ישראל פולס

הפלסטינים: המלך עבדאללה שכנע את טראמפ לעצור את תנופת ההתנחלויות

p
המחבר
בקצרה
בהעדר ערוצי תקשורת אפקטיביים בין הבית הלבן לרשות הפלסטינית, משחק מלך ירדן עבדאללה תפקיד מרכזי בקשר המורכב שבין ממשל טראמפ לפלסטינים. כך נולדה "הודעת האזהרה" האמריקאית בעניין ההתנחלויות לממשלת נתניהו.

הודעה שפרסם דובר הבית הלבן שון ספייסר שמה קץ לאופוריה בה לקה הימין בישראל, הסבור שכניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן משחררת את כל הבלמים והמחסומים בקשר להתנחלויות ומעניקה אשראי פתוח לממשלת נתניהו לבנות ולהרחיב התנחלויות ככל שתחפוץ ובלי הגבלה.

את ההודעה פרסם ספייסר בערב שבת [3 בפברואר] – לא במסגרת התדרוך היומי של הבית הלבן ולא בתשובה לשאלת כתבים, אלא ביוזמתו. ההודעה כתובה ומנוסחת היטב, ועולה ממנה כי "חגיגת ההתנחלויות" הסתיימה. "בניית התנחלויות או הרחבת התנחלויות קיימות בשטחים עלולות שלא להיות מועילות לתהליך השלום", הודיע ספייסר בשמו של נשיא ארצות הברית.

ההפתעה בישראל הייתה גמורה. הרי רק כשבוע לפני כן [24 בינואר] הכריזו במשותף ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן על בניית 2,500 יחידות דיור חדשות בגדה, ובפעם הראשונה מזה שמונה שנים ארצות הברית לא השמיעה גינוי. משמע, ממשל טראמפ תומך במפעל ההתנחלויות של ישראל. נוכח הצלחתו של בלון הניסוי ששיגרו נתניהו וליברמן, הם הודיעו על אישור בניית 3,000 יחידות דיור נוספות בגדה [31 בינואר], ולמחרת הודיע ראש הממשלה לתושבי עמונה ולמתנחלים בכלל [1 בפברואר] כי בעקבות הפינוי בכוח תקדם הממשלה הקמת התנחלות חדשה שתאכלס לא רק את 40 המשפחות שפונו מהיישוב הלא חוקי אלא תעניק בית לכ-300 משפחות נוספות. אבל אז הגיעה ההודעה הלא צפויה של דובר הבית הלבן.

מה הביא את וושינגטון של טראמפ, שנתפס כמגשים חלומותיו של הימין הישראלי, להוציא "הודעת אזהרה" לממשלת נתניהו?

לאל-מוניטור נודע מפי מקור פלסטיני בכיר, כי האחראי לשינוי המגמה של ממשל טראמפ הוא מלך ירדן עבדאללה, שמאז בחירתו של הנשיא החדש משחק תפקיד מרכזי בקשר המורכב בין הבית הלבן לרשות הפלסטינית.

וושינגטון התעלמה עד כה מכל ניסיונות הגישוש והמאמצים של בכירי הרשות הפלסטינית למסד ערוצי תקשורת עם הממשל החדש. העיתון הלונדוני א-שארק אל-אווסט למשל דיווח לאחרונה [2 בפברואר] כי ניסיונותיו של סאיב עריקאת, מזכ"ל אש"ף ויועצו הבכיר של אבו מאזן, ליצור ערוץ תקשורת עם הבית הלבן במטרה לאזן את עמדותיו הנוטות לטובת ישראל – עלו בתוהו. על כן, לא נותרה לפלסטינים ברירה אלא להיעזר במנהיגים ערבים שביכולתם להגיע לטראמפ.

על פי המקור הפלסטיני, כאשר נודע לפלסטינים כי המלך עבדאללה עתיד לפגוש את טראמפ בוושינגטון במהלך האירוע המסורתי השנתי "ארוחת התפילה", יצא יו"ר הרשות אבו מאזן במיוחד לעמאן וביקש מהמלך להעביר מסר של פיוס לטראמפ.  "עבדאללה לא ידע אז בוודאות אם הוא ייפגש עם הנשיא, אבל בכל מקרה הוא התבקש  למסור לנשיא ארצות הברית החדש שיפעל בהקדם ויעצור את טירוף ההתנחלויות של נתניהו לפני שיהיה מאוחר מדי", אמר המקור.

המלך עבדאללה אכן נפגש עם הנשיא טראמפ ביום חמישי שעבר בוושינגטון [2 בפברואר], והעביר לו את המסר שהתבקש: אבו מאזן מתחייב לעשות הכל כדי להעניק לממשל האמריקאי את כל הכלים האפשריים לפתיחת דיאלוג עם ישראל, אך מהלכים חד צדדיים של ישראל יכשילו זאת. לדברי המקור, "המלך עבדאללה בדרכו הנעימה ובהסבריו המנומקים סקר לפני טראמפ, בזמן הקצר שהיה לו לפני פתיחת האירוע במלון הילטון, את סכנות המדיניות הישראלית חסרת המעצורים והסביר כי היא עלולה להביא להתלקחות לא רצויה".

עבדאללה ציין בשיחה עם טראמפ גם את העובדה שחוסר יציבות ואלימות בשטחים עלולים לגרום להתחזקותם של כוחות קיצוניים במזרח התיכון. עוד הסביר, שאם גל ההתנחלויות של ישראל ימשך בקצב הזה, אבו מאזן לא יוכל לקיים דיאלוג כלשהו עם ישראל, ופתרון שתי המדינות – שארצות הברית הרשמית תומכת בו – לא יוכל להתממש לעולם.

לדברי המקור הפלסטיני, טראמפ הקשיב למלך עבדאללה אך לא התחייב מפורשות לפעול. בסוף פגישתם פרסמה סוכנות הידיעות הירדנית הודעה מפי דוברו של המלך, כי המנהיגים הסכימו על חשיבות הקשרים האסטרטגיים בין שתי המדינות, על הצורך בשיתוף פעולה במאבק בטרור, על החשיבות שבקידום שלום וביטחון עבור העם הסורי, ועל הצורך בהגברת המאמצים למציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

התשובה האמריקאית המוחצת הגיעה למחרת הפגישה – והיא הודעתו של דובר הבית הלבן. אמנם ההודעה נוסחה בזהירות, אך המסר שלה היה ברור: ההתנחלויות הקיימות בשטחים אינן מכשול לשלום, אך עיבוין והרחבתן אינם מסייעים בחתירה לשלום.

הפלסטינים בטוחים כי המלך עבדאללה ימשיך להיות להם כתובת יעילה ועדיפה להעברת מסרים לממשל טראמפ, לפחות עד שיפותחו וימוסדו קשרים וערוצי תקשורת אפקטיביים בין הבית הלבן לרשות הפלסטינית.

עד כה צעדו בכירי הרשות הפלסטינית בזהירות רבה ונקטו מהלכים מחושבים, מחשש שתגובה אימפולסיבית שלהם תכעיס את הנשיא חם המזג ותגרום לו להתבצר בעמדה שיהיה קשה להזיזו ממנה. לפחות בסוגיית העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, המדיניות הזאת הצליחה. המהלך שנדמה היה שלא ניתן לעצור אותו, ירד לעת עתה מסדר היום של ממשל טראמפ, ובהמשך ישראל קיבלה הודעת אזהרה בעניין ההתנחלויות. ליותר מזה הפלסטינים לא ציפו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: us embassy, mahmoud abbas, us-jordan relations, israeli-palestinian conflict, peace negotiations, israeli settlements, donald trump, abdullah ii

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept