ישראל פולס

הסכם עמונה הוא המבחן הראשון של החלטת מועצת הביטחון

p
המחבר
בקצרה
פחות משבועיים לאחר קבלת ההחלטה הקובעת כי הפקעת אדמות בגדה היא הפרה של החוק הבינלאומי, מפקד פיקוד מרכז הוציא צו שנועד לאפשר את העתקת המאחז הבלתי חוקי לשטחי פלסטינים נפקדים בגבעה סמוכה.

לא חלפו שבועיים מאז בואה לעולם של החלטת מועצת הביטחון 2334 (23 בדצמבר) התובעת מישראל לשים קץ למדיניות ההתנחלויות, וכבר היא תוקעת בפני אומות העולם אצבע משולשת. ההתפתחויות האחרונות בפרשת עמונה מצביעות על כך שכל הדרגים שיננו את פזמונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביחס לחקירה הפלילית נגדו - "לא יהיה כלום כי אין כלום" - וכעת כולם מזמרים אותו גם כלפי החלטת מועצת הביטחון.

תזכורת קצרה: החלטה 2334 קובעת ששינוי הרכבו הדמוגרפי, אופיו ומעמדו של השטח הפלסטיני שנכבש ב־1967, והפקעת קרקעות, מהווים הפרה של החוק הבינלאומי. מועצת הביטחון מביעה "דאגה חמורה" מכך שפעילות ההתנחלות מסכנת קשות את יכולת היישום של פתרון שתי המדינות. היא מזכירה לישראל את התחייבותה, בהתאם למפת הדרכים של הקוורטט, להקפיא את פעילות ההתנחלויות ולפרק את כל ההתנחלויות שהוקמו מאז מארס 2001.

עמונה תהיה המבחן הראשון של החלטה 2334. הבלגה של מועצת הביטחון על העסקה המפוקפקת הנרקמת עם המתנחלים תהיה בבחינת אישור כי מה שקורה היום בשטחים הוא מה שיקרה שם גם בעתיד הנראה לעין. הצעד האחרון בכיוון הזה היה הוצאת צו מפקד פיקוד מרכז, שנועד לאפשר את העתקת עמונה לגבעה סמוכה. המדינה טוענת שהחלקות הללו שייכות לפלסטינים שעזבו את האזור ונחשבים נפקדים, והיא זו שמנהלת עבורם את הנכסים. באחרונה שינה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את הנוהל שהיה קיים שנים ארוכות, לפיו אין לעשות בשום אופן שימוש בנכסי נפקדים לצרכים אזרחיים. בנוסף זאת, לאל-מוניטור נודע השבוע כי ארגון "יש דין", שמוביל את המאבק לפינוי עמונה, איתר את אחד "הנפקדים" בירדן ושלח נוטריון להחתים אותו על ייפוי כוח, אשר מעביר את הזכויות בקרקע לקרוב משפחה המתגורר בגדה.

דחיקת רגלי הפלסטינים מאדמותיהם באזור C הינה מרכיב מרכזי במדיניות הממשלה. אחדים משריה אינם מהססים לדבר בפומבי על השאיפה "לייהד" את "יהודה ושומרון" או למצער, לספח את אזור C, המהווה כ 60 אחוז משטח הגדה. בימים אלה חברי כנסת מכל מפלגות הימין, כולל כולנו וש"ס, טורחים על קידום הצעת חוק לסיפוח מעלה אדומים שממזרח לקו הירוק. ואולם, אלוף פיקוד המרכז, רוני נומה, שנושא בתואר "מפקד האזור", נושא באחריות לשלומם, ביטחונם ורווחתם של כל תושבי אזור C, בלי הבדל דת, גזע ולאום. כן, גם על אדמותיהם של רבבות הפלסטינים שנתונים על כורחם בחסותו.

נומה אינו אלוף הפיקוד הראשון (ומן הסתם גם לא האחרון), שמתיישר לימין ומשרת את האינטרסים של המתנחלים, על חשבון זכויותיהם של בני חסותו הפלסטינים. בצמרת מערכת הביטחון יודעים זה שנים, שדרכם של אלופי פיקוד מרכז ללשכת הרמטכ"ל בטוחה יותר אם יש בידם המלצה של מועצת יש"ע. רוח המפקד, האלוף (במיל׳) מנדלבליט, שהכשיר הפקעת קרקעות של נפקדים, ורוחה של שרת המשפטים איילת שקד, דוחפות גם את אנשי הפרקליטות לאותו כוון.

אלה מביניהם, ויש עדיין לא מעטים, שמבקשים לשמור על כבודם וכבודו של שלטון החוק והצדק, יכלו ללמוד השבוע מה קורה לפרקליטה בכירה שניסתה לעמוד בדרכם של המתנחלים ופטרוניהם הפוליטיים. היועץ והשרה החליטו (3 בינואר) לקצץ בסמכויותיה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, אשר העזה לפגוע בחטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית, בבת עינן וזרוען הארוכה של ממשלות ישראל במפעל ההתנחלויות.

באתר המתנחלים "שבע" נכתב כי זילבר נחשבת ל"סדין אדום" בימין ובציבור הדתי עקב גישתה האקטיביסטית. גורמים במשרד המשפטים מסבירים כי מדובר בחלק מהשינויים שמובילה השרה שקד במשרד המשפטים, אשר מטרתם "נורמליזציה של העיסוק ביהודה ושומרון". זילבר ביטאה לפני שנתיים את דעתה המקצועית, שלפיה נורמות של ניהול תקין אינו עולות בקנה אחד עם העברת הסמכות לקבוע מדיניות וסדרי עדיפויות בנושא ההתיישבות, לגוף חוץ ממשלתי לא מפוקח (החטיבה להתיישבות). לכן המליצה שהמדינה תפסיק את תקצובה הישיר של החטיבה באמצעות חוק התקציב ובדרך של העברות כספים ישירות אחרות.

באוקטובר האחרון הראתה הממשלה לאנשי רשויות החוק והאכיפה מה ייעשה לחוות דעת מקצועיות שמנסות להכניס מעט סדר בפרויקט ההתנחלויות. הממשלה אישרה פה אחד את העברת האחריות לחטיבה לידי שר החקלאות אורי אריאל מהבית היהודי, תושב התנחלות כפר אדומים ולשעבר מראשי "אמנה", תנועת ההתיישבות בגדה. במילים אחרות, השרים השליכו את הדו"ח של זילבר לאשפה, שם הוא נפגש עם עשרות חוות דעת שהתריעו נגד מימון מאחזים לא חוקיים והבלגה על פלישה לאדמות פרטיות.

לסיום משהו חיובי. עורך דין שלומי זכריה, שמייצג את יש דין ואת התושבים הפלסטינים, סיפר אתמול לאל-מוניטור על הפתעה שציפתה לו בדיון שהתקיים בימים אלה באולם בית המשפט העליון: בדיון בעתירה נגד פלישה לאדמה פרטית של פלסטינים באזור התנחלות בית אל, הפתיעה הנשיאה מרים נאור באמירה לא שגרתית. "בעתירה כזאת", אמרה נאור לנציגי הפרקליטות, "אינכם יכולים להתעלם מהמשפט הבינלאומי". ​

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: settlers, resolution 2334, palestinian-israeli peace process, land ownership, israeli-palestinian relations, benjamin netanyahu, avichai mandelblit, amona

עקיבא אלדר הוא בעל טור ב''ישראל-פולס'' של אתר אל-מוניטור. עיתונאי בכיר ופובליציסט לשעבר בעיתון הארץ. שימש בתפקיד הכתב המדיני של הארץ וראש המשרד האמריקאי של העיתון בוושינגטון. ספרו ''אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל'' אותו חיבר יחד עם פרופ' עדית זרטל הפך לרב-מכר בישראל, ותורגם לאנגלית, לגרמנית לערבית ולצרפתית. בשנת 2006 כלל אותו העיתון פיננסיאל טיימס ברשימת הפרשנים המשפיעים ביותר בעולם. הוא זכה בפרס Middle East Award מטעם ארגון - search for common ground – ארגון בינלאומי לקידום שלום ופיוס, על פעלו לקידום השלום במזרח התיכון באמצעות התקשורת אלדר הינו יליד חיפה (1945). הוא השלים לימודי כלכלה, יחסים בינלאומיים ופסיכולוגיה באוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept