ישראל פולס

בקשת ההסגרה האמריקאית הכניסה את מלך ירדן למלכוד

p
המחבר
בקצרה
המלך עבדאללה מצוי עכשיו בין הפטיש לסדן: אם יחל בהליכי הסגרה של המחבלת אחלאם תמימי ויעצור אותה אפילו ליום אחד הוא מסכן את יציבות ממלכתו; אם ייענה לדרישת חמאס וידחה על הסף את בקשת ההסגרה, הוא יסתכסך עם ממשל טראמפ.

בקשת ההסגרה של אחלאם תמימי על ידי ארצות הברית [15 במארס] הפתיעה את כולם. את חמאס, את ירדן, את הרשות הפלסטינית ובמידה רבה גם את ישראל.

תמימי, לשעבר סטודנטית באוניברסיטת ביר זית, הסיעה לירושלים את המחבל מוחמד אל-מסרי מהכפר עקבה ליד ג'נין שביצע את הפיגוע במסעדת סבארו בירושלים [באוגוסט 2001]. הפיגוע בסבארו נחשב לאחד הקטלניים ביותר באינתיפאדה השנייה וגרם למותם של 15 בני אדם מתוכם שבעה ילדים, ולפציעתם של כ-140 נוספים. בין הנפגעים היו גם אזרחים אמריקאים. תמימי נלכדה על ידי צה"ל כחודש לאחר הפיגוע, ובית דין צבאי גזר עליה 16 מאסרי עולם. לאחר שחרורה בעסקת שליט היא לא הביעה חרטה על מעשיה ואף טענה כי הייתה חוזרת על כך שנית.

תמימי שוהה בירדן מאז ששוחררה. היא הייתה האסירה המפורסמת ביותר מבין כול האסירות ששוחררו אז, וזכתה ממנהיג חמאס ח'אלד משעל לכבוד של "גיבורה". כשמשעל קיבל בקהיר את פניהן של האסירות המשוחררות, הוא פנה אליה בהתרגשות בתואר "אחותנו הגיבורה", והיא רכנה לעברו והבטיחה לפעול לשחרור אסירים נוספים. בירדן פתחה תמימי בקריירה חדשה של מגישת תוכנית טלוויזיה בערוץ אל-קודס המזוהה עם חמאס ושעוסקת בנושא האסירים הכלואים בישראל.

בקשת ההסגרה מביכה מאוד את ירדן, שנמצאת במצוקה כלכלית המאיימת על המשך שלטונו של המלך עבדאללה. במקביל, ארה"ב תחת ממשל טראמפ מבקשת להוכיח כי היא נלחמת בטרור בכל מקום בעולם. למעשה אפשר לומר כי משרד המשפטים האמריקאי הכניס את המלך עבדאללה למלכוד.

תמימי הוכנסה לרשימת המבוקשים של ה-FBI בגלל חלקה ברצח אזרחים אמריקאים. תיק ההסגרה נפתח בשנת 2013, אך רק עתה הושלם והבקשה הועברה לעמאן. מרי מקורד, ראש חטיבת הביטחון הלאומי של משרד המשפטים האמריקאי, הסבירה בהודעה לתקשורת כי ארה"ב לעולם אינה שוכחת טרוריסטים שפגעו באזרחיה.

תנועת חמאס פנתה בקריאה לירדן לדחות על הסף את הסגרתה של "הגיבורה המשחררת" תמימי. דוברת הארגון, הודא נעים, טענה כי כל העם הפלסטיני עומד מאחורי האישה שהפכה סמל למאבק השחרור.

"אין בזה שום הגיון", אומר מקור בחמאס לאל-מוניטור בהתייחסו לבקשת ההסגרה. לדבריו, תמימי שוחררה מהכלא הישראלי בעסקת חילופי אסירים, וכל דרישה להסגירה כעת להישפט על מעשה שכבר נשפטה עליו הוא בניגוד לחוק הבינלאומי.

מאז שחרורם של יותר מאלף אסירים פלסטינים בעסקת שליט, חמאס מבקשת לשמר את ההישג היחיד שהיא יכולה להתהדר בו. שחרור האסירים הפלסטינים מבתי הכלא הישראלים הפך לדגלה של התנועה אותו אנשיה מניפים בכל אירוע ובכל עצרת זיכרון ברצועת עזה. הדבר היחיד המעיב על "ההישג הגדול" הוא העובדה שישראל עצרה מחדש 54 ממשוחררי עסקת שליט תושבי הגדה, לאחר חטיפתם של שלושת הנערים בגוש עציון [יוני 2014].

מאז היבחרו של יחיא סינוואר לתפקיד מנהיג חמאס ברצועה, סוגיית האסירים הוצבה בראש סדר העדיפויות של התנועה - כך שמבחינת חמאס הסגרתה של תמימי מהווה קו אדום, על אחת כמה וכמה כשמדובר במלך הירדני עבדאללה שסילק את הנהגת התנועה מהממלכה [1996].

המקור בחמאס לא שלל מכלל אפשרות כי אם ירדן תחל בהליכי הסגרה ואכן תעצור את תמימי, אפילו ליום אחד, יהיה זה אות לתחילתו של מסע התקפות נגד המלך עבדאללה – לא רק על ידי תנועת חמאס לבדה, אלא לדבריו על ידי כל הפלגים של העם הפלסטיני הרואים בה (בתמימי) סמל ומודל לחיקוי.

כאמור, ירדן נמצאת במשבר כלכלי חמור. כל זעזוע עלול לסכן את יציבות הממלכה. לאחרונה פורסם בעיתון "הארץ" כי שגרירת ישראל בירדן, עינת שלאין, עדכנה לפני מספר חודשים את הרמטכ"ל גדי איזנקוט שהמצב בירדן מתערער וקיימת סכנה לשליטת בית המלוכה.

המלך עבדאללה מצוי עכשיו בין הפטיש לסדן. מצד אחד הוא יודע היטב כי אם יראה סימן כלשהו שהוא מוותר לאמריקאים זו עלולה להיות טעות קולוסאלית מבחינתו. מצד שני, כשנפגש עם טראמפ לפני כחודש וחצי [2 בפברואר] באירוע תפילת ארוחת הבוקר, הוא קיווה לייסד ערוץ הידברות פתוח ויעיל עם הנשיא האמריקאי. הדבר האחרון שהוא רוצה כעת זה להסתכסך עם ממשלו.

המלך הירדני יאלץ לבחור ברע במיעוטו. או שאולי במחלקת המדינה יבינו, שלסוגיית ההסגרה השלכות מסוכנות מדי, שספק אם מישהו בממשל טראמפ נתן עליהן את הדעת.

נמצא ב: king abdullah, extradition order, prisoner exchange, terrorism, hamas, donald trump, intifada

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את נצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012).
ב-2010 יצא לאקרנים סרטו ''חיים יקרים'' אשר הוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של טורונטו וזכה אף בפרס ''אופיר''. הוא בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית ומתגורר בנס ציונה.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X