ישראל פולס

בנט, כחלון, ליברמן רוצים לריב, אבל בינתיים לא ללכת לבחירות

p
המחבר
בקצרה
בתום יממה של קרבות פוליטיים, אפשר להעריך כי ממשלת נתניהו הרביעית עדיין לא מתפרקת. לאף אחד מחבריה אין עניין כרגע להתגלגל למערכת בחירות, אבל כולם נערכים ליום פקודה ובונים לעצמם כבר עכשיו סדר יום לקמפיין.

באווירת המשבר החריף בה התכנסה הממשלה ביום חמישי לפני הצהריים [16 במארס], שיגר שר הפנים אריה דרעי הערת אזהרה אל עבר ראש הממשלה והשרים המתקוטטים. "אני לא הולך להישאר בממשלה שתחיה על קלקולים ועל לחסל אחד את השני. אם לא יתעשתו כולם אז עדיף ללכת לבחירות", פסק יו"ר ש"ס.

אבל כמו ששר האוצר משה כחלון, אשר חולל את המשבר מול ראש הממשלה בנימין נתניהו, ידע שהוא (המשבר) לא יוביל לפירוק הממשלה ויסתיים בתוך פרק זמן קצר, כך גם דרעי ידע שהתסבוכת תיפתר; הוא בסך הכל ביקש למצב את עצמו כגורם מרכזי.

לאף אחד ממרכיבי הקואליציה אין רצון לפרק אותה בעת הזאת ולהתגלגל לבחירות. מה שכן, כל אחד ממרכיבי הקואליציה מכין את עצמו לרגע בו ממשלת נתניהו הרביעית תתפרק ותחל רשמית מערכת בחירות, ובונה לעצמו כבר עכשיו סדר יום לקמפיין.

לילה קודם לישיבת הממשלה, הסתיים גיבושון הקואליציה בקולות צורמים לאחר שנתניהו קרא בנאומו לכחלון לדחות שוב בחצי שנה את פתיחת תאגיד השידור הציבורי. כשנתניהו דיבר, כחלון כבר עזב את מלון רמדה בחדרה בו התקיים האירוע, וקיבל על כך דיווח מאנשיו. הוא היה המום. נתניהו הפתיע אותו, הוא חש  שראש הממשלה "עושה עליו ספין" והופך אותו לשק החבטות של עובדי רשות השידור, שמנסים למנוע את סגירת מקום העבודה שלהם, כשהוא, נתניהו, יוצא כמגן העובדים. הסיטואציה הזאת הכעיסה את כחלון, מאחר שהוא לא נטל חלק ביוזמתו המקורית של נתניהו לסגור את הרשות.

זה היה בדיוק הרגע בו כחלון החליט שהוא לא שותק ועושה לנתניהו תרגיל מנהיגות כדי להחזירו לתלם. סמוך לחצות כבר החלה התקשורת לדווח על משבר בין שר האוצר לראש הממשלה. כחלון הוציא קיטור על נתניהו וצוטט כמי שאמר לראש הממשלה שהוא גונב לו את הקרדיט על הצלחותיו באוצר, "אך תמיד נעלם כשיש קשיים. רק שליטה (בתאגיד השידור הציבורי) מעניינת אותך".

כחלון יצא לקרב במטרה להעמיד את נתניהו במקום. במאזן הסיכונים והסיכויים ידע שר האוצר שנתניהו לא ילך איתו עד הסוף ברגע הזה, שגם ראש הממשלה אינו מעוניין בבחירות, ולכן יש לו רק מה להרוויח מהמהלך.

ואכן, משבר כחלון-נתניהו התחיל ונגמר בתוך פרק זמן של פחות מ-24 שעות. השניים הספיקו לריב, להחליף האשמות בתקשורת ולעצור בזמן, לפני שהדברים יוצאים מכלל שליטה כפי שיכול לקרות לפעמים בפוליטיקה. כבר בחמישי בשעות הצהריים יצאה ההודעה על כך שנתניהו וכחלון סיכמו ביניהם שהתאגיד יחל לשדר במועד – 30 באפריל, ושבמקביל יחוקק חוק פיקוח על התקשורת שאמור להכפיף את התאגיד וגופי תקשורת נוספים לפיקוח ממשלתי באמצעות גוף פוליטי.

במקביל למשבר התאגיד, התחוללה קטטה מתוקשרת נוספת בין שר הביטחון אביגדור ליברמן לבין שר החינוך נפתלי בנט. העימות בין שני ראשי מפלגות הימין המצויים על מסלול התנגשות אלקטורלי החל (15 במארס) לאחר ששר הביטחון דרש מהרב יגאל לווינשטיין, ראש המכינה הצבאית בעלי, להתפטר; זאת בעקבות התבטאויותיו הפוגעניות נגד נשים בצה"ל. לצד הדרישה הציב ליברמן אולטימטום לרב, לפיו אם לא יתפטר הוא – ליברמן - ישתמש בסמכויותיו ויפסיק את התמיכה התקציבית של משרדו במכינה.

לווינשטיין נחשב לאחד הרבנים הבולטים בציונות הדתית. האיום של ליברמן גרר כצפוי תגובה קשה מצד בנט, נציגם בממשלה. בפוסט עוקצני בעמוד הפייסבוק שלו, טען בנט כי ליברמן מאיים לסגור את המכינה מסיבות פוליטיות, ועושה סיבוב ציני על גב הציונות הדתית. "זו עוד ברברת איווטית טיפוסית", סיכם.

"בנט מגן על מי שמנסה להפוך את ישראל לאיראן. אנחנו לא נאפשר זאת. בישראל נשים שוות כמו גברים", צייץ בתגובה שר הביטחון.

הציר הלא שקט בין בנט לליברמן הוסיף באופן טבעי לתחושה שהממשלה יוצאת מכלל שליטה. גם משבר עמונה שטרם נפתר, הוסיף שמן למדורה. לתושבי עמונה המפונים לא נמצא עדיין יישוב חלופי, ובנט מוביל בהקשר הזה מאבק מול נתניהו

אבל בתום יממה של קרבות פוליטיים, כשמתבררת תמונת השיקולים הפוליטיים של כל אחד מהמעורבים, אפשר להעריך כי ממשלת נתניהו הרביעית, שמציינת שנתיים בדיוק לכינונה, עדיין לא עומדת להתפרק. מה שנראה לנגד עינינו הוא בסך הכל הקדימון לבחירות הבאות, כאשר כל אחד מהשחקנים משרטט לעצמו את גבולות הגזרה ומכין את השטח לקמפיין הבחירות.

בעוד בנט פונה בכל הכוח למגזר הדתי הלאומי כנציגם, ומתבטא בנושא הרב לווינשטיין, במשבר עמונה ובדרישות הסיפוח, ליברמן ממשיך להיבנות כימני פרגמטי ממלכתי. כחלון מצדו פועל כדי להגיע לבחירות הבאות כשר אוצר מצטיין, ולשם כך הוא זקוק לעוד זמן ולהישגים.

נתניהו מצדו בודק כל העת את גבולות הסובלנות של ראשי מפלגות הקואליציה. הוא מעריך שלאף אחד מהם: כחלון, ליברמן, בנט ובוודאי לא החרדים, יש רצון לפרק הכל וללכת עכשיו לבחירות. במקרה של בנט, למרות שהסקרים מנבאים את התאוששותו, נתניהו מעריך שהוא לא ירשה לעצמו להיות זה שיפיל ממשלת ימין.

באופן פרדוקסלי דווקא המשבר הקצר, שארך פחות מ-24 שעות, הבהיר את העובדה שקואליציית נתניהו עמידה מכפי שהיה נדמה בשבועות האחרונים, כשהחלו החקירות הפליליות של ראש הממשלה. מה שכן, אפשר כבר להבין כיצד תראה מערכת הבחירות הבאה.

נמצא ב: israeli politics, broadcasting, idf, israeli settlements, elections, moshe kahlon, avigdor liberman, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X