ישראל פולס

הפלסטינים בטוחים שפוטין ירסן את טראמפ

p
המחבר
בקצרה
ברמאללה שבעי רצון מהתפקיד המשמעותי יותר שנשיא רוסיה מקבל כעת במזרח התיכון. "כשדונלד טראמפ מתחבק עם נתניהו, רק פוטין יכול להיות משבית השמחות של הימין הישראלי", אומר גורם מדיני פלסטיני לאל-מוניטור.

מאז בחירתו של דונאלד טראמפ לבית הלבן מתרחש תהליך מרתק במדיניות החוץ הפלסטינית, כשמצד אחד ברמאללה מנסים להבין את הסדר הבינלאומי החדש שנוצר, ומצד שני מגבשים שם תוכניות היערכות למציאות החדשה. כל צעד של הנשיא החדש נלמד, וכל הצהרה שלו עוברת ניתוח מעמיק על ידי יועצים ומומחים שמתאמצים לפרש מה עומד מאחוריה, וביחד מסיקים מסקנות ורוקמים דרכי פעולה ותגובה.

במסגרת סיעור מוחות המתקיים חדשות לבקרים במוקטעה התקבלה לאחרונה מסקנה אופרטיבית משמעותית: מבנה השיחות הקלאסי שנוצר מאז הסכמי אוסלו, שבו הישראלים והפלסטינים מקיימים דיאלוג או משא ומתן ישיר בחסות אמריקאית, עבר מן העולם. מקור מדיני פלסטיני אמר לאל-מוניטור, שהמסקנה הזאת הייתה ברורה כבר לפני כניסתו של טראמפ לבית הלבן, אולם כעת קיבלה משנה תוקף.

"לא יהיה יותר מצב שבו האמריקאים דוחפים את ישראל והפלסטינים למשא ומתן במשולש אחד שאין בו כוחות נוספים". מעתה, לדבריו, יש כללי משחק חדשים, שבהם ברור לכל הצדדים כי מעגל האינטרסים התרחב, והשיחות יקיימו בוועידות בינלאומיות בהשתתפות כמה מהמדינות הערביות ובהובלתן המשותפת של ארה״ב ורוסיה.

הפלסטינים הגיעו למסקנה הזאת משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא כי ברור לכל שמשקעי העבר וחוסר האמון המוחלט בין נתניהו לאבו מאזן לא יאפשרו לשני המנהיגים לקיים דיאלוג רציני, והשניה היא התמורות שהתרחשו בזירה הבינלאומית. מצד אחד הממשל האמריקאי החדש מכתיב כללי משחק חדשים, ומצד שני נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אינו יושב בחיבוק ידיים, ומגלה עניין רב בתפיסת תפקיד מרכזי בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אחד הביטויים הראשונים לכך היה הניסיון הרוסי לארגן פסגת שלום במוסקבה - ניסיון שנכשל בגלל התנגדות נתניהו, ומתחדש עכשיו בחסות התחממות היחסים בין מוסקבה לוושינגטון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע ביום חמישי (9 במארס) לפגישה נוספת עם נשיא רוסיה, ואילו ראש הרשות הפלסטינית הוזמן השבוע לפגישת עבודה בקרמלין, שתיערך בחודש מאי השנה. אין זה מקרי ששני המנהיגים - הישראלי והפלסטיני - יבקרו במוסקבה בתוך חודשיים, ואין זה מקרי שנתניהו מגיע לפגוש את פוטין זמן קצר אחרי פגישתו עם טראמפ בוושינגטון ב-15 בפברואר.

כשהתפרסמה ההודעה הרשמית על הזמנתו של אבו מאזן למוסקבה, הפלסטינים לא הסתירו את שביעות רצונם. "כשטראמפ מתחבק עם נתניהו קבל עם ועולם, רק פוטין יכול להיות משבית השמחות של הימין הישראלי", אומר המקור הפלסטיני.

היחס הפלסטיני לתיווך האמריקאי היה תמיד אמביוולנטי. בכל מהלך מדיני הפלסטינים העלו את החשד כי ארה"ב, המכריזה על ישראל כבת בריתה הקרובה ביותר, לא תתייחס אליהם בהוגנות כמתווך מאוזן. גם בשיחות השלום ביוזמת מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר, ג'ון קרי, שהתפוצצו באביב 2014, הפלסטינים העלו את החשד הזה. הם טענו כי גם כשהם (האמריקאים) מתאמצים לשמור על הוגנות - לאמריקאים יש הבנה רבה יותר לדרישות של ישראל.

פוטין הוא סיפור אחר. כפי שכתב כאן עמיתי ערד ניר, נשיא רוסיה תמיד הקפיד להצביע בעד הפלסטינים ונגד ישראל במועצת הביטחון של האו״ם - וזה כבר נתון מרגיע לדעת הקהל הפלסטינית. ישראל (על אף התחממות היחסים בין נתניהו לפוטין) מעולם לא נחשבה לבת בריתה של מוסקבה. אם וכאשר ירקם הסדר מדיני, דעת הקהל הפלסטינית תהיה פחות חשדנית ויותר מוכנה לפשרות בחסות ובערבות רוסית.

לדברי המקור הפלסטיני, למעורבות רוסיה בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני יש חשיבות נוספת. משתתפי סיעור המוחות בלשכת היו"ר אבו מאזן יודעים כי טראמפ הביא עמו שינוי דרמטי לא רק בעמדת הממשל כלפי ישראל, אלא גם ביחסים בין ארה״ב לרוסיה. "זו התמורה הגדולה ביותר שהתרחשה ותשפיע באופן דרמטי על העולם כולו, ובלי ספק גם על המזרח התיכון ועל הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים", אומר המקור.

ברשות הפלסטינית עוקבים בעניין רב אחר "הסיפור הרוסי" על הקשרים של ממשל טראמפ עם מוסקבה. טראמפ, כך הפלסטינים מאמינים, לא יעשה מהלכים חד צדדים במזרח התיכון בלי לקחת בחשבון את תגובתו ואת עמדתו של פוטין. ברמאללה טוענים כי לא רק שהאמריקאים יתחשבו בתגובה הרוסית האפשרית, אלא גם יתאמו איתם מהלכים בערוצים גלויים וחשאיים.

דבר אחד ברור לפלסטינים: כשאבו מאזן ייסע לפגוש את פוטין בקרמלין בעוד כחודשיים, לנשיא רוסיה כבר תהיה תוכנית מגובשת להתקדמות בין הישראלים לפלסטינים. ההערכה היא שזה לא יעשה בלי תיאום עם ממשל טראמפ.

מאז שטראמפ נבחר לנשיאות, הפלסטינים מקיימים שיחות מרתוניות כדי להתמודד עם השינויים הבלתי פוסקים בסיטואציה המדינית בעולם, ובעיניהם, המהלכים שנקטו עד כה הוכיחו את עצמם ונחלו הצלחה מרשימה. טראמפ לא העביר את שגרירות ארה״ב מתל אביב לירושלים, וגם הוציא כרטיס אזהרה לישראלים בנושא ההתנחלויות. זה לא נתפס ברשות הפלסטינית כמובן מאליו. כדי להשיג את היעדים האלה, הפלסטינים הפעילו מצידם את כל מי שהייתה לו גישה לטראמפ. עכשיו הם מסמנים את נשיא רוסיה כמי שיעשה סדר בבלאגן באזור. אחרי הכל, פוטין כבר מזמן אינו רק עוד שחקן במערכה, ועשוי מהר מאוד להפוך לשחקן הראשי בה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli-palestinian conflict, peace negotiations, west bank, palestinian authority, donald trump, vladimir putin, mahmoud abbas

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept