ישראל פולס

נתניהו וההסתה נגד הרמטכ״ל: כך נראה חלל מנהיגותי

p
המחבר
בקצרה
אל מול האיומיום ברצח הרמטכ״ל אחרי פסק הדין של אלאור אזריה, התגובה של ראש הממשלה הייתה רפה, ונועדה בעיקר להתחנף לימין. את הצורך של הציבור במבוגר אחראי, שישים את טובת המדינה לפני טובתו האישית, מילאו קצינים בכירים בצה״ל.

בחודש יולי האחרון התקיים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת מפגש טעון בין חברי הוועדה לרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט. הישיבה החריגה נקבעה לבקשתו של איזנקוט, שרצה לזעזע את הפוליטיקאים כשטען ש״אובדן אמון הציבור״ הוא ״האיום הגדול ביותר על צה״ל״, ולא הצבאות הזרים מחוץ לגבולותיה של מדינת ישראל. ההקשר היה ברור: הרמטכ״ל התכוון להתבטאויותיהם של חברי כנסת ואנשי ציבור בסוגיית משפטו של החייל אלאור אזריה (שהואשם בהריגת מחבל מנוטרל והורשע מאז בבית דין צבאי).

זעקת הרמטכ"ל באה לאחר חודשים ארוכים של הסתה נגדו ונגד הארגון שהוא עומד בראשו. הוא הרגיש שבכירים במערכת הפוליטית עושים דה-לגיטימציה לעמידתו התקיפה נגד המעשה של אזריה, כדי להרוויח הון פוליטי. אולם מאז לא קרה הרבה. קריאתו של איזנקוט נותרה מיותמת, ומסע הדה-לגיטימציה נגדו רק החריף ככל שהתקרב מועד הכרעת הדין.

לאחר הרשעת אזריה ביום רביעי (4 בינואר) התברר שאיזנקוט צפה במדויק את פני העתיד. קהל ימני מוסת שהתפרע מחוץ לבית הדין בתל אביב איים עליו ברצח כשקרא: ״גדי גדי תיזהר - רבין מחפש חבר״.

חלפו תשע שעות ארוכות עד שראש ממשלת ישראל הואיל להגיב לקריאות האלה. הוא העניק גיבוי רפה לרמטכ״ל בהודעה קצרה בעמוד הפייסבוק שלו, שבה גם קרא לחון את אזריה, עוד בטרם פורסם גזר הדין במשפטו.

נתניהו, שחיכה עם התגובה עד אחרי שבדק את הדופק הציבורי ברשתות החברתיות ובסקרים, נמנע מאמירה מנהיגותית ומגבה בסגנון האמירות הערכיות של ראשי ממשלות כמו יצחק רבין או אריאל שרון. מטרתו העיקרית הייתה לא להרגיז את הימין. סקר שפרסם באותו ערב ערוץ 2 הראה שבכל הקשור לאזריה, נתניהו צועד על קרקע בטוחה. הציבור תומך בחייל היורה ומתנגד להכרעת בית הדין. הישראלים בעד חנינה ונגד דבריו של הרמטכ"ל ערב פסק הדין, שלפיהם "גבר בן 18 שמתגייס לצבא הוא לא הילד של כולנו. הוא חייל שנדרש לחרף את חייו כדי לבצע את המשימות שמטילים עליו". אף שלא הזכיר את אזריה, מילותיו התפרשו כביקורת על מי שניסה להפוך את אזריה לקורבן תמים של הסיטואציה. הסקר של ערוץ 2 סדק קונצנזוס ישראלי ותיק, שלפיו הרמטכ״ל נמצא בראש מצעד הדמויות הפופולריות במדינה.

שש שעות לאחר הגיבוי הלקוני של ראש הממשלה, סמוך ל-2 לפנות בוקר, שיגר לחלל הפייסבוק סרן (מיל׳) זיו שילון פוסט כואב שהתכתב עם חוסר המנהיגות שהפגין נתניהו. שילון נחשב לאחד מפצועי צה"ל הקשים ביותר בשנים האחרונות. הוא איבד את שתי ידיו בפעילות מבצעית בעזה ב-2012 בעת ששירת כמ"פ סיור בגבעתי.

בפוסט שלו כתב שילון מכתב אישי ארוך ונוגע ללב, שבו סיפר על הכאב שחש כשצפה בטלוויזיה בגילויי ההסתה נגד הרמטכ"ל. ״אני, שלא בכיתי ברגעים קשים שאיני מאחל לאיש, ישבתי היום ופשוט בכיתי לבד עם עצמי… בכיתי על עם ישראל שקורע את עצמו לרסיסים בשנאה חסרת תקדים, בכיתי על הידיים שהשארתי בעזה, ושאלתי את עצמי, אולי בפעם הראשונה בחיי, האם היה שווה להילחם על עם ששונא את עצמו".

הפוסט של שילון התפשט ברשת כמו אש בשדה קוצים. הוא זכה ל-69 אלף לייקים ומעל ל-28 אלף שיתופים, ולאזכורים בכלי התקשורת המרכזיים. במבחן הפייסבוק מול נתניהו, שילון ניצח בענק. התגובה של ראש הממשלה השיגה 21 אלף לייקים וכ-1,600 שיתופים.

מילותיו של שילון הניעו הפגנה שהתקיימה במוצאי שבת (7 בינואר) בכיכר רבין בתל אביב, בהשתתפות כ-1,500 אנשים שקראו לאחדות בעם. לצדם נראו חברי כנסת בעיקר מהאופוזיציה, כמו יו״ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שותפתו להנהגת המחנה הציוני, ציפי לבני, יו״ר יש עתיד, יאיר לפיד, אך גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויואב קיש מהליכוד.

במקביל להפגנה נרשמו כמה וכמה גילויים של סולידריות עם הרמטכ״ל והפגנות תמיכה בו. הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ שיגר אליו מכתב אישי שבו כתב: "טוב ונכון אתה עושה. ראוי שנדגיש ונזכור שבעודנו מגינים על עצמנו, אל לנו לאבד את דמותנו כחברה". חיזוק נוסף לאיזנקוט הגיע מצדם של עשרות מפקדי גדודים במילואים, ששלחו לו מכתב גיבוי עם קריאה נרגשת לציבור לחזק את צה"ל למען המשך קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

יוצאי סיירת מטכ"ל, היחידה הצבאית שבה שירת נתניהו כקצין, כתבו במכתב אחר: ״אנו מביעים תמיכה ברמטכ"ל, העומד בחזית השמירה על רוח צה"ל וערכיו. אנו מחזקים את ידיו מול כל המתלהמים והמאיימים ואל מול אלה המשתמשים בצה"ל ובחייליו כקרדום לחפור בו״.

הרצון לחזק את הרמטכ"ל ולהגן עליו חיבר גם בין חמישה רמטכ"לים לשעבר, שנענו לפניית העיתון ידיעות אחרונות וקיימו מפגן תמיכה באיזנקוט. בני גנץ, שאול מופז, גבי אשכנזי, דן חלוץ ומשה יעלון ביקשו להעביר את המסר: ״הסירו את ידיכם מצה"ל ומהרמטכ"ל".

ריבוי מכתבי התמיכה, גילויי הדעת של הבכירים שבקציני צה"ל ומפקדיו, וההפגנה שארגן סרן שילון הם פועל יוצא של העדר אמירה מנהיגותית חד משמעית, חדה וערכית שתעביר לציבור את המסר שהרמטכ"ל והצבא הם מחוץ לוויכוח הפוליטי. אמנם שר הביטחון אביגדור ליברמן, באמירה ברורה וחריפה נגד הפוליטיקאים המתלהמים מימין, עשה חלק מהעבודה, אך אין בזה די למלא את החלל המנהיגותי שיצר ראש הממשלה. הסיקור הנרחב של מפגני התמיכה של אנשי הצבא מבטא כמיהה בציבור הישראלי למבוגר אחראי שיראה את טובת עמו לפני טובתו הפוליטית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: incitement, social media, chief of staff, opposition, right-wing, idf, benjamin netanyahu, gadi eizenkot

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept