ישראל פולס

למה נתניהו תומך במינוי של לבני לאו״ם?

p
המחבר
בקצרה
אם יו״ר התנועה תכהן כתת-מזכ״ל האו״ם בניו יורק, האופוזיציה תאבד את אחד הקולות המשמעותיים שלה. בנוסף, גם אם לא תעסוק ישירות בסכסוך הישראלי-פלסטיני - יוקרתה הבינלאומית של לבני תסייע לרכך את הביקורת הבינלאומית על נתניהו.

בפתח ישיבת הממשלה ביום ראשון (12 בפברואר) ראש הממשלה בנימין נתניהו נשמע כמי שתומך באפשרות ששרת החוץ לשעבר, ח"כ ציפי לבני, תמונה לתפקיד היוקרתי של תת-מזכ"ל האו"ם, על אף שהיא תוקפת בחריפות את מדיניותו של נתניהו כמעט מדי יום.

באותו בוקר נחשף בתקשורת הישראלית, כי מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הציע ללבני את התפקיד לפני כשבועיים בפגישה בניו יורק. על פי הפרסומים, המינוי המתגבש הוא חלק מעסקה שנועדה להכשיר את מינויו של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר, סלאם פיאד, לשליח האו"ם בלוב – מינוי שארה״ב סיכלה במועצת הביטחון בסוף השבוע.

בחזית ההתנגדות למינויו של פיאד ניצבה ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם. לדבריה, ממשל טראמפ הביע אכזבה מכוונת המזכ"ל גוטרש למנות את פיאד לתפקיד הבכיר כנציג "פלסטין", זאת מאחר שהדבר מבטא העדפה לא הוגנת של הרשות הפלסטינית על פני ישראל באו"ם, "באופן שגרם נזק לבעלת בריתנו ישראל".

המאבק על מינוי ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר עומד מאחורי ההצעה ללבני. אם העסקה תתממש, זו תהיה הפעם הראשונה בהיסטוריה של הארגון שבה נציג ישראלי ונציג פלסטיני מכהנים בתפקידים בכירים כאלה.

בישיבת הממשלה ביום ראשון גילה נתניהו שהוא היה מעורב בהתרחשויות האלה: "לפני כמה ימים העלו בפני את האפשרות של מינוי סלאם פיאד לתפקיד באו"ם. אמרתי שהגיע הזמן שתהיה הדדיות ביחס לישראל, ואי אפשר לתת כל הזמן מתנות חינם לצד הפלסטיני. הגיע הזמן שייתנו מעמד ומינויים גם לצד הישראלי במידה שהוא ימונה".

נתניהו לא הזכיר את שמה של לבני, אבל ניכר מדבריו שהוא יתמוך במינוי, אף שרשמית הוא כלל אינו תלוי באישורו, אלא רק בהחלטה של מזכ"ל האו"ם.

אחרי פטירתו של נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, לבני היא הדיפלומטית הישראלית האהודה ביותר בקרב הקהילה הבינלאומית הליברלית, הודות למאבקה ארוך השנים למען מימוש רעיון שתי המדינות.

מהבחינה הזאת ישראל יכולה להפיק תועלת תדמיתית ממינויה לתפקיד בכיר בארגון שנחשב מסורתית לעוין למדינה, בוודאי בתקופה שבה התהליך המדיני עם הפלסטינים מרוסק.

באופן אישי, לבני נמצאת בתקופה של קבלת הכרעות בנוגע לעתידה הפוליטי, שנראה כרגע חסר אופק. היא אמנם עומדת בראש מפלגת התנועה, אך לא ברור האם תתמודד מתוכה גם בבחירות הבאות. היוזמה שלה לקיים פריימריז פתוחים על ראשות מחנה השמאל-מרכז אינה מתרוממת. מעבר לניו יורק ושירות בתפקיד בכיר באו"ם עשויים להחזיר אותה לקדמת הבמה הבינלאומית, ובהמשך להעניק לה רווח פוליטי בישראל. ככל הידוע התפקיד המיועד לה הוא עיסוק בנושאים הומניטריים וזכויות אדם, שכן על פי חוקי הארגון היא לא תוכל לעסוק בנושאים הקשורים לישראל או למזרח התיכון.

לבני הייתה מעדיפה שהמינוי לא יתבצע במסגרת דיל עם הפלסטינים, אלא כמהלך אישי של מזכ"ל האו״ם. השניים הכירו בעת שגוטרש כיהן כראש ממשלת פורטוגל והיא הייתה שרת החוץ, בין השנים 2009-2006. לבני הובילה אז את התהליך המדיני מול אבו מאזן, בגיבוי ראש הממשלה אהוד אולמרט, והפכה לדמות אהודה על מנהיגי מדינות במערב.

ההתפתחות האחרונה מעמידה אותה במצב שבו ראש הממשלה שהיא משמיצה על בסיס יומיומי עשוי לסייע לה לזכות במינוי הנחשק. נתניהו, שהמריא ביום שני (13 בפברואר) לפגישה ראשונה עם נשיא ארה״ב דונלד טראמפ, יעסוק גם בנושא הזה כשיגיע לבית הלבן. ובימים הקרובים יתברר כנראה אם העסקה הסיבובית הזאת אכן תצא לפועל.

ניתן לראות במהלך הזה באו״ם גם התפתחות מעניינת ביחסי לבני-נתניהו, שידעו עליות ומורדות לאורך השנים. בשנתיים האחרונות, מאז פיטר אותה מתפקידה כשרת המשפטים בדצמבר 2014, יש בין השניים הרבה דם רע.

רק בשבועות האחרונות לבני תקפה אותו בכל הכוח מעל כל במה אפשרית. ב-6 בפברואר, אחרי אישור חוק ההסדרה בכנסת, כתבה יו״ר התנועה בעמוד הפייסבוק שלה כי ״זהו יום רע בהיסטוריה של ישראל. מיעוט קיצוני וכוחני, בחסות מנהיג חלש, מוביל את כולנו למצדה. חייבים להחליף אותם. זאת מלחמה על הבית". שבוע קודם לכן (30 בינואר), לאחר תקרית דיפלומטית עם מקסיקו סביב החומה שטראמפ מעוניין לבנות בין המדינות, לבני פרסמה פוסט בו קראה לנתניהו לקחת אחריות על מעשיו במקום להאשים את התקשורת.

אם כן, מדוע שנתניהו יסייע ללבני לזכות במינוי הנחשק? יש לכך שתי סיבות: הראשונה היא שהוא משתיק בכך קול אופוזיציוני משמעותי כבד משקל, והשנייה היא שלבני באו״ם - גם אם לא תעסוק ישירות בסכסוך הישראלי-פלסטיני - תסייע לו לרכך את הביקורת הבינלאומית על מדיניותו.

זהו מהלך קלאסי של נתניהו, בדומה למינוי של איש הליכוד דני דנון לשגריר ישראל באו"ם. דנון יצא נגדו בכל הכוח בתוך המפלגה. הוא תקף את ניהולו הכושל של מבצע צוק איתן ואף פוטר על על ידי נתניהו ביולי 2014 מתפקידו כסגן שר הביטחון. זה היה הרקע למינויו לתפקיד היוקרתי בניו יורק.

לבני בתפקיד תת מזכ"ל באו"ם יכולה להוות ליהוק מושלם מכל בחינה. ואכן, באופן יחסית מפתיע היא זכתה לברכות (מקדימות) לא רק מהפוליטיקאים בשמאל אלא גם מהימין הקצוני. ח״כ בצלאל סמוטריץ מהבית היהודי כתב בטוויטר: "כציונית פטריוטית ובעלת ניסיון - בטוח שלבני תעשה עבודה נהדרת. די כבר עם הקטלוג האוטומטי של ימין ושמאל." שרת המשפטים איילת שקד צייצה בתגובה: "צודק". גם הם כנראה מכירים ביתרונותיו הפוליטיים של המהלך.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: israeli politics, palestinian-israeli peace process, palestinian-israeli conflict, united nations, salam fayyad, benjamin netanyahu, tzipi livni

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept