ישראל פולס

למה טראמפ לא יכול להציל את ההתנחלויות

p
המחבר
בקצרה
למרות המסרים שמשדר הנשיא הנבחר של ארה״ב, אין בכוחו להביא לביטולה של החלטת מועצת הביטחון 2334. סגנונו המתלהם לא ירתיע את בית הדין בהאג, ארגוני ספורט בינלאומיים או מוסדות אקדמיים מלהעניש את ישראל על המשך הבנייה והסיפוח בשטחים.

ציוץ התגובה של הנשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ, לנאום התוכחה של מזכיר המדינה היוצא, ג'ון קרי, היה כשיר ערש מלבב באוזניים ישראליות רבות. "הישארי חזקה ישראל, ה-20 לינואר מגיע", כתב טראמפ. הנה, או-טו-טו אנחנו נפטרים מעונשו של אובמה והחיים יהיו תותים. הנשיא הנבחר כבר ילמד את האו"ם לקח. כשהוא יישב בחדר הסגלגל, האו"ם לא יעז להתייחס לישראל, כדבריו,  באופן "מאוד מאוד לא הוגן". טראמפ ימעך את החלטת מועצת הביטחון בעניין ההתנחלויות וישליך אותה לפח האשפה של ההיסטוריה. הרי בסך הכל מדובר בבליל של מילים שלא שוות את הנייר שעליו הן נכתבו. ביבי יוכיח לשמאלנים שאומרים שהמדיניות שלו תוביל לבידודה של ישראל בעולם, שראש הממשלה שלנו יכול לבודד את העולם. צריך יהיה רק להתאזר בסבלנות ולהמתין שאובמה יעוף לו מהעיניים.

אז זהו, שלא. המסר שמפזר ראש הממשלה בנימין נתניהו, שב -21 בינואר יכלו שמונה שנים וקללותיהן ויחלו ארבע שנים (לפחות) וברכותיהן, הוא אחיזת עיניים. כמו שיר ערש, התקווה שהמשיח טראמפ יעניק למפעל ההתנחלויות הכשר בינלאומי נועדה להרדים את הציבור הישראלי. אין בכוחו של איש, כולל נשיא ארצות הברית, להביא לביטולה של החלטת מועצת הביטחון. האו"ם אינו חייזר שהחליט לפתע לתקוף את ישראל. מזה 50 שנה כל חברות הארגון (סליחה, לבד מישראל וממיקרונזיה) רואות בהתנחלויות, במקרה הטוב, מכשול לשלום. במקרה הרע, כמו המקרה האחרון (של החלטת מועצת הביטחון), התיישבות בשטח כבוש נחשבת בעיניהן עבירה על החוק הבינלאומי או פשע מלחמה.

מן הראוי להזכיר, בהקשר הזה, דברים שאמר שגריר רוסיה באו"ם, ויטלי צ'ורקין, בדיון האחרון בנושא ההתנחלויות (23 בדצמבר). אחרי שהביע תמיהה על הבהילות שבה הובא הנושא להצבעה, ציין שליחו הדיפלומטי הבכיר של פוטין כי הוא תמים דעים עם הדוברים, שאמרו כי ההתנחלויות מחבלות בסיכוי לממש את פתרון שתי המדינות. השגריר מתח קו ישר בין ההתנחלויות לבין פיגועי טרור והסתה. הוא הזכיר שממשלתו מעורבת בתהליך השלום במזרח התיכון במשך זמן רב וחברה בקוורטט שנותר חשוב ואפקטיווי. צ'ורקין ציין כי דו"ח הקוורטט מיולי האחרון עודו רלוונטי וכי יישום המלצותיו (בהן הקפאת הבנייה בהתנחלויות והפסקת הריסת בתיהם של פלסטינים בשטח C) יסייע להשבת תהליך השלום למסלולו.

טראמפ יגלה עד מהרה כי שינוי מדיניותה הדו-מפלגתית המסורתית של ארה"ב בסוגיה הזאת תהווה התרסה נגד האיחוד האירופי, שותפה בכירה נוספת לקוורטט. האיחוד כבר החליט לסמן מוצרים מההתנחלויות כדי לשלול מהמתנחלים את הזכות ליהנות מההטבות הניתנות לישראל. החלטת מועצת הביטחון 2334 וההתקפה שלוחת הרסן של נתניהו נגד המדינות שתמכו בה, בהן צרפת, בריטניה וספרד, העלו את סוגיית ההתנחלויות לראש סדר היום הבינלאומי. לנוכח הקונצנזוס הבינלאומי שהתגבש סביב ההחלטה, טראמפ יתקשה לשכנע את האיחוד האירופי ואת חברותיו שלא להחריף את הסנקציות נגד ההתנחלויות. בניגוד לנשיא הנבחר, מנהיגי אירופה מקפידים להפריד בין תמיכה בשלומה וביטחונה של מדינת ישראל בקווי 67׳ לבין תמיכה בממשלת מתנחלים, שעושה הכל כדי למחוק את הקווים הללו.

נשיא ארה"ב אינו יכול כמובן להכתיב דבר לבית הדין הבינלאומי לצדק בהאג. אחד הסעיפים החשובים בהחלטה 2334 הוא זה שקורא לקדם את מימוש חוות דעתו של בית הדין בעניין גדר ההפרדה (pdf). בכך, המועצה העניקה את התוקף שהיה חסר לחוות הדעת משנת 2004, שקבעה כי הקטעים בגדר ההפרדה אשר חודרים אל מעבר לקו הירוק, לרבות במזרח ירושלים, מהווים סיפוח דה-פקטו והפרה של אמנת ז'נבה הרביעית. בית הדין הורה להפסיק את בנייתה של החומה בשטחים הללו, לפרק את החלקים שנבנו עד אז, ולפצות על כל נזק שנגרם עקב הבנייה הזאת.

השופטים קראו לאו"ם לשקול נקיטת פעולות שיביאו לסיום המצב הבלתי-חוקי, הנובע מבניית החומה בשטחים הכבושים. בית הדין קבע כי מדינות שהן צד לאמנת ז'נבה חייבות לנקוט צעדים נגד האחראים להפרתה. צעדים כאלה יכולים להיות ניתוק מגע עם פוליטיקאים ישראלים שמתגוררים בהתנחלויות, כמו שר הביטחון אביגדור ליברמן, תושב נוקדים שבגוש עציון. מסמך של בית הדין בהאג, שקיבל תוקף של החלטת מועצת הביטחון, יכול להביא להחרמה של שופטי בג"ץ שדחו מספר עתירות לשינוי תוואי הגדר, ובראשם השופט נועם סולברג, המתגורר בההתנחלות אלון שבות בגוש עציון.

חילופי הגברי בבית הלבן לא צפויים להביא להחלפת עמדתו השלילית של שאר העולם כלפי הכיבוש הישראלי, שחוגג השנה יובל. הסגנון המתלהם של טראמפ לא צפוי להרתיע ארגוני ספורט כמו פיפ"א ובית הדין הבינלאומי לספורט מלהעניש את ישראל בגין שיתוף קבוצות מההתנחלויות בליגות הכדורגל. הנשיא האמריקאי החדש לא יוכל לשכנע אפילו ארגונים אקדמיים וארגוני עובדים בארצו להימנע מחרם על ההתנחלויות, ואפילו על המדינה שמקימה אותן. השרירים שמנפחים נתניהו וטראמפ נגד כל העולם עשויים דווקא להמריץ את שאר העולם להזכיר לצמד הסופרמנים את מגבלות כוחם.

לא נותר אלא לקוות שמה שנשמע באוזניו של הימין הישראלי כשיר ערש של טראמפ, יתברר כשירת הברבור של מדיניות ההתנחלות והבדלנות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: us-israeli relations, un security council, resolution 2334, israeli settlements, donald trump, benjamin netanyahu, barack obama, avigdor liberman

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept