדינה, או לפחות את חלקם, למדינה פלסטינית שתקום במסגרת הסכם. הרעיון הזה אף הפך לסיסמת הבחירות של תנועתו בבחירות האחרונות: "אריאל לישראל, אום אל-פאחם לפלסטין". אום אל-פאחם היא העיר הערבית הגדולה בישראל.

ליברמן אינו טורח להסתיר את איבתו לחברי הכנסת הערבים של הרשימה המשותפת, ונוהג להתבטא נגדם בחריפות גם כשההקשר הוא מאולץ. ב-18 באפריל, יום אחרי פרוץ שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל, שר הביטחון לא התאפק והביע משאלה: "אני מקווה לראות במהרה את חברי הכנסת מטעם הרשימה המשותפת, ואת השייח ראאד סלאח, מצטרפים לאותה שביתת רעב - בלי להישבר ובלי לאכול עופות בלילה".

כשהיה שר התחבורה בממשלתו של אריאל שרון ב-2004, לאחר זכייתה של קבוצת הכדורגל של סכנין בגביע המדינה, ליברמן טען כי אין מקום לקבוצה ערבית בליגת העל הישראלית בכדורגל. שרון מיהר לנזוף בו והבהיר "אנחנו רואים את ערביי ישראל כחלק ממדינת ישראל. זוהי עמדתה של ממשלת ישראל". שר המשפטים באותה ממשלה, יוסף לפיד, דחה אף הוא בשאט נפש את דבריו של ליברמן, וכינה אותו "אנטי קומוניסט שדוגל בשיטות של סטלין".

אבל ההתבטאות האחרונה שלו מהשבוע (8 במאי) היא האמירה הבוטה והקיצונית ביותר שהשמיע בפומבי בקריירה הפוליטית שלו. בישיבת סיעה של ישראל ביתנו בכנסת לציון 72 שנים לניצחון על הנאצים אמר ליברמן: ״אני יכול רק להצטער שגם היום יש מי שממשיכים את דרכם של הנאצים, שמנסים להשמיד את מדינת ישראל ולפגוע בעם היהודי... כמו שאז היו לגרמניה בעלי ברית במזרח התיכון - אני מתכוון למופתי אמין אל חוסייני - גם היום אני רואה את ממשיכי דרכו״. בהמשך דבריו לא הותיר מקום לספק למי הוא התכוון: "כל אותם חברי כנסת בכנסת ישראל שניסו להבריח פלאפון למחבל רוצח בכלא הישראלי, או שהלכו להזדהות עם משפחות השאהידים... אני מקווה שכמו שידענו להביס את הנאצים, ככה נביס את הכוחות שפועלים נגדנו - גם מבחוץ וגם מבפנים".

חברי כנסת מהרשימה המשותפת טוענים כי ליברמן חצה קו אדום, וכי דבריו הם הסתה לרצח. "אנחנו כבר שמענו התבטאויות רבות של ליברמן במהלך השנים", אמרה לאל-מוניטור ח"כ עאידה תומא סלימאן, אולם לדבריה, ההשוואה שעשה ליברמן בין חברי הכנסת הערבים לבין הנאצים - המשטר הכי מכוער, רצחני ואנטי-אנושי שידעה ההיסטוריה, היא עליית מדרגה מסוכנת. ח"כ אחמד טיבי אמר לאל-מוניטור: "איני מופתע מחוסר הידע של ליברמן לגבי ההיסטוריה של היהודים באירופה הנאצית״. טיבי הוסיף כי יו״ר ישראל ביתנו, כמו מארין לה פן בצרפת, מקדם פוליטיקת שנאה ללא הבנה בסיסית בערכי הדמוקרטיה.

ח"כ סלימאן סיפרה כי חברי כנסת רבים במשכן ניגשו אליה ואל חבריה מהרשימה המשותפת, והתנצלו על דבריו של שר הביטחון: ״ניגשו אלי יעל גרמן [יש עתיד], קסניה סבטלובה [המחנה הציוני], מיקי לוי [יש עתיד] ואחרים, ואמרו שהם מתביישים. ובעוד אלה מביעים סלידה וזעזוע, ח"כ עודד פורר מתנועתו של ליברמן החל לצרוח לעברי שאנחנו מחבלים, מניחים זרים על קברי מחבלים, תומכי חיזבאללה, ושצריך לסלק אותנו מהמשכן. הוא כל הזמן צעק לי באוזן בטירוף, עד שאפילו את מילות ההסתייגות של יושב ראש הכנסת, שהתנער מדבריו של ליברמן, לא הצלחתי לשמוע. הם השתגעו לגמרי״.

סלימאן וחברי כנסת נוספים מהרשימה המשותפת הביעו שביעות רצון מכך שח״כים רבים הזדעזעו מדבריו של ליברמן. אולם לדבריה, הצורך של ח״כים יהודים להתנער מהאמירות האלה נובע גם מכך שהן פוגעות בזיכרון השואה. "השימוש בנו כמי שניתן להשוות לצורר הנאצי הוא גם מופרז ודוחה, אבל הוא גם הקלת ראש כביכול למה שקרה ליהודים", אמרה לאל-מוניטור.

המפלגות המרכיבות את סיעת הרשימה המשותפת צפויות להחליט השבוע על הגשת תלונה במשטרה או פנייה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה נגד ליברמן על הסתה וקריאה לרצח. ״הגיע הזמן לא לעבור על הדברים האלה בשתיקה״, אמרה ח״כ סלימאן, ״גם על דברים פחות מטורפים מאלו. הגיע הזמן לעבור שלב ולעשות משהו נגד האנשים שמתבטאים ככה״. כשנשאלה אם ציפתה לגינוי לדברים מראש הממשלה בנימין נתניהו, השיבה חברת כנסת: ״מי שמנצח על מקהלת ההסתה זה נתניהו בעצמו. אנחנו לא מצפים מנתניהו לצאת להגנתנו. ממש לא. הייתי מופתעת אם היה אומר משהו בגנות שר הביטחון שלו, שמתיר את דמם של ערביי ישראל ושל חברי הכנסת".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli arabs, israeli politics, nazi, avigdor liberman, arab-israelis, joint list, knesset

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept