ישראל פולס

הזמרת נסרין קדרי: דו קיום זה הדבר הכי חשוב

p
המחבר
בקצרה
בקריירה הקצרה שלה שברה הזמרת הערבייה נסרין קדרי לא מעט תקרות זכוכית, ובשבוע הבא היא תשבור אחת נוספת כשתופיע במופע הפתיחה של פסטיבל ישראל. בראיון לאל-מוניטור היא אומרת: "אני חלק בלתי נפרד מישראל, אפשר לחיות ביחד".

בחירתה של הזמרת נסרין קדרי לשיר במופע הפתיחה החגיגי של פסטיבל ישראל [18-1 ביוני] אינה עניין של מה בכך. קדרי, בת 30, זמרת ערבייה שנולדה בחיפה להורים מוסלמים ומתגוררת היום בראשון לציון, תעמוד על הבמה הגדולה שתוקם סמוך לחומות העיר העתיקה, ותשיר בפתיחת הפסטיבל היוקרתי ביותר של ישראל אשר יעמוד בסימן יובל שנים לאיחוד העיר ירושלים.

מנהלי הפסטיבל החליטו שהדרך הטובה ביותר לציין את איחוד העיר והרב תרבותיות שבה היא באמצעות מוסיקת הגרוב שהתפתחה בשנים האחרונות בישראל. ומשלבת סאונד מערבי לצד מקצבים ומוואלים (אלתורים קוליים) מזרחיים.

בראיון לאל-מוניטור אומרת קדרי שהשתתפותה במופע הפתיחה נועדה לשדר מסר של אחדות ושאיפה לדו קיום "שכל כך הכרחיים למקום הזה דווקא היום. ברור שאני באה עם האג'נדה שלי", היא אומרת, "אני מייצגת עולם שלם של מוסיקה ומטעמים אחרים שנועדו להעביר מסר אחד ברור – שדו קיום זה הדבר הכי חשוב שהמקום הזה זקוק לו"

"אנחנו נועדנו לחיות ביחד", מוסיפה קדרי, "ולאף אחד מאיתנו אין מקום אחר ללכת אליו. לכן אני פועלת במרץ להעביר את המסר הברור הזה. תמיד רציתי להגיע לבמות הגדולות ביותר, והנה אני מגשימה את החלום".

קדרי מספרת, כי מאז שהייתה ילדה קטנה בגן ילדים בחיפה ובהמשך כשעברה להתגורר עם משפחתה בעיר לוד, היא הכריחה את כולם להקשיב לשירתה וביקשה לזכות מהם לאהדה והערכה על ביצועיה. לאחר שסיימה 12 שנות לימוד, החליטה קדרי שזה הזמן לפתח את קריירת השירה שחלמה עליה. היא הופיעה במועדונים ובמסיבות (חאפלות) והוזמנה לאירועים של יוצאי עדות מזרח. אלה אהבו לשמוע אותה שרה שירים שהזכירו להם את הבית שעזבו לפני שעלו לישראל.

לתודעה הישראלית פרצה קדרי לפני כחמש שנים [2012], כשזכתה בתחרות כישרונות בטלוויזיה "אייל גולן קורא לך". מאז זכייתה הקליטה שני אלבומים שבהם היא שרה גם בעברית וגם בערבית. בעקבות הצלחת להיטיה הודבק לה הכינוי "הדיווה של המוסיקה המזרח תיכונית". גם כשהיא שרה לקהל מאזינים דוברי עברית, היא אינה מנסה להסתיר את המבטא שלה בערבית.

מבחינתה, כזמרת שתמיד חלמה לפרוץ ולהוכיח שעל אף היותה זמרת ערבייה היא יכולה לזכות בהכרה ובהצלחה בקרב כלל הציבור הישראלי בזכות יכולותיה הווקאליות הנפלאות, ההופעה בפסטיבל ישראל היא הגשמת חלום. לא רק בגלל שזו אחת הבמות הגדולות והיוקרתיות לכל אומן ישראלי, אלא גם בעצם ההכרה שהיא זוכה לה על הבמה הזאת, כישראלית.

במופע תשיר קדרי את להיטה "בנאדיק" (אני קוראת לך), ועם תזמורת פרקת אל-נור תבצע מחרוזת שירים בערבית של אום כולתום, פריד אל-אטרש, עבד אל-חלים ועוד.

"נכון, אני קצת שונה, אין לי את המבטא הישראלי הרגיל אלא מבטא ייחודי שלי, אז מה? זו אותה המנגינה", אומרת קדרי, "אני חיה כמו כל אזרח בישראל ויש לי זכות כמו כל אזרח במדינה".

באלבומה השני שרה קדרי את השיר "קצת שונה", שיר אישי שכתב אבי אוחיון והלחינו אסף צרויה ואבי אוחיון. השיר מספר על צעירה ערבייה בישראל השואפת להיות חלק מהחברה הישראלית ואזרחית שוות-זכויות, אך נתקלת בקשיים: 

"רוצה לחיות, רוצה לקוות

גם לי מגיע לא פחות,

נכון שנשמעת קצת שונה,

אבל מה זה משנה.

רוצה לחיות, רוצה לקוות

גם לי מגיע לא פחות".

מאז זכייתה בתוכנית של אייל גולן, קדרי עסוקה מאוד. היא הייתה הזמרת הערבייה הראשונה שהופיעה בפסטיבל הפסנתר הישראלי [אוקטובר 2015] ובאותה שנה הוזמנה לשיר בעצרת המרכזית לזכרו של יצחק רבין.

השתתפותה השנה [2017] בעצרת המרכזית לחללי מערכות ישראל בירושלים גררה ביקורת מאזרחים ערבים ומפעילי ימין גם יחד, שגידפו אותה ברשתות החברתיות ובאתרי חדשות. טוקבקיסטים שהזדהו כערבים ראו בהשתתפותה בטקס זיכרון לחיילי צה"ל התרפסות בפני יהודים. מגיבים יהודים, לעומת זאת, ראו בהופעתה בעצרת זיכרון חילול זכרם של הנופלים ופגיעה ב"קודש הקודשים". לקדרי כל זה לא הזיז.

"אני חלק בלתי נפרד מישראל, ואני עושה את מה שנראה לי נכון ומתאים, לו רק כדי להעביר את המסר הברור שאני רוצה להעביר, שאפשר לחיות ביחד", היא חוזרת ואומרת. למבקריה לא ענתה. "אני מעדיפה לענות לכולם דרך השירה שלי, באמצעות המילים והצלילים אני מנסה לשפר את הדעה השלילית של אנשים".

לדבריה, הציבור הערבי בישראל מפרגן ומעודד אותה. "הם גאים בי על שהצלחתי לשבור את החומות ואת תקרת הזכוכית", היא מסבירה, "זה נותן לי את המוטיבציה להמשיך ולייצג אותם בדבר שאני יודעת לעשות הכי טוב, מוסיקה".

בפסטיבל ישראל הקרוב נסרין קדרי לא תהיה הזמרת הערבייה ששרה בעברית או בערבית. היא תעלה לבמה כזמרת ישראלית לכל דבר המשלבת בשירתה את שתי השפות, לתפארת מדינת ישראל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: arab israelis, israeli-palestinian conflict, coexistence, songs, sephardic music, music, israel festival

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept