ישראל פולס

לקראת ביקור נתניהו בוושינגטון, מתחיל המאבק על אוזנו של טראמפ

p
המחבר
בקצרה
נתניהו ייפגש עם הנשיא האמריקאי בפברואר, והממשל האמריקאי יאלץ בקרוב להתמודד עם לחצים מנוגדים: בזמן שבישראל מנסים להוציא ממנו הסכמה לבנייה בגושי ההתנחלויות, הפלסטינים מפעילים את האיחוד האירופי ואת מצרים כדי לשמור על עיקרון שתי המדינות.

לקראת ביקורו הקרוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון בפברואר, ופגישתו הצפויה עם הנשיא דונלד טראמפ, יאלץ הממשל האמריקאי להתמודד בקרוב עם לחצים מנוגדים - מצד אחד ישראל ומצד שני הפלסטינים, האיחוד האירופי ומצרים.

לדברי מקור בכיר במשרד החוץ הישראלי האמון על ההכנות לביקור נתניהו, ישראל מנסחת כעת טיוטת הצעה שתוגש לנשיא טראמפ ולאנשי צוותו, כדי לעקר מראש כל הסכם עתידי עם הפלסטינים. בטיוטה יוצע לממשל האמריקאי החדש להכיר בריבונותה העתידית של ישראל על גושי ההתנחלויות, מבלי להגדיר מראש את היקפם. כמו כן, ישראל תבקש הבטחות שארה"ב תמנע כל מהלך דיפלומטי לבנאום הסכסוך הישראלי-פלסטיני - כולל המשך של ועידת פריז מ-15 בינואר או כל החלטה נוספת במועצת הביטחון בסוגיית חוקיותן של ההתנחלויות בגדה המערבית.

לעומת זאת, העתקתה של שגרירות ארה"ב לירושלים לא נמצאת בראש סדר העדיפויות של ישראל, מתוך חשש שזה עלול להוביל לתסיסה בגדה המערבית. הסכם כזה עם הממשל החדש יעניק לממשלתו של נתניהו יד חופשית להרחבת ההתנחלויות, במיוחד בתוך הגושים הגדולים ובאזור ירושלים. נתניהו גם יבקש להטיל סנקציות חדשות על איראן.

לדברי המקור הבכיר, את האסטרטגיה הזו הגו יחדיו נתניהו ושר הביטחון שלו, אביגדור ליברמן. הוא הוסיף ואמר כי בעקבות המגעים הראשונים בין שגרירות ישראל בוושינגטון לבין ממשל טראמפ, נראה שמתגבשים שני מחנות בתוך צוות החוץ והביטחון של הנשיא טראמפ. מצד אחד ניצבים הבכירים שנטלו חלק בקמפיין הבחירות וכיום הם חלק מצוות הבית הלבן - אנשים בעלי נטייה ברורה כלפי עמדותיו של הימין הישראלי, שמטילים ספק באפשרות ליישם בעתיד הקרוב את פתרון שתי המדינות ורואים בחיוב את המשך הבנייה בתוך גושי ההתנחלויות הגדולים. מנגד, עומדים מזכיר המדינה ומזכיר ההגנה - אנשים פרגמטיים יותר, שנוטים להעדיף את פתרון שתי המדינות (בתנאי שהפלסטינים ינקטו בצעדים חריפים יותר נגד האלימות והטרור), ושמתנגדים להעתקת שגרירות ארה"ב לירושלים בשלב זה.

בהנהגת הרשות הפלסטינית מודעים בהחלט לסימביוזה הדיפלומטית (החדשה) בין ירושלים לוושינגטון. משום כך, הם פועלים כעת כדי לשפר את מאזן הכוחות בעזרת מצרים, רוסיה והאיחוד האירופי. שיחות בין רמאללה לבין בריסל כבר נערכו, הן בטרם השבעתו של הנשיא טראמפ והן לאחריה, סביב השאלה כיצד להתמודד עם מה שנתפס כהבנה חדשה בין ישראל לארה"ב בנושא ההתנחלויות. וליתר דיוק, כיצד לבלום את המגמה הזו בביקורו של נתניהו, מגמה שצפויה לחזק את שאיפות הסיפוח של ממשלת ישראל.

מקור בכיר באיחוד האירופי המקורב לפדריקה מוגריני, הנציגה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ וביטחון, הסביר לאל-מוניטור כי במטה האיחוד האירופי וברוב המדינות החברות (פרט לבריטניה) שורר תסכול עמוק בעקבות נאום ההכתרה של טראמפ. הנשיא הנכנס רמז לראש ממשלת בריטניה תרזה מיי על האפשרות להגיע להסכם סחר מהיר וטוב, אך בה בעת גם ביקר בחריפות את האיחוד האירופי. "הנשיא האמריקאי החדש ללא ספק מתנגד להסכמי מסגרת רב-צדדיים, במיוחד כאלו שפותחים פתח לשילובם של מהגרים. השתלחותו בקנצלרית [גרמניה] אנגלה מרקל בעניין זה מעידה אף היא על נקיטת עמדה נגד האיחוד האירופי. שום דבר לא משמח יותר את [נשיא רוסיה] ולדימיר פוטין מהערות שכאלה ומגישה כמו זו".

ובכל זאת, באיחוד האירופי יזמו דיאלוג עם הממשל החדש של טראמפ, ובמיוחד עם הנשיא עצמו ועם מזכיר המדינה רקס טילרסון. בנושא הישראלי-פלסטיני, בכירי האיחוד יבהירו באופן שאינו משתמע לשתי פנים את התנגדותם הנחרצת להעתקת שגרירות ארה"ב לירושלים, ויזהירו שצעד כזה עלול לסכן את יציבות האזור כולו. מוגריני הבהירה זאת היטב גם בפגישתה ב-22 בינואר בברצלונה עם השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי. כמו כן, ידגישו באיחוד האירופי בפני הממשל החדש עד כמה חיוני וישים פתרון שתי המדינות לשני עמים, כזה שמבוסס על מסקנות ועידת פריז, על דוח הקוורטט ועל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 2334.

במקביל לשיחות עם וושינגטון, מתכוונים קברניטי האיחוד לקיים דיאלוג דומה גם עם רוסיה ועם הליגה הערבית. המטרה היא להציג בפני ממשל טראמפ, מיד לאחר ביקורו של נתניהו, את הקונצנזוס שקיים בקהילה הבינלאומית ושתומך בפתרון שתי המדינות.

אבל הפלסטינים אינם סומכים רק על האירופאים, שיפעילו את השפעתם על וושינגטון. הם מנסים לגייס גם את נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לסייע להם במאמצים אלה. הנשיא הפלסטיני אבו מאזן שלח מספר שליחים לא-סיסי וביקש ממנו להתערב למענו בממשל טראמפ בשתי הסוגיות - נגד העתקת שגרירות ארה"ב לישראל, ובעד פתרון שתי המדינות.

הנשיא המצרי, שנהנה מקשרים טובים עם הנשיא החדש ושוחח עמו בטלפון ב-23 בינואר, הסכים להעלות את הנושאים הללו גם בפגישתו עם הנשיא טראמפ, הצפויה בעתיד הקרוב.

עדיין מוקדם מכדי לנבא לאילו משני הכוחות הסותרים הללו - לישראל או לפלסטינים יחד עם האיחוד האירופי, מצרים ואפילו לרוסיה - תהיה השפעה גדולה יותר על מדיניותו של טראמפ במזרח התיכון. זה תלוי בעצות שיקבל טראמפ מאנשי צוותו בבית הלבן, וכן ממחלקת המדינה וממשרד ההגנה; וייתכן בהחלט שיקבל עצות סותרות. בטווח הקצר, ניתן להעריך שאינטרסים של פופולריות פוליטית (אל מול הקהילה היהודית בארה"ב) יגברו על שיקולי מדיניות. ואם כך הדבר, נראה שראש הממשלה נתניהו יקצור את הפירות בפגישתו הצפויה בחדר הסגלגל.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: european union, federica mogherini, israeli settlements, two-state solution, benjamin netanyahu, us middle east policy, donald trump

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept