פוטין עדיין פוסל את האפשרות של החלפת אסד

דברי מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון, בעניין חילופי שלטון "מסודרים" בסוריה, עשויים להציל את כבודן של השיחות על עתידה של המדינה; מס' 2 בחיזבאללה מכחיש "שאיפות" כלשהן בסוריה; האם איראן הרוויחה ממתקפת הטילים של ארה"ב? וסיסטאני מבקש לרסן ארגונים עיראקיים חמושים שרוצים להילחם בסוריה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

haider al-abadi, bashar al-assad, rex tillerson, muqtada al-sadr, hezbollah, pmu, is

אפר 16, 2017

מקסים סוחוב כותב בעקבות ביקורו השבוע במוסקבה של מזכיר המדינה האמריקאי, רקס טילרסון: "ברוסיה עדיין פוסלים את האפשרות של החלפת נשיא סוריה בשאר אל-אסד. גם לברוב וגם פוטין ודאי לא יאמרו זאת לטילרסון בפה מלא, ועם זאת הם מצפים ממנו להבין שרוסיה השקיעה בסוריה משאבים רבים, צבאית ופוליטית גם יחד, ועל כן מחויבותה העיקרית של מוסקבה אינה לעתידו של אסד, אלא לעיקרון, לעוצמה וליוקרה של המשך שימור מעמדה באזור. משום כך, כל ניסיון לשנות את עמדתה של מוסקבה צריך לכלול גם מנגנון שיציל את כבודה, כדי שהקרמלין יוכל לשווק זאת לעולם כניצחון של הרוסים, כמו גם 'כהחלטה שהתקבלה לטובת האינטרס הרוסי' מבית".

בטור הזה צפינו בשבוע שעבר שלא יחול שינוי מהותי בעמדתה של רוסיה כלפי סוריה, וכך כתבנו: "פוטין העניק עדיפות עליונה לכינונה מחדש של רוסיה כמעצמה אזורית במזרח התיכון. תמיכתו במשטר הסורי שיפרה את המוניטין שלו כבן ברית אמין, והוא ודאי לא ירצה לאבד את שמו הטוב. פוטין הפנים את הלקחים מ-2011, אז נענתה ממשלתו להחלטת האו"ם שאישרה התערבות צבאית בלוב - מהלך שהוביל להדחתו של הרודן הלובי מועמר קדאפי".

סוחוב מוסיף וכותב: "עד כה, החזון האמריקאי היה לשכנע את הרוסים להצטרף אליהם, ולהציע להם הזדמנות 'לגלם תפקיד קונסטרוקטיבי בפתרון המשבר ההומניטרי והפוליטי במזרח התיכון'. אלא שהחזון הזה מחמיץ נקודה מהותית בפסיכולוגיה הפוליטית של רוסיה: בקרמלין מאמינים שרוסיה היא כבר שחקנית קונסטרוקטיבית, שפועלת לסיכול הכוחות ההרסניים ששחררה ארה"ב באזור. והאמונה הזאת - גם אם היא לא ערבה לאוזני כולם - אינה מופרכת לגמרי. רבות ממדינות האזור מתייחסות אל רוסיה בדיוק כך, גם אם הן עושות זאת מסיבות פוליטיות גרידא".

דבריו של טילרסון, "מבחינתנו, חשוב שחילופי השלטון יהיו מסודרים - שאסד יוחלף בצורה מסודרת - וזאת כדי שאינטרסים מסוימים וקהל הבוחרים שהוא מייצג ירגישו שיש גם להם נציגות סביב שולחן המשא ומתן למציאת פתרון פוליטי", נתפסים במוסקבה כ"התפתחות חיובית", כך לדברי סוחוב, "כי זה פותח את האפשרות של חזרה לתהליך פוליטי שהושק כמה חודשים לפני מתקפת הגז והתקיפות מהאוויר".

ההתייחסות אל "אינטרסים מסוימים וקהל הבוחרים שהוא [אסד] מייצג", משקפת גישה שונה לחילופי המשטר בסוריה, גישה שאנחנו באל-מוניטור הדגשנו שוב ושוב. בסיכום השבועי הראשון שלנו, עוד בנובמבר 2012, כתבנו כך: "הנשיא אסד הוא מנהיגם של העלאווים, עד שהעלאווים החמושים יחליטו אחרת. ובמילים פשוטות, עד שהסורים העלאווים עצמם יבחרו בשינוי, הם ימשיכו לתמוך באסד. לפיכך, כל יוזמה שמתעלמת מאותם עלאווים בסוריה, ועל כן מתעלמת גם מכל ההיבטים העדתיים, המקומיים והאזוריים של הסכסוך בסוריה, מועדת מראש לכישלון דיפלומטי ורק תוביל להרוגים נוספים מקרב הסורים... עד שלא יחול שינוי מתוך הקהילה העלאווית עצמה, המסקנה המתבקשת היא שאסד היה ועודנו המנהיג, מסיבה כזו או אחרת... שיחות על עתידה של סוריה 'שאחרי אסד', אך ורק בין חברות הקואליציה הלאומית של סוריה באיסטנבול או בדוחא, ללא כל תפקיד לעלאווים בסוריה - סיעה שאסד מייצג ואף מגן עליה - נידונו מראש לכישלון". 

אשר להמשך דבריו של טילרסון, שלרוסיה "האמצעים הטובים ביותר כדי לשכנע את אסד להכיר במציאות הזו [ששלטונו 'מתקרב אל קצו']", כדאי לציין שכבר באוגוסט 2012 שאלנו: "האם יש מדבדב סורי?", וכתבנו, "פוטין מסרב לוותר על ההשפעה הרוסית בסוריה, ומסוגל לעכל אלימות בלי שום בעיה. רוסיה רלוונטית בסוריה יותר מתמיד... ולא רק בגלל הבסיס הרוסי בטרטוס או מכירות הנשק. הקשרים ההדוקים בין הכנסייה הרוסית אורתודוקסית לפטריארך של אנטיוכיה משקפים היטב את החיבור התרבותי העמוק שמשפיע על האופן שבו תופסים רבים מהרוסים את סוריה. המתקפה הדיפלומטית האמריקאית [בסוריה] צריכה לכלול גם שינוי גישה כלפי מוסקבה, טהרן ואנקרה. המטרה צריכה להיות לעודד אותן לפנות לאסד, כדי שיפעל למציאתו של 'מדבדב סורי', מנהיג של תקופת מעבר שיהיה מקובל גם על המשטר, גם על העם הסורי וגם על המעצמות הזרות, ויאפשר לאסד לרדת מהבמה בדרך מכובדת".

קאסם: בחיזבאללה מגנים על ציר "ההתנגדות"

בראיון בלעדי שהעניק לעלי ריזק מאל-מוניטור, מתח נעים קאסם, סגן המזכיר הכללי של החיזבאללה, ביקורת קשה על מתקפת הטילים של ארה"ב בסוריה, והכחיש שמטרתו של ארגון חיזבאללה הוא ליצור נוכחות קבועה בסוריה.

"הנוכחות שלנו בסוריה נועדה לתמוך באחינו הסורים, כדי שההתנגדות בסוריה לא תהיה נתונה לחסדיה של ישראל", הבהיר קאסם לאל-מוניטור. "כל עוד זקוקים לנו בסוריה, אנחנו נישאר שם. כשהסורים ישיגו פתרון פוליטי שיציל את ארצם, וכבר לא יהיה בנו שום צורך, נחזור הביתה. אין לנו שום שאיפות פוליטיות, צבאיות או כלכליות בסוריה. אנחנו נלחמים כדי להגן על ציר ההתנגדות, ואין לנו עניין בנוכחות קבועה במדינה".

איראן מרוויחה מהתקיפה האמריקאית

עלי האשם כותב שמתקפת הטילים האמריקאית "התקבלה בבירת איראן כמסר מוושינגטון לכל הצדדים הנלחמים לצד כוחותיו של נשיא סוריה העיקש בשאר אל-אסד, כי תמה תקופת החסד שהעניקה ארה"ב לכל הצדדים המעורבים במדינה שסועת הקרבות. למעשה, בחודשים האחרונים נדמה שלמשבר בסוריה היו חוקי משחק משלו בכל מה שקשור לתקריות חמורות כמו זו שהתרחשה בבסיס האוויר א-שעיראת שליד תדמור, אבל הפעם היו כולם בהלם מוחלט, במיוחד אחרי ההצהרות הקודמות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בעניין סוריה והאזור בכללותו. משום כך, גורמים בטהרן ששוחחו עם אל-מוניטור רואים במתקפת הטילים תמרון פוליטי יותר מאשר שינוי מוחלט באסטרטגיה".

האשם מסכם וכותב: "למרות הכעס בטהרן על המתקפה האמריקאית, נדמה שאיראן יצאה המנצחת הגדולה מהתפנית האחרונה במשבר בסוריה. ברוסיה שוב הבינו שאין להם שותפה אמינה בסוריה פרט לאיראן, ובטהרן יכולים כעת לדחוק במוסקבה לאמץ עמדה נוקשה יותר נגד התפקיד שממלאת ארה"ב במשבר בסוריה, כי לפחות מנקודת מבטה של איראן, אם מתקפות שכאלה לא ייענו בתגובה חריפה - גם אם מילולית בלבד - הן יהפכו לשגרה יומית או שבועית."

המסרים הסותרים של עיראק בנושא הסורי

עלי מאמורי מסביר את דבריו של איש הדת העיראקי מוקתדא א-סאדר, שקרא לנשיא סוריה בשאר אל-אסד להתפטר מתפקידו, וכותב שהדברים משקפים גישה סותרת ומורכבת כלפי המשבר בסוריה, מצד המנהיגים השיעים בעיראק.

"עמדתו של א-סאדר כלפי המשטר הסורי אינה חדשה", כותב מאמורי, "וגם אנשי דת אחרים מתחו ביקורת על המשטר הסורי, ועל פשעיו המזוויעים נגד בני עמו. כמו כן, הם מתחו ביקורת נגד מיליציות שיעיות שתומכות באסד, במאבקו באופוזיציה הסורית".

מאמורי מוסיף וכותב: "רבים מאנשי הדת הבולטים ביותר בנג'ף מעולם לא תמכו במשטר הסורי, וכמה מהם אף אסרו על חסידיהם להילחם בסוריה. ארבעה מאנשי הדת הבכירים בנג'ף — האייתוללה עלי סיסטאני, שייח אסחאק אל-פיאד, מוחמד סעיד אל-חכים ושייח בשיר א-נג'פי - צוטטו בעיתון א-שרק אל-אווסט כמי שאימצו חזית אחידה ב-2013: 'אזרחים שנוסעים לסוריה כדי להצטרף לג'יהאד מפרים את רצונה של הסמכות הדתית'. בקום, אין אף איש דת בכיר שפרסם פסק הלכה [פתווה] התומך במשלוח לוחמים שיעים לסוריה.

"לאחר שדאעש כמעט הובס לחלוטין בעיראק, קיים חשש גובר והולך בקרב מיליציות שיעיות שמא יעברו יחידות הגיוס העממיות (PMU) לסוריה, כדי להילחם לצדו של המשטר הסורי. המיליציות האלה צברו ניסיון רב בעקבות המלחמה בדאעש, וכיום הן אף זוכות למעמד חוקי, במסגרת חוק PMU שהתקבל בנובמבר 2016. חברי PMU השיעיות הביעו מזמן את הנכונות שלהם לעבור ולהילחם בסוריה בהקדם האפשרי. עם הארגונים שקוראים למלחמה בסוריה ומזוהים ישירות עם איראן נמנים גם כתאיב חיזבאללה, אסאיב אהל אל-חאק וגדודי אל־חורסאני, ששומרים על נוכחות צבאית בעיראק ובסוריה גם יחד. בכל הארגונים הללו חוזרים ומדגישים שוב ושוב את הכוונה להגביר את הנוכחות בסוריה שאחרי דאעש. ב-8 במארס הכריזו בארגון חרכת אל-ג'באא על כוונתם להקים כוח צבאי מיוחד בסוריה".

סיסטאני פרסם פתווה שאוסרת על חברי PMU לפעול מחוץ לשטחה של עיראק, ומחוץ לשליטתה הריבונית של ממשלת עיראק. "ההגבלות העמידו את הסיעות המזוהות עם איראן במצב קשה, כי הן ציפו להגברת הנוכחות בסוריה, באופן עצמאי ובמנותק מממשלת עיראק. בהתחשב ברקע להיווסדן של PMU — דהיינו, נפילתה של מוסול לידי דאעש — סיסטאני שומט את קרקע הלגיטימיות מתחת לרגליהן של הסיעות המזוהות עם איראן... עמדותיהם של סיסטאני ושל א-סאדר נועדו לתמוך ב[ראש ממשלת עיראק חיידר אל-]עבאדי, שמנסה לרסן את הסיעות המזוהות עם איראן, לבסס את היציבות בעיראק שלאחר דאעש ולהגן עליה ממתחים אזוריים ומהסכסוך בין ארה"ב לבין איראן", כך לדברי מאמורי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הפרדוקס של בנט: מחזק את סינוואר, מחליש את אבו מאזן
בן כספית | | דצמ 31, 2019
האם נתניהו ינחית בקרוב מכת מנע על חיזבאללה?
בן כספית | ארגונים חמושים לא-מדינתיים | דצמ 21, 2019
האם המשבר הבא ביחסי ישראל-ירדן הוא בלתי נמנע?
קסניה סבטלובה | | נוב 8, 2019
דעיכתה של המערכה בין המלחמות
בן כספית | מודיעין וריגול | אוק 30, 2019
כשדובר צה"ל משקר
יוסי ביילין | ארגונים חמושים לא-מדינתיים | ספט 4, 2019

Featured Video