ישראל פולס

המתנחל הליברל שהפך לדמות השפויה בליכוד

p
המחבר
בקצרה
יהודה גליק הוא דמות מורכבת, שונה ומבלבלת בכנסת. מצד אחד הוא מתנחל דתי הדוגל בסיפוח מלא של שטחי יהודה ושומרון ומצד שני הוא מפגין סדר יום ליברלי של פעיל שמאל. עצמאותו המחשבתית מציבה אותו על מסלול התנגשות תמידי עם נתניהו.

ח"כ יהודה גליק, נציג מחוז יהודה ושומרון בליכוד, מקבל בשוויון נפש את הכתף הקרה לה הוא זוכה מראש הממשלה בנימין נתניהו מאז נכנס לכנסת במאי 2016 במקומו של שר הביטחון שהתפטר משה יעלון. בראיון לאל-מוניטור מספר גליק, שכל בקשותיו להיפגש ולו לדקות ספורות עם נתניהו, נהדפו עד כה באופן אוטומטי.

"מאז שנהייתי ח"כ, נתניהו מסרב להיפגש איתי אבל אני נטוע עמוק בתוך הליכוד. כשנכנסתי לכנסת הוא לא רצה קשר איתי כי אני 'מבעיר את המזרח התיכון', ועכשיו כי אני שמאלן".

המשפט הזה מבטא באופן מדויק את המורכבות המובנית בהשקפת עולמו של ח"כ גליק, מי שקשר את גורלו בהר הבית במאבקו לממש את זכותם של יהודים להתפלל במקום הקדוש והנפיץ. הוא עמד בראש ארגון "הקרן למורשת הר הבית", וגרם במשך שנים לכאב ראש לא קטן למשטרה ולכוחות הביטחון.

גליק גם כמעט שילם על המאבק הזה בחייו, כאשר נורה על ידי פעיל הג'יהאד האסלאמי בצאתו מכנס שנתי של פעילי הר הבית בירושלים [2014]. גליק נפצע אז באורח קשה מאוד אך התאושש וחזר לפעילות ציבורית ולמאבקו למימוש זכות התפילה. אחרי שהושבע כחבר כנסת, נאלץ להימנע מלהתפלל במקום היקר ללבו, עקב האיסור שהטיל ראש הממשלה על עליית חברי כנסת להר הבית מחשש להתלקחות.

נתניהו לא אוהב בלשון המעטה את העיסוק של גליק בהר הבית. מה שמבלבל בגליק היא העובדה שלצד המאבק הלוחמני שנראה בעיני רבים כאובססיה של "מתנחל הזוי" – גליק הוא איש דתי המתגורר בהתנחלות עתניאל בדרום הר חברון, הוא מפגין סדר יום ליברלי של פעיל שמאל.

דוגמאות יש למכביר בשנה האחרונה: הוא יצא נגד החייל היורה מחברון אלאור אזריה, וכינה את התנהגותו "מזעזעת"; הוא התנגד לחוק המואזין השנוי במחלוקת והסביר שהוא דווקא נהנה מקול המואזין; הוא יצא נגד רדיפת העיתונאית אילנה דיין על ידי ראש הממשלה; ובשבוע האחרון הביע ביקורת נוקבת בחשבון הטוויטר שלו נגד נתניהו על רקע משבר תאגיד השידור הציבורי שכמעט התגלגל לבחירות.

"אני מאוד ליברל ובעד תקשורת חופשית לחלוטין, אבל בכל מה שקרה עם התאגיד אני אבקש לשמוע הבהרות לפני שאצביע על החוק החדש", הוא אומר לאל-מוניטור. נוכח עצמאותו המחשבתית, ברור מדוע הוא ויו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן מצויים על מסלול התנגשות תמידי.

גליק הוא דמות מורכבת, שונה ומבלבלת בכנסת, הנשלטת ברובה על ידי פוליטיקה פופוליסטית ופשטנית של שחור ולבן. הוא לעולם אינו מתלהם או נוהג בגסות, בשונה מהכוחנות המאפיינת לא מעט ח"כים במפלגת השלטון. כל זה גם הפך אותו באופן פרדוקסלי לחביב השמאל ולמי שמתואר לפעמים כדמות השפויה בליכוד, מפלגתו ממנה הוא אינו חוסך דברי ביקורת: "כשגוף הוא כוחני זה לא הופך אותו ליותר חזק. לכן בעיני מפלגה שתנסה לפוצץ בכוח כינוס של 'שוברים שתיקה' או שתפעל לשלול את אזרחותו של מנכ"ל 'בצלם' בגלל הופעה נגד ישראל באו"ם – היא מפלגה חלשה. אבל מפלגה שמאפשרת לעצמה להיות לארג'ית ולתת לאחר להתבטא היא גוף יותר חזק", הוא אומר.

השניות הזאת מלווה את גליק בכל רגע נתון. מצד אחד הוא ליברל, מקיים קשרים הדוקים וחבריים עם ערבים, ומצד שני הוא מתנחל, הדוגל בסיפוח מלא של שטחי יהודה ושומרון למדינת ישראל ומתן מעמד אזרחות מלאה לפלסטינים.

כשח"כ גליק נשאל איך הליברליזם שלו משתלב עם רעיון הסיפוח, הוא משיב: "כשאני שואל את עצמי תחת איזה שלטון עדיף לחיות כאזרח פלסטיני – של עולם שלישי השולל זכויות אדם או שעדיף לו (לחיות) תחת שלטון דמוקרטי, במקום שלא פוגעים בנשים ובו להומוסקסואלים יש זכויות אדם מלאות, אז ברור לי מהי התשובה. כשאני מדבר איתם, הם בשקט-בשקט אומרים לי שהדבר האחרון שהם רוצים זה לחיות במדינה פלסטינית.

"אני מסתכל על זה ברמה מוסרית. מדוע פלסטיני שקורה לו משהו יקבל טיפול רפואי של עולם שלישי ואני הולך לבית חולים מודרני בבאר שבע? לכן מבחינה מוסרית מגיע לפלסטיני (לקבל) אזרחות מלאה. בניגוד לאלה שאומרים 'בואו ניתן להם מדינה פלסטינית וניפרד מהם', אני אומר להפך. אני לא רוצה להיפרד מהם, ואני רוצה לחיות לידם".

התוכנית של גליק כוללת משאל עם בקרב הפלסטינים תחת פיקוח בינלאומי (בשאלה האם הפלסטינים מעוניינים בסיפוח לישראל תמורת אזרחות מלאה), ולדבריו "אני סומך במאה אחוז על הידע שלי שזה מה שהם רוצים. ברור לי שהם לא רוצים להיקבר תחת השלטון הפלסטיני המושחת".

ב-29 במארס פעל גליק שוב באופן עצמאי, כאשר עתר לבג נגד ראש הממשלה בדרישה לבטל את האיסור על חברי הכנסת לעלות להר הבית בטענה כי זו תופעה חסרת תקדים: בעוד שמחברי הכנסת נמנעת הזכות, לכל אזרח, תושב או תייר מותרת העלייה להר ללא הגבלה.

"אני לא מקבל את הטענה שהר הבית הוא מקום נפיץ, כי המציאות שם הפוכה", הוא אמר אחרי שעתירתו נדחתה. "זו עובדה שבשנה האחרונה, אחרי שהרחיקו גורמים בעייתיים, נרשם מספר שיא של יהודים שעלו להר הבית ויש שקט. אני מאמין שאפשר להפוך את המקום למרכז עולמי של סובלנות ופיוס, אין סיבה שאנשי כל שלוש הדתות לא יתפללו שם תוך כבוד הדדי. כשאני רואה מוסלמי מתפלל בהר הבית זה הכי משמח אותי בעולם", מצהיר גליק, ומסביר כי בעיניו הזכות להתפלל על הר הבית שייכת לכל אדם, "בדיוק כפי שנלחמתי על זכותן של נשים להתפלל (בכותל)".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: benjamin netanyahu, leftists, jerusalem, west bank, activism, yehuda glick, temple mount

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept