ישראל פולס

האם עכשיו תור הזהב של המתנחלים?

p
המחבר
בקצרה
חזר ביטחון העצמי למתנחלים: הם משוכנעים שבחירתו של טראמפ היא נס ושנקרתה בפניהם הזדמנות בלתי חוזרת לקבוע עובדות בשטח – כלומר לבנות בהתנחלויות ולהסדירן, ומפעילים מכבש לחצים מאסיבי על בנט ונתניהו שכבר אינם יכולים להסתתר מאחורי בג"ץ או ממשל אמריקאי עוין.

"אמרנו ברוך השם, אבל אף אחד כאן לא פתח שמפניה ביום שני בלילה", מסביר בשיחה עם אל-מוניטור האסטרטג יהושע מור יוסף, תושב עופרה, את השמחה המאופקת בה התקבלה הידיעה על אישורו של חוק ההסדרה בכנסת [6 בפברואר].

החוק הטעון שהובילה מפלגת הבית היהודי נועד להכשיר חוקית בתי יהודים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית ביהודה ושומרון. לדברי מור יוסף, חוק זה הוא רק ההתחלה מבחינת המתנחלים, ובשלב שני תעבור זירת המאבק לבג"ץ. "ואז אנשי הבית היהודי ונפתלי בנט בראשם יצטרכו להילחם למען החוק בהנחה סבירה שבג"ץ יפסול אותו", הוא אומר, "כי מה שיקבע בסופו של דבר מבחינתנו הוא מבחן התוצאה. אין לנו כוונה לאפשר לבנט להסתתר מאחורי בג"ץ".

מור יוסף מנהל את הקמפיין התקשורתי והפוליטי להסדרת הבנייה בעופרה בה תשעה בתים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית מיועדים להריסה, כך על פי פסיקת בג"ץ. מסריו הפוליטיים התקיפים והמאיימים של הקמפיין מכוונים דווקא אל ראשי הבית היהודי. אלה מצווים כעת לספק את "הסחורה", לשיטת המתנחלים בתנאים נוחים – בישראל שולטת ממשלת ימין מובהקת, וממשל טראמפ מסתמן כאוהד להתנחלויות.

"אנחנו בעופרה לא מוכנים יותר להיחשב לעבריינים, נמאס לנו להיות החשודים ולא נוותר על הסדרת בתינו. לא יעזור להם, הפעם אנחנו לא נקבל את התירוץ של הכרעת בג"ץ. הפוליטיקאים שלנו לא יוכלו להסתתר יותר מאחורי בית המשפט העליון" – פורס מור יוסף את הקו ההסברתי שאיום בצדו.

לדברי מור יוסף, "הימין לא מאמין לביבי ואני אישית לא מאמין לו, כשהוא אומר שקיבל מסרים מהבית הלבן ושהוא חייב להיות מתואם איתם. ממה שראינו עד עכשיו טראמפ מממש את הצהרות הקמפיין שלו. לביבי יש בעיה כי אין לו את אובמה להסתתר מאחוריו. אני משוכנע עכשיו שלא רק שתהיה הסדרה, אלא שיהיה בהמשך גם סיפוח של מעלה אדומים – כי אם זה לא יקרה הממשלה תיפול".

"הניתוח הצליח אבל החולה עדיין במצב קשה" – כך הגיב משה סוויל, ממלא מקום ראש מועצת גוש עציון, לאישור חוק ההסדרה. בהודעה שפרסם הוא אמר בין השאר כי "החוק נותן מענה חלקי בלבד לעוול ולאי הצדק של תושבי יהודה ושומרון...רק החלת הריבונות על כל היישובים תעביר את המסר הברור שאנחנו כאן לנצח, ותתקן את המצב".

הטון הנחרץ, הבטוח והמאיים של סוויל ומור יוסף מבטא את הלך הרוח בהתנחלויות מאז נבחר טראמפ לנשיא ארה"ב, ואת ההבנה – שנקרתה עבורם הזדמנות בלתי חוזרת לקבוע עובדות בשטח. ממש תור הזהב שלהם. זו הסיבה לכך שהם מפעילים מכבש לחצים מאסיבי על הפוליטיקאים בימין, שעד עכשיו יכלו להיתלות בממשל אמריקאי חסר סובלנות כלפי בנייה בהתנחלויות.

בהתנחלות בית אל ישנה גם כן תחושת אופוריה מאז נבחר טראמפ ונודע על מינויו של דיוויד פרידמן לשגריר ארה"ב בישראל. פרידמן הוא יו"ר אגודת ידידי בית אל באמריקה ונחשב דמות מקורבת למתנחלים. בבעלותו בית פרטי בשכונת טלביה בירושלים.

"יש כאן הרגשה שקרה לנו נס גדול", אומר לאל-מוניטור ד"ר חגי בן ארצי, תושב בית אל וגיסו של ראש הממשלה. "צריך להבין שהמשך שלטון אובמה באמצעות הילרי קלינטון היה בשורה קשה מבחינתנו. קלינטון הרי התבטאה בצורה קשה נגד הבנייה ביהודה ושומרון והייתה מוקפת ביועצים יהודים שמאלנים ואנטישמים. זו עלולה הייתה להיות תקופה קשה. היה חשש שבשל ציון שנת החמישים למלחמת ששת הימים יכפו על ישראל מהלך (מדיני), והנה זה ברח להם מהיד ויכול להיות שזה בכלל יתהפך ויהיה סיפוח".

בן ארצי, כמו רוב המתנחלים, בוחר להתעלם מהסתייגות הבית הלבן של טראמפ מהכרזות הממשלה על בנייה ביהודה ושומרון במסגרת פיצוי המתנחלים על פינוי עמונה. "כשמסתכלים על התמונה המלאה, רואים שיש כמה נתונים בסיסיים שמבטיחים עתיד טוב יותר להתנחלויות מצד טראמפ", אומר בן ארצי, "אחרי ג'ון קרי שהיה אנטישמי גדול זה מהפך מדהים. זה נס. אבל בסופו של דבר זה תלוי בנו. האמריקאים לא יעשו את העבודה במקומנו, הם לכל היותר יהיו פתוחים וסובלניים מול מהלכים אמיצים מצדנו".

בגיסו ראש הממשלה, בן ארצי אינו תולה תקוות: "לי לא נראה שביבי יעשה משהו לטובתנו מול בג"ץ. ביבי מבחינתי הוא גורם מפריע כאן כי הוא מפחד מבג"ץ, אולי כי הוא מסובך משפטית עם שמפניות וקופת שרצים ולא רוצה להתעמת עם מערכת המשפט".

אבל כמו רבים מהמתנחלים, בן ארצי תולה את יהבו בשר בנט ובבית היהודי. בהקשר זה מזכיר בן ארצי את "פסקת ההתגברות" – מונח משפטי שיישומו יאפשר לכנסת, אם יאושר בחקיקה, לעקוף במקרים מסוימים את פסיקות בג"ץ. כעת המתנחלים דורשים מהבית היהודי להביא את הפסקה הזאת לחקיקה כדי למנוע את פסילת חוק ההסדרה על ידי בג"ץ.

"זה יהיה המבחן הבא של בנט מול הרשעות והדיקטטורה של בג"ץ. אם זה לא יקרה, הם יהיו חייבים לפרוש מהממשלה, ואם הם יישארו אז אני מאמין שהם יימחקו בימין. לא יצביעו להם, ואני מניח שהם מבינים את זה", מדגיש בן ארצי, "לכן, אם הממשלה הזאת לא תהיה מסוגלת להעביר את חוק ההסדרה נגד בג"ץ צריך לפרק אותה ומה שיהיה יהיה – אלוהים גדול. זאת נדמה לי העמדה המשותפת לכולנו כאן".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli politics, palestinian human rights, regularization law, maale adumim, west bank, settlements, donald trump

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept