ישראל פולס

הפלסטינים: אם אבו מאזן יפסיק לשלם למשפחות שהידים – הוא יודח

p
המחבר
בקצרה
דרישתה של ארה"ב מאבו מאזן – לפסיק לאלתר לשלם פיצויים למשפחות שהידים, מעמידה אותו במצב בלתי אפשרי מול בני עמו. "אם הרשות תפסיק את התשלומים, יפרצו הפגנות שאבו מאזן לא יוכל לעמוד מולן", אומר כדורה פארס, ראש מועדון האסיר הפלסטיני.

עוד לפני בואו השבוע של ג'ייסון גרינבלט לירושלים ורמאללה כשליחו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ [12 במארס], ברשות הפלסטינית כבר היו ערים לקולות בוושינגטון הקוראים לעצור את הסיוע האמריקאי לרשות עד שיופסקו התשלומים למשפחות השהידים. בלשכתו של אבו מאזן ניסו להקדים תרופה למכה, וכפי שפורסם כאן באל-מוניטור בשבוע שעבר הורה יו"ר הרשות למשרד הכלכלה ברמאללה לבחון את המשך תשלומי המשכורת לעובדי הרשות בעזה שעזבו את הפת"ח והצטרפו לארגונים אחרים בעזה, המוגדרים כארגוני טרור על ידי המדינות התורמות. תשלום משכורות בעזה היא אומנם סוגייה אחרת, אבל ברשות קיוו שהצעדים שינקטו יוכיחו לאמריקאים שאבו מאזן פועל בנחישות נגד עובדי רשות שסררו והוא בוחן כל עניין ועניין לגופו. אבל זה כמובן לא הספיק.

כשהגיע גרינבלט לפגישה במוקטעה [14 במארס] הוא הניח את סוגיית התשלומים מיד על השולחן. מקור פלסטיני מסר לעיתון אל-קודס, כי שליחו של טראמפ הציב אולטימטום חד משמעי לאבו מאזן: אם לא תפסיק לאלתר לשלם פיצויים למשפחות השהידים – ארה"ב תעצור את הסיוע הכלכלי לרשות. לפי הדיווח, גרינבלט נקב בשמותיהם של סנטורים וחברי קונגרס הפועלים להפסקת הסיוע, ובהם הסנטורים לינדזי גראהם ומרקו רוביו הרפובליקנים; הסנטור בוב מננדז הדמוקרטי; ועוד עשרות חברי קונגרס משתי המפלגות – כולם נחושים לעצור את הסיוע האמריקאי.

בסביבתו של אבו מאזן מפנים אצבע מאשימה כלפי בנימין נתניהו, האחראי לדעתם למסע הסתה נגדו. לטענתם, ראש הממשלה הישראלי מעודד חברי קונגרס וסנטורים להטיל סנקציות על הרשות, מבלי שתהיה להם תמונה מלאה על המצב ברשות הפלסטינית ומבלי להבין ששהיד בחברה הפלסטינית הינו כל מי שנפגע מכוחות הכיבוש, בלי קשר לשאלה אם ביצע או לא ביצע פעולת טרור.

מספר המשפחות המקבלות מהרשות הפלסטינית "שכר חודשי" הוא מידע חסוי ברשות, אך ניתן להעריך כי מדובר באלפי משפחות פלסטיניות שבניהן או בנותיהן נהרגו על ידי ישראל בעימותים מזוינים, לרבות באינתיפאדה השנייה [2005-2000] ובגל הטרור האחרון.

מקור בתנועת הפת"ח אומר לאל-מוניטור, כי הנוהג לשלם פיצויים למשפחות השהידים החל במהלך האינתיפאדה הראשונה [1993-1987], אז הועברו לרצועת עזה ולגדה תשלומים מנשיא עיראק סדאם חוסיין, שרצה לעודד את ההתקוממות נגד ישראל. לאחר הפלתו של סדאם חוסיין ולאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת הגיע לגדה ועזה, לקחה הרשות על עצמה את מה שהוגדר כ"פעילות רווחה" למען מתנגדי הכיבוש לדורותיהם, והחלה לשלם פיצויים למשפחות שהידים. המקור מעריך, כי מדובר בעשרות מיליוני דולרים בשנה שמגיעים מקופת תקציב הרשות הפלסטינית, ללא קשר לסיוע האמריקאי.

"אבו מאזן לא יוכל לעצור את תשלומי הפיצויים למשפחות", אומר לאל-מוניטור כדורה פארס, מבכירי תנועת הפת"ח בגדה וראש מועדון האסיר הפלסטיני ברמאללה. לדבריו, יחס החברה הפלסטינית כלפי אלו שישראל מכנה "מחבלים" הוא שונה לחלוטין, והם נחשבים כמי שהקריבו את עצמם למען שחרור העם הפלסטיני מהכיבוש הישראלי. פארס מציין שרוב ההרוגים הפלסטינים לא ביצעו בהכרח פעולות מזוינות נגד ישראל, וכי רבים מהם היו אזרחים שנפגעו מאש צה"ל במהלך עימותים בגדה וברצועת עזה.

"אם הרשות תפסיק את התשלומים, יפרצו הפגנות שאבו מאזן לא יוכל לעמוד מולן", אומר פארס. בכירים נוספים בפת"ח טוענים גם הם בשיחה עם אל-מוניטור כי התוצאה עלולה להיות קריטית מבחינת מעמדו של אבו מאזן ומעמד הרשות הפלסטינית בכלל. לדבריהם, מעמדו של אבו מאזן בדעת הקהל הפלסטינית ממילא נחשב רעוע, וסקרים שנערכו בשנה האחרונה [2016] גילו כי רוב הציבור הפלסטיני לא רק שאינו תומך ביו"ר הרשות, אלא סבור שעליו להתפטר.

לאי שביעות הרצון מתפקודו של אבו מאזן ישנן סיבות רבות. מדיניותו הפייסנית  מול ישראל וכישלון הבטחתו להביא לסיום הכיבוש באמצעות משא ומתן מדיני ובדרכים לא אלימות עומדים לו לרועץ. גם התעקשותו להמשיך בכל מחיר את התיאום הביטחוני עם ישראל אינה מוסיפה לו נקודות זכות בקרב הציבור הפלסטיני, הרואה בו כמי שדואג לאינטרסים של ישראל יותר מאשר לאינטרסים של עמו.

על רקע זה אומרים בכירים בפת"ח, כי אם אבו מאזן יעז לעשות מהלך שייראה ככניעה לארה"ב ויפסיק את התשלומים למשפחות השהידים, התוצאה תהיה מכת מוות פוליטית שלא יוכל לקום ממנה. לטענתם, במצב כזה לא יהיה לו סיכוי כלשהו לשכנע אפילו פלסטיני אחד לתמוך בהסכם שלום עתידי עם ישראל, אם וכאשר יוחלט על חידוש התהליך המדיני בתיווך אמריקאי.

מנגד, בפת"ח מבינים שלא ניתן להסיר את האולטימטום האמריקאי, ויש לעשות מעשה כלשהו שירצה את ארה"ב על מנת שהסיוע הכלכלי לא יופסק או יקוצץ. חבר בפת"ח אמר לאל-מוניטור בעניין זה, כי בכירי התנועה שוקלים לערוך רה-אורגניזציה בתשלומים למשפחות השהידים. על פי ההצעה הנבחנת, הרשות תמשיך לשלם מתקציבה משכורות למשפחות שהידים "ותיקות", ואילו עבור משפחות שהידים חדשות יימצא הסדר אחר שלא במסגרת תקציב הרשות. ההצעה היא להקים קרן תרומות בלתי תלויה באחריות תנועת הפת"ח, והיא שתדאג למי ש"הקריבו עצמם למען העם הפלסטיני".

אם ההצעה הזאת תיושם, כך מאמינים בפת"ח, יוסר הלחץ מהיו"ר אבו מאזן ואיש לא יוכל להאשימו עוד בעידוד מחבלים. הוא אף ייראה כמי שמבקש להילחם נגד מתכנני פעולות מזוינות.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: intifada, salaries, benjamin netanyahu, mahmoud abbas, palestinian authority, plo, martyrs

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept