המשימה של גרינבלט, המצור של נתניהו

מסע הדילוגים של השליח ג'ייסון גרינבלט באזור לימד כי הממשל האמריקאי רואה בפלסטינים פרטנר שווה זכויות לישראלים. בניסיון לייצר "חבילת התנעה" לתהליך מדיני, הוא אף בדק בדיסקרטיות האם לנתניהו יש אופציות פוליטיות נוספות מלבד ממשלת ימין צרה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

yoav mordechai, ron dermer, resolution 2334, israeli-palestinian conflict, jason greenblatt, barack obama, donald trump, benjamin netanyahu

מרץ 22, 2017

לאחר ששב מפגישתו הראשונה עם הנשיא דונלד טראמפ בוושינגטון [15 בפברואר], היה ברור שבנימין נתניהו ישוב לבירה האמריקאית תוך זמן קצר. התירוץ הרשמי הוא הוועידה השנתית של איפא"ק בסוף מארס, אחד האירועים שנתניהו לא אוהב להחמיץ. הסיבה השנייה היא הידיד הקרוב והחדש לו זכה נתניהו, סוף סוף, בבית הלבן. אחרי קרוב לשמונה שנות ניכור וסבל מול ברק אובמה, הנה יש לנתניהו סיבה טובה לקפוץ לוושינגטון כל שני וחמישי. עם יחסי קירבה כמו אלה שהוצגו בין השניים, אין סיבה שלא ישאפו לפגוש זה את זה כמה שיותר.

ובכן, נתניהו לא מגיע לאיפא"ק, וגם לא ייפגש עם טראמפ. גורמים בבירה האמריקאית אמרו לאל-מוניטור כי בגלל "בעיות לו"ז" לא התאפשר לקבוע פגישה בין שניהם. כרגע, עוד לא ברור מי ניסה להימנע מפגישה עם מי: האם זה טראמפ, שמאותת לנתניהו שלא ייקח אותו כמובן מאליו, או שמא זה נתניהו שחושש בעצמו ממפגש נוסף עם טראמפ.

כך או אחרת, גם בלשכת ראש הממשלה כבר אומרים, בשיחות סגורות ושלא לייחוס: "זה עוד לא ממש כאן, אבל עוד מעט נתחיל להתגעגע לברק חוסיין אובמה".

גורמים מתוך סביבת נתניהו אישרו במהלך השבוע האחרון את הרינונים והחששות שמרחפים בירושלים מאז מסע הדילוגים של השליח ג'ייסון גרינבלט באזור: מי שחשב שהימין הישראלי ילקק דבש בעידן טראמפ, טעה טעות מרה.

זאת, ועוד: אם אצל אובמה הכל קרה במסגרת כללי משחק ברורים ומוגדרים מראש, הרי שאצל טראמפ אין לדעת איך זה ייגמר. נתניהו לא היסס להגיד "לא" לאובמה בהזדמנויות רבות, וכמעט לא שילם על זה מחיר (עד סוף 2016, כשחטף את ההחלטה במועצת הביטחון).

אצל טראמפ אין כללים, אין איזונים ואין בלמים. כפי שרבים למדו בשנה האחרונה על בשרם, לא כדאי להרגיז את הנשיא. הוא יכול להתהפך במהירות עצומה ב-180 מעלות. נתניהו, לדברי כמה מעוזריו, מבוהל. לא סתם הוא שיגר לוושינגטון בשבוע שעבר [18 במארס] גם את ראש הסגל שלו, יואב הורוביץ, כדי לסייע לרון דרמר במאמץ להגיע עם הממשל לנוסחה באשר להמשך הבנייה בהתנחלויות. בכל השנים שלו מול ממשל אובמה השנוא, לא נזקק דרמר לסיוע חירום דחוף. הפעם, זה נראה כמו משהו אחר לגמרי.

לפני שהגיע לסיורו באזור, ישב גרינבלט לפגישות חפיפה עם כמה מבכירי צוות השלום של אובמה. הוא גם פגש לא מעט אנשי עסקים פלסטינים וערבים, מהם ניסה ללמוד על המצב בשטח. לפגישות באזורנו הוא הביא את יעל למפרט, מחזיקת התיק הישראלי-פלסטיני במועצה לביטחון לאומי. למפרט תישאר כנראה בתפקידה, מה שנתפס בסביבת נתניהו כסימן מבשר רעות.

גרינבלט ישב עם נתניהו פעמיים. כל מפגש כזה נמשך כחמש שעות. בסך הכל, כעשר שעות, מתוכן לפחות שבע בארבע עיניים. הוא פגש גם את הנשיא ראובן (רובי) ריבלין, הוא פגש את יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, הוא פגש נציגות של המתנחלים והוא אפילו ישב עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, ועשה סיבוב דומה ברמאללה.

בתקופת אובמה, נתניהו לא התיר לאמריקאים לפגוש בכירים במערכת הביטחון. הפעם, הוא נאלץ לוותר והניח לגרינבלט לשבת עם "פולי" (אם כי בפגישה נכח גם מישהו מטעמו של נתניהו). במפגש עם מתאם הפעולות ניסה גרינבלט להבין מה ישראל יכולה לעשות כדי לשפר את מצבם של הפלסטינים. אין מומחה גדול יותר מפולי בתחום הזה.

גרינבלט התגלה כאדם מרשים, מנומס, מהוקצע, דיסקרטי שעל פי עדותו "בא ללמוד". הוא נראה רפובליקני, אבל מדבר כמו דמוקרט. הכיפה שעל ראשו (אותה הסיר במהלך שהותו ברמאללה) והיותו יהודי מאמין בוגר ישיבה ישראלית, מעמיסים על כתפיו נטל הוכחה לא פשוט. העובדה כי הפלסטינים יצאו מרוצים מאוד מהמפגשים איתו מוכיחה שגרינבלט עמד במשימת ההוכחה בהצטיינות.

בעודו "לומד", למדו הישראלים שחלומותיהם על "ביאת המשיח" ייאלצו להידחות למועד אחר. אין לאף אחד סביב הנשיא טראמפ כוונה "לזרוק את הפלסטינים מתחת לגלגלי האוטובוס". אולי אפילו להיפך. מהשיחות שהתקיימו עד כה בין הצדדים עולה כי הממשל רואה בפלסטינים פרטנר שווה זכויות לישראלים ומחויב להביא את "הדיל האולטימטיבי". מה שמפחיד את נתניהו זה שהוא יודע מה עולה בגורלו של מי שמפריע לטראמפ להגיע לדיל. הוא לא רוצה להיות זה שעומד בדרכו של הנשיא.

המשימה של גרינבלט, כפי שסופרה לכמה מהאנשים שפגש, היא "לייצר חבילת התנעה" לתהליך המדיני. הוא כבר קבע את מועדיהם של שני ביקוריו הבאים באזור. בביקור הראשון הוא למד את השטח ואת הצדדים, בעבודת חריש יסודית. בביקורים הבאים הוא ינסה להגיע ל"נוסחת ריסון" הבנייה בהתנחלויות ולחבילת צעדים בוני אמון שישראל תנקוט כלפי הפלסטינים. כשאובמה ניסה לדרוש מישראל צעדים כאלה (למשל, היתרי בנייה פלסטינית בשטחי C), נתניהו סירב. ביום רביעי, לפני שהמריא מסין חזרה ארצה, אמר נתניהו כי יש התקדמות משמעותית במשא ומתן עם האמריקאים על הבנייה בהתנחלויות. ההערכה היא כי נוסחת "הריסון" תושג בשבועיים הקרובים.

אבל לגרינבלט הייתה משימה נוספת, חשאית. נתניהו, בשיחותיו בוושינגטון, הילך על האמריקאים אימים והסביר להם שהוא כבול פוליטית וקואליציונית ובגלל הרכב הממשלה לא יוכל לעשות הרבה מול הפלסטינים. גרינבלט פגש כאמור את הרצוג וגם את ציפי לבני ובדק, בדיסקרטיות ובעדינות, את המצב הפוליטי. במילים אחרות, הוא בדק האם הניתוח של נתניהו מדויק, או שיש לו אופציות פוליטיות אחרות (עליהן נכתב כאן פעמים רבות).

נתניהו במצור: החקירות נגדו מתקדמות במהירות בעוד הבטחתו להקים יישוב חלופי למפוני עמונה תלויה באוויר. בוושינגטון בדקו את היישוב העתידי הזה והבינו כי מיקומו בעייתי: הוא ישלים את ביתור הגדה המערבית ממזרח למערב ויקשה מאוד על הקמת מדינה פלסטינית עתידית. במצב הדברים, קשה להאמין שוושינגטון תסכים להקמת יישוב כזה, ולא ברור איך נתניהו ייחלץ מהמיצר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

יותר מ בן כספית

 

Israel’s Naftali Bennet urges full annexation, calls for turning Syria into ‘Iran’s Vietnam’

המחבר: Ben Caspit

by Ben Caspit יום שני, יונ. 29, 2020

In this week’s episode, former defense minister and head of the right-wing Yamina party Naftali Bennett calls on Prime Minister Benjamin Netanyahu to declare full annexation of parts of the West Bank and the Jordan Valley, while expressing his confidence that Israel is winning the war against Iran in Syria.

Related articles

 

הקשיבו לפרקים הקודמים

4 Off the Hookah RSS Feed


Listen on Google Play Music
Listen to Stitcher

Say Hi to Phil & Cooper

מאמרים קשורים

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020