האם הממלכתיות של לפיד בדו''ח צוק איתן תשתלם לו?

בעוד יו"ר המחנה הציוני הגיב בחריפות לדו"ח מבקר המדינה על צוק איתן וקרא לנתניהו להניח את המפתחות - לפיד הקפיד לשמור על איפוק בתגובתו. כשאתה במקום הראשון בסקרים, אמירות נוקבות הן סיכון פוליטי מיותר

al-monitor .

נושאים מכוסים

yair lapid, anti-semitism, gaza, operation protective edge, naftali bennett, benjamin netanyahu

מרץ 3, 2017

בפרק פתיחת העונה של ארץ נהדרת (20 בפברואר), החיקוי של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מתפרץ לפאנל הפוליטי שהתנהל באולפן, ושואל: "מה איתי? לא עשיתם עלי דמות?" המנחה אייל קיציס משיב לו שאכן, זה המצב, מכיוון שלא אמר שום דבר משמעותי בחצי שנה האחרונה. אאוץ'.

לפיד, אם להאמין ליועציו, דווקא צחק מהבדיחה על חשבונו. ועם או בלי קשר אליה, ארבעה ימים לאחר מכן הוא שבר בצורת בת חצי שנה של ראיונות והופיע כמרואיין בתוכנית אולפן שישי בערוץ 2.

הופעותיו המדודות והנדירות בתקשורת בחודשים האחרונים של יו״ר המפלגה אשר הסקרים מנבאים לה ניצחון בבחירות הבאות, הן חלק מקו אסטרטגי שנועד למנוע ממנו לעשות טעויות ולשמר את המצב הקיים. מצד שני, המחיר של ההתנהלות הזאת היא תדמית של מי שמנסה למצוא חן בעיני הציבור הרחב, על חשבון מדיניות ברורה ונקיטת עמדות נוקבות.

לפיד בורח מאמירות וממעשים שעשויים לשייך אותו למחנה השמאל כאילו מדובר במחלה קשה, ומנסה להעביר אליו מצביעים מגוש הימין, בינתיים ללא הצלחה גדולה. ולכן הוא אימץ בטבעיות, מבחינתו, את משבצת "הממלכתי". כך, לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן (28 בפברואר), בעוד יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, משגר תגובה חריפה וקורא לנתניהו להניח את המפתחות - לפיד, שכיהן בתקופת המבצע כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, הקפיד לשמור על איפוק בתגובתו.

יום לפני פרסום המסקנות, בישיבת סיעת יש עתיד, אמר יו״ר המפלגה: "אולי זה יפתיע חלק מכם אבל אני לא חושב שראש הממשלה צריך להתפטר בגלל שטעה. טעויות קורות. מלחמות לא קורות במעבדה. שיקולי ביטחון הם עניין מורכב".  הוא קרא להימנע מ"ריב פוליטי מכוער", כי "לא מדובר בפוליטיקה אלא בחיי החיילים שלנו״.

לפיד, כעת מנהיג מפלגה באופוזיציה, יכול היה לבחור בקלות בעמדת התקפה חדה ובוטה הרבה יותר מול נתניהו, שהרי הדו"ח הצביע על כשלים חמורים מצדו של ראש הממשלה בניהול המערכה, בטיפול באיום המנהרות ובהסתרת מידע מחברי הקבינט. כשהוא רוצה בכך, לשונו של לפיד חריפה ודוקרת. אולם הוא העדיף להיות ממלכתי ולשמור על כבודו של נתניהו גם כשעל הפרק היו כמה קולות יקרים של בוחרי ליכוד.

לפיד גם יכול היה לפגוע פוליטית בשני איומים עתידיים שלו: הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ושר הביטחון לשעבר, משה יעלון. שניהם, כמו נתניהו, יוצאים רע מאוד מהדו"ח, שמטיל עליהם אחריות ישירה לכשלים. גנץ מוזכר כמועמד אפשרי לראשות מפלגת העבודה, ויעלון, שעומל על הקמת מפלגה חדשה, מתחרה איתו על מאגר מצביעים דומה. את שניהם, אגב, לפיד היה שמח לצרף ליש עתיד על תקן הביטחוניסט שחסר לו במפלגה. אבל לפיד התאפק. בתגובתו עם פרסום הדו"ח אמר בין השאר: "מה שראש הממשלה ושריו צריכים לעשות מחר בבוקר, זה לא לנסות להסיר מעליהם אחריות, אלא להפיק את הלקחים מתוך הדו"ח. אנו חייבים את זה למשפחות השכולות, לתושבי עוטף עזה ולחיילי צה"ל".

כמי שכל תגובה שלו כמעט נגזרת ממחקרים וסקרי דעת קהל, לפיד נצמד באדיקות גם הפעם לאסטרטגיית הממלכתיות. הוא גם לא הציג בתגובתו לדו"ח את תוכניתו למדיניות ישראל בעזה, אף שדיבר בעבר (2014) על שיקום תמורת פירוז הרצועה. עם מקום כל כך גבוה בסקרים בזכות הנטייה ימינה, לפיד לא מתכוון לקלקל לעצמו עם אמירות שעלולות להישמע ותרניות ושמאלניות.

שלא כמו נפתלי בנט, דו״ח המבקר אינו מזכיר את לפיד כ"תלמיד מצטיין" ששאל את השאלות הנכונות ודרש לקבל תשובות. לפיד הינו חלק מקבוצת השרים שלא שאלו שאלות כאלה. אבל מי שזוכר את אותם ימים לא מפוארים של קבינט צוק איתן, על ההדלפות וההתקוטטויות בין שריו בזמן הקרבות, יכול לציין את לפיד דווקא כמי שלא נגרר לפופוליזם ושמר על כבודו של הפורום. חוסר ניסיונו הביטחוני-מדיני אמנם ניכר אז, אך הוא היה מספיק צנוע ומודע לעצמו כדי להקשיב בדיונים, ולא לרוץ ולגזור קופון פוליטי באולפנים. זאת בעוד יו״ר הבית היהודי מינף לצרכיו את מבצע צוק איתן, כשהוא חובט בנתניהו, ביעלון ובגנץ באמצעות תדרוכים והדלפות.

יום לאחר פרסום מסקנות צוק איתן, ולאחר התגובה המדודה שניפק, לפיד שוב חזר אל חיקה החמים של הממלכתיות. ביום רביעי (1 במארס) הוא הופיע בכנס המכון למדיניות העם היהודי ודיבר ארוכות על התגברות האנטישמיות והמאבק בתופעה. "יהודים לא יסתתרו יותר״, אמר, ״יהודים לא יפחדו יותר, ואנחנו מצפים מממשלות העולם להילחם באנטישמיות בעוצמה".

מאז הבחירות בעצם, יו״ר יש עתיד מכשיר את עצמו לכהונת ראש הממשלה. את חוסר הניסיון המדיני-ביטחוני שלו הוא מנסה להשלים באמצעות לימוד והעמקה בסוגיות האסטרטגיות של מדינת ישראל. בספטמבר האחרון הוא פרסם מאמר ארוך ומקיף במגזין של המכון למחקרי ביטחון, על תפיסת הביטחון של מדינת ישראל. בכותרת "ראש הממשלה והעוצמה החכמה" פרס לפיד ניתוח של מרכיבי העוצמה של ישראל. הוא תיאר את חולשת עבודת הקבינט בצוק איתן ויציאתה של ישראל למלחמה מבלי שהגדירה לעצמה את התוצאה הרצויה, אסטרטגיית היציאה ומסגרת הזמן. זוהי מסקנה נכונה וחשובה מאירועי אותו קיץ, שמבטאת תפיסה הרבה יותר רחבה מאשר ראייתו הצרה של בנט. יו''ר הבית היהודי גם הוא רואה את עצמו כמועמד לראשות הממשלה, אבל הוא מסתכל על המערכה בעזה אך ורק דרך פיר המנהרה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020