ישראל פולס

הפלסטינים מרוצים: דיפלומטיה נבונה בלמה את העברת השגרירות לירושלים

p
המחבר
בקצרה
העברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים נבלמה בשלב הזה. ברשות הפלסטינית סבורים שמדובר בהצלחה של הגישה הדיפלומטית בה נקטו כדי לשכנע את טראמפ שמהלך חד צדדי יפגע אנושות בסיכוי להחיות את התהליך המדיני.

לזמן קצר, עד השליפה הבאה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ברשות הפלסטינית יכולים לנשום לרווחה. מתדרוך לעיתונאים של דובר הבית הלבן שון ספייסר [25 בינואר] עולה, כי העברת השגרירות האמריקאית לירושלים נבלמה בשלב הזה.

לאחרונה פרסמנו כאן באל-מוניטור, כי לאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הבין שטראמפ נחוש לממש את הבטחתו בקמפיין הבחירות – להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים, החל בלשכתו מרתון שיחות חירום. יו"ר הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת, הנחשב ליועצו הקרוב ביותר של אבו מאזן, לחץ עליו לנקוט בגישה תקיפה. עריקאת אף סבר שיש לאיים, כי אם תועבר השגרירות לירושלים הרשות תכריז על ביטול ההכרה בישראל ואף תדרוש ממדינות ערביות לגרש את השגריר האמריקאי השוהה בארצן במחאה.

לעומתו, חוסאם זומלוט, האמור להתמנות לשגריר הרשות בוושינגטון ונחשב מומחה לענייני אמריקה, יעץ להתמקד בניסיונות לשכנע את טראמפ שלא להעביר את השגרירות, כלומר לפעול מהראש ולא מהבטן.

בסופו של דבר הוסכם לתת סיכוי ועדיפות לגישה הדיפלומטית, בהנחה שאת טראמפ הבלתי צפוי לא כדאי להכעיס. ודאי לא בתחילת כהונתו. עריקאת נשלח למוסקבה לשם כך. אבו מאזן נפגש עם מלך ירדן עבדאללה ושוחח בטלפון עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. שני האישים נתבקשו להעביר לטראמפ מסר ברור: הפלסטינים נכונים, ערוכים ומתחייבים לפתוח במשא ומתן ישיר עם ישראל לפתרון הסכסוך תחת מטרייה אמריקאית ובחסות הממשל, אך מהלך דרמטי של העברת השגרירות יפגע אנושות בסיכוי להחיות את התהליך.

א-סיסי, כך נודע לאל-מוניטור, אף אמר לטראמפ כי מהלכים חד צדדים שתנקוט כעת ארה"ב עלולים לנטרל את אבו מאזן וליטול ממנו את מרחב התמרון הצר שעוד יש לו בקרב עמו.

ואכן, המסר נקלט. מה שנראה עד לפני מספר ימים כעובדה גמורה, קיבל תפנית חדה. ההכנות להעברת השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים נעצרו. ההסבר שניתן לפלסטינים היה - כפי שציפו ותכננו - למנוע פגיעה בתהליך המדיני.

מקור בכיר בתנועת הפת"ח סיפר לאל-מוניטור, כי המסר שהועבר באפיקים שונים לממשל האמריקאי החדש אינו בחזקת מניפולציה שנועדה למנוע את העברת השגרירות, אלא מסר כן לחידוש המשא ומתן המדיני עם ישראל. לדברי המקור, על אף בחירתו של טראמפ והצהרותיו הפרו-ישראליות מובהקות, אבו מאזן לא נואש ועדיין מאמין ששנת 2017 תהא שנת הכרעה. לדברי המקור, אבו מאזן מעריך שממשל טראמפ ישאף להיות חתום על הצלחה במקום בו נכשלו קודמיו.

עוד קודם למסרים המרגיעים שהגיעו מוושינגטון, הוקם צוות מיוחד בלשכת אבו מאזן עליו הוטל ללקט כל התבטאות של טראמפ או מי מממשלו בעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אנשי הצוות, מספר המקור הפלסטיני לאל-מוניטור, הגישו מדי יום תיק אירועים והתבטאויות מפורט ממנו ניתן היה להבין את הלך הרוחות בבית הלבן ואת משמעותם. כך למשל הבינו הפלסטינים, כי הסכסוך במזרח התיכון נמצא בעדיפות גבוהה אצל הנשיא החדש, ולכן הוא מינה את חתנו ג'ארד קושנר ואת יועצו ג'ייסון גרינבלט לטפל בסוגיה המורכבת.

"צריך לפענח את הממשל החדש ואת אישיותו המורכבת והמפתיעה של הנשיא. עשינו עבודת תחקיר מדויקת שניתן באמצעותה לצייר תמונה עדכנית", אומר המקור. לדבריו, כשטראמפ הציג בערב השבעתו את חתנו קושנר ותפקידו כיועץ בכיר לענייני המזרח התיכון, העריכו ברשות כי הנשיא האמריקאי לא יהיה מעוניין להטיל על חתנו משימה בלתי אפשרית. "אם אתה לא תוכל להביא שלום למזרח התיכון, אף אחד לא יכול. כל חיי אני שומע שזה ההסכם הקשה ביותר להשגה, אבל יש לי תחושה שג'ארד יעשה עבודה מצוינת", אמר טראמפ באותו ערב. ומכאן הבינו הפלסטינים, כך לדברי המקור, ש"טראמפ רציני, ושהחתן שלו הוא המפתח ללבו. אם הנשיא החדש רוצה להשאיר לחתנו אותו הוא מעריך פתח של תקווה להצלחה, זו חייבת להיות הגישה. לכן הצענו משא ומתן אמיתי בלי להציב מכשולים מיותרים על הדרך".

במקביל למסרים המרגיעים מבחינת הפלסטינים בעניין השגרירות (בשלב הזה לפחות אי העברתה), הודיעה ישראל על מתן אישורי בנייה ותכנון ל-2,500 יחידות דיור בגדה. הכרזה על בנייה כל כך מאסיבית בהתנחלויות הייתה גוררת בעבר גינויים חריפים עד כדי איומים להקפאת התיאום הביטחוני עם ישראל. הפעם הגינוי הפלסטיני היה רפה. לא הושמעו איומים על ישראל או מחאה על מה שנראה כמתן אור ירוק של ממשל טראמפ למהלך בנייה גדול בשטחים.

המקור הפלסטיני התחמק מתשובה לשאלה האם הרשות הפלסטינית ידעה על ההכרזה הישראלית מראש. רק זה חסר לאבו מאזן, שמישהו ברשות עוד יחשוב שהסכים לבנייה מאסיבית בהתנחלויות כדי לכבות שריפה אחרת המאיימת לכלותו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: us embassy, jerusalem, mahmoud abbas, saeb erekat, us-israel relations, palestinian authority, donald trump

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept