האם הטעות של טורקיה במנג'יב תספק תבנית לפעולה בא-רקה?

p
המחבר
בקצרה
האיום האחרון של הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן מסבך את תוכניתו של הפנטגון לסלק את המדינה האיסלאמית מהעיר שמכונה בירת הארגון; ארה"ב מספקת מודיעין לתקיפה עיראקית בסוריה.

הכוחות הסורים בולמים מהלך טורקי

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לא רוכש חברים בקרב מקבלי ההחלטות בצבא ארה"ב, כשהוא מאיים לתקוף את מנג'יב, עיירה ערבית ברובה שנמצאת בשליטת הכוחות הדמוקרטיים של סוריה (SDF), שותפיו העיקריים של הפנטגון בקרב הכוחות החמושים שנלחמים במדינה האיסלאמית (דאעש).

כוחות ה-SDF מורכבים בעיקר מיחידות ההגנה העממיות (YPG) של הכורדים בסוריה, שלטענת הטורקים מסונפות למפלגת הפועלים של כורדיסטן (PKK), ועל כן מתויגות כארגון טרור לא פחות מהמדינה האיסלאמית. כוחות ה-SDF, בניצוחן של YPG, סילקו את דאעש ממנג'יב בשנה שעברה.

האיום של ארדואן, שדורש מ-YPG לצאת ממנג'יב, ודאי לא מפתיע איש, שהרי למבצע מגן הפרת שנפתח באוגוסט 2016, היתה תמיד מטרה כפולה: להביס גם את YPG וגם את דאעש. 

אמברין זמאן מציינת שהמהלך האחרון של טורקיה במערכה שלה בסוריה נבלם בעצם ימים אלה - סימן נוסף למגבלות של כוחותיה ושל באי כוחה יחסית לשאר הארגונים הפועלים בסוריה. 

"נראה שלוחמי צבא סוריה החופשית (FSA), שזוכים לחסות טורקית, הוציאו אל הפועל את איומיה של טורקיה מ-1 במארס, כשתקפו מקבץ של כפרים ממערב למנג'יב", כותבת זמאן. "אבל ה-SDF בלמו את המתקפה בצעד משלהם. המועצה הצבאית של מנג'יב, שהקימו כוחות ה-SDF והכשירה ארה"ב כדי לאבטח את העיר לאחר שחרורה, הכריזה שתסכים להעביר את אותם כפרים לידי רוסיה וכוחות המשטר הסורי, כדי למנוע עימות עם טורקיה ועם ה-FSA. כוחות המשטר התקדמו לאחרונה, בסיוע תקיפות מהאוויר של הרוסים, לכיוון העיר אל-באב שהיתה עד כה בשליטת דאעש, עד שבשבוע שעבר כבשו אותה הכוחות הטורקיים ובני בריתם ב-FSA. מאז נפרש הצבא הסורי צפונה מאל-באב, וחבר לכוחות SDF מדרום למנג'יב".

למרות ניצחונו על כוחות דאעש באל-באב בחודש שעבר, לצבא הטורקי אין כמעט מרחב פעולה לצעדים הבאים שלו במערכה הסורית הרת האסון. אף אחד בסוריה לא יקדם בברכה את הכוחות הטורקים. פהים טשטקין כותב שבאזור מנג'יב "יש הרבה גורמים מרתיעים. כמו כן, כוחות YPG והמועצה הצבאית המקומית אינם היחידים שרואים בהתערבות הטורקית פעולת כיבוש. יש שלל מיליציות מקומיות שיהיו מוכנות להתעמת עם טורקיה. כמובן שלא ניתן לצפות מראש כמה זמן יצליחו הכוחות המקומיים לעמוד מול הטורקים, אלא אם הכורדים יתערבו לטובתם".

זמאן שואלת: "מדוע שומרים על שתיקה בארה"ב, בת בריתם העיקרית של כוחות ה-SDF, לנוכח התקדמותם של הצבא הטורקי ושל כוחות המשטר?". אין ספק שבוושינגטון מעדיפים להציל את כבודם, באמצעות צעדים כמו יציאה מתוזמרת של כוחות YPG, כדי למנוע לחימה.

"יש לכך כמה סיבות אפשריות", ממשיכה זמאן, "ראשית, בטורקיה הבהירו תמיד שלא יסבלו התקדמות של YPG מערבה מנהר הפרת, שם נמצאת מנג'יב. כוחות YPG ובני בריתם הפוליטיים אמורים היו לעזוב את העיר מיד לאחר שחרורה המלא. בארה"ב אף הציעו לכך ערובות. אבל הכורדים הסורים לא עזבו, והמועצה הצבאית של מנג'יב נתפסת עדיין ככיסוי ל-YPG... העסקה בין המשטר לכוחות SDF תחזק בוודאי את הטענות החוזרות ונשנות שב-YPG משתפים פעולה עם המשטר, אבל את וושינגטון זה פוטר מאשמה".

עם זאת, זמאן מציעה שתמרון יצירתי לשם נטרול העימות במנג'יב עשוי לשמש "תבנית״ לפעולה עתידית גם בא-רקה. "בעיה מטרידה מאוד בתוכנית לכיבושה של העיר שמכונה בירת הג'יהאדיסטים היא המחסור בכוח אדם ראוי... הצעתה של טורקיה לכבוש את א-רקה בעזרת FSA תזכה כנראה להתעלמות, כי מקבלי ההחלטות של ארה"ב לא ממש התרשמו... אבל גם אם בארה"ב לעולם לא ירצו לשתף פעולה במישרין עם המשטר, אין ספק שכל עזרה בכיבוש א-רקה תתקבל בעין יפה. וכפי שהוכיחו ההתפתחויות האחרונות במנג'יב, כשרוסיה מושכת בחוטים, כוחות ה-SDF והמשטר מסוגלים לפעול בשיתוף פעולה בעת הצורך. ואולי זו לא תהיה תוצאה גרועה כל כך גם עבור טורקיה, שכן החלופה - כלומר, טביעת רגל עמוקה יותר של ארה"ב בברית שלה עם הכורדים - נתפסת באנקרה כאיום הגדול מכולם".

ארה"ב תומכת בתקיפה עיראקית בסוריה

לראשונה אי-פעם, תקפו מטוסי קרב עיראקיים את כוחות דאעש בתוך תחומי סוריה, ועשו זאת בתיאום הן עם הממשל בארה"ב והן עם המשטר הסורי.

עלי מאמורי כותב: "היו סימנים לכך שארה"ב תרצה להעניק לעיראק תפקיד בלחימה נגד דאעש, גם בתוך שטחה הריבוני של סוריה". 

המתקפה העיראקית ב-24 בפברואר התרחשה יום אחד לפני ביקורו המפתיע של שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר בבגדד, הביקור הראשון של בכיר סעודי בעיראק מאז 1990. נדמה ששני האירועים קשורים לעמדה אזורית אסרטיבית יותר שנוקט ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי.

מאמורי מדווח: "עבאדי הטיל על מנגנוני המודיעין של ארצו את המשימה לשפר את קשריה של עיראק באזור". לדבריו, "בסעודיה חושבים אולי על הסידורים בעידן שאחרי דאעש, ומבקשים להעמיק את השפעת ארצם בעיראק, לשם איזון אל מול השפעתה המתרחבת של איראן".

מאמורי מוסיף: "את ההתקרבות לעיראק יש לראות בהקשר של להיטות הממשל האמריקאי לבלום את השפעתה של איראן על עיראק... יש חזון משותף לעיראק, לסעודיה ולארה"ב, לנטרל אל תפקידן של המיליציות השיעיות המזוהות עם יחידות הגיוס העממיות (PMU), ולמנוע מהם חדירה אל מעבר לשטחה של עיראק, כדי לקדם את האג'נדה של איראן באזור. בשנה שעברה, מיזג עבאדי את המיליציות של PMU לתוך מנגנוני הביטחון הרשמיים של ארצו, בהנהגתו הישירה, ושילב ב-PMU גם מיליציות סוניות על מנת ליצור איזון פוליטי, לבלום את השפעתה של איראן ולמנוע מהמיליציות הללו לבצע משימות צבאיות מחוץ למסגרת הרשמית בחסות ממשלת עיראק. אף שב-PMU הסכימו לפעול תחת הנהגתו של עבאדי, בכמה מיליציות המזוהות עם איראן לא הסתירו את חוסר שביעות הרצון מהמדיניות הזאת, ואף הכריזו שהם אינם מחויבים לציית לפקודותיו [של עבאדי] מחוץ לשטחה של עיראק".

בהקשר זה של שיתוף פעולה עיראקי-סורי במלחמה נגד דאעש, זיהינו בטור הזה עוד בפברואר 2014 את הצורך "ביצירת מנגנון חדש וכלל-אזורי שיתמודד עם בעיית הטרור ויורכב מאותן מדינות המושפעות במיוחד מעלייתם של כוחות המזוהים עם הג'יהאד ועם אל-קאעידה, כולל טורקיה, עיראק, ירדן, סוריה ולבנון. מאמץ שכזה, שיכלול גם שיחות סדירות ושיתוף פעולה הדוק בין ראשי הביטחון של חמש המדינות, עשוי להשלים היטב הן את ועידת ז'נבה והן את המאמץ הבינלאומי לטפל באיום הטרור מצד הלוחמים הזרים בסוריה. עם הזמן, ניתן להרחיב את הדיאלוג הזה ולכלול בו גם את איראן ואת סעודיה, לצד מדינות נוספות המושפעות מהטרור הגובר של הג'יהאדיסטים בסוריה".

נמצא ב: recep tayyip erdogan, ypg, fsa, sdf, turkish-syrian relations, manbij, raqqa, is
x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X