ישראל פולס

בישראל מעודדים מהקרע בין האיחוד האירופי לממשל טראמפ

p
המחבר
בקצרה
: הנהגת האיחוד האירופי נואשה ממדיניות החוץ של הנשיא טראמפ, ומגבשת מדיניות עצמאית בשלל נושאים, שבהם גם יוזמה לקידום המו״מ בין ישראל לפלסטינים. בכיר במשרד החוץ לאל-מוניטור: ״האירופאים, למעט בריטניה, משוחדים לטובת הפלסטינים.״

להנהגת האיחוד האירופי, הן במטה האיחוד והן במדינות החברות עצמן, כבר אין אשליות בנוגע למדיניות החוץ של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ. לאחר הפגישה בין קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לנשיא ארה"ב ב-17 במארס, ובעקבות הפגישה בין פדריקה מוגריני, הנציגה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ וביטחון, למזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון, ב-9 בפברואר, ברור לכולם בברלין ובבריסל כי בכל הסוגיות שעל סדר היום הבינלאומי, האיחוד האירופי יצטרך לפתח מדיניות חוץ עצמאית. ובמילה ״עצמאי״, הכוונה למדיניות שלא תלויה באישור אמריקאי, אלא רק בתיאום עם וושינגטון. מקור בכיר באיחוד האירופי המקורב למוגריני הסביר לאל-מוניטור בעילום שם, כי באיחוד האירופי עדיין רואים בארה"ב את מנהיגת העולם החופשי, ועם זאת מודאגים מבדלנותה הגוברת ומפערי המדיניות המתרחבים בנושאי מפתח כמו רוסיה, שינויי האקלים, הסחר החופשי והסכסוך הישראלי-פלסטיני.

עם הברקזיט, נדמה שמתפתחת באירופה קואליציה חדשה, כזו שתעצב ותגבש את מדיניות החוץ של האיחוד, במיוחד כלפי המזרח התיכון. הקואליציה הזו תכלול את גרמניה, את צרפת ואת מטה האיחוד האירופי בבריסל. אבל אופיה של הקואליציה תלוי בסופו של דבר בזהות הנשיא הבא של צרפת שיזכה בבחירות ב-7 במאי – בין אם יהיה זה עמנואל מקרון ובין אם פרנסואה פיון.

המועמד המוביל (לפחות על פי הסקרים האחרונים), עמנואל מקרון, קיים פגישת מדיניות ארוכה עם הקאנצלרית מרקל ב-16 במארס. כלכלן צרפתי ידוע המקורב לעמנואל מקרון סיפר לאל-מוניטור בעילום שם שהמועמד תומך באירופה חזקה ומאוחדת. גם במדיניות החוץ שלו הוא מתואם מאוד עם מרקל, וכך גם בספקנות כלפי התפקיד הבינלאומי שממלאת רוסיה.

המקור הבכיר באיחוד האירופי הסביר לאל-מוניטור שעל פי מצב העניינים הנוכחי באירופה, מתכנני המדיניות באיחוד האירופי בוחנים יוזמה חדשה שתושק כנראה ביוני, כדי להמריץ את פתרון שתי המדינות. יוזמה שכזו תכלול כמה אלמנטים. בראש ובראשונה, היא תכלול הקפאה של הבנייה הישראלית בהתנחלויות, בהתאם להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם 2334. כמו כן, היוזמה תכלול קריאה להפסיק את ההסתה לאלימות ברשות הפלסטינית. תמציתה של היוזמה תהיה קיום ועידת שלום בינלאומית בהשתתפות הקוורטט (האיחוד האירופי, ארה"ב, האו"ם ורוסיה), הליגה הערבית והצדדים המעורבים, על בסיס הסכמי אוסלו ויוזמת השלום הערבית משנת 2002.

אלמנטים נוספים שתכלול היוזמה במטרה לקדם הסכם שלום עתידי בין ישראל לפלסטינים יהיו שרטוט הגבול בין ישראל לפלסטין על בסיס קווי 67' (עם חילופי שטחים הדדיים, מקבילים ומוסכמים); שמירה על אחדותה של ירושלים, שתהיה בירת שתי המדינות; וכן מציאת פתרון משותף ומוסכם לבעיית הפליטים הפלסטינים. כפי שכבר נזכר לעיל, היוזמה תתבסס על יוזמת השלום הערבית, ותכלול גם הצעה לנרמול היחסים בין מדינות ערב לישראל. בנוסף לכך, באיחוד האירופי יציעו לתמוך בתהליך בנייתה של המדינה הפלסטינית, בהקמת מוסדות שלטון מודרניים, בתמיכה כלכלית ובהכשרת כוחות הביטחון; ולישראל יוצע מעמד משודרג בהסכמים השונים עם האיחוד.

הבכיר באיחוד האירופי ציין ששום דבר לא יוסכם סופית אלא רק אחרי הבחירות בצרפת ודיונים נוספים בין המדינות המובילות באיחוד האירופי. למרות הספקנות הגוברת בברלין ובבריסל בשאלת ההסכמות המדיניות עם ממשלו של טראמפ, יושקעו מאמצים רבים כדי לתאם את מדיניות המזרח התיכון, בעיקר מול היועץ החדש לביטחון לאומי, הגנרל הרברט ריימונד מקמאסטר, ומול מזכיר המדינה רקס טילרסון.

בעניין זה, מקור במשרד החוץ הישראלי הסביר לאל-מוניטור בעילום שם שממשלת ישראל מודעת לקרע המדיני בין ארה"ב לאיחוד האירופי, ואף חשה מעודדת מכך. ישראל תתאם את המדיניות שלה אך ורק מול וושינגטון, ותטרח רק לעדכן את האיחוד האירופי בעמדתה ובטיעוניה: "האירופאים, למעט בריטניה, משוחדים לטובת הפלסטינים, ומתוסכלים מכך שאיבדו את השפעתם על הממשל האמריקאי. ראש הממשלה בנימין נתניהו מתאם את ענייני הביטחון, התנחלויות וכל נושא מדיני אחר אך ורק מול הבית הלבן".

בצד הפלסטיני מרגישים אחרת, וחשים מעודדים מעמדתם של האירופאים. הנשיא אבו מאזן קיים ב-24 במארס פגישת עבודה בברלין עם מרקל. לדברי המקור הפלסטיני הבכיר, מרקל מתחה ביקורת קשה על מדיניות ההתנחלויות של ישראל, ואמרה לאבו מאזן שהאיחוד האירופי דבק בנוסחה של שתי מדינות לשני עמים. אבו מאזן רואה במרקל שותפה בינלאומית חשובה. יותר מזה, הוא מאמין שהקשרים הטובים בין הרשות הפלסטינית לבין צרפת יימשכו גם אחרי הבחירות הקרובות בצרפת. הפלסטינים רואים ביוני 2017 חודש חשוב מבחינה דיפלומטית, שהרי אז ימלאו חמישים שנה בדיוק לכיבוש.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: הקמת מוסדות

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept