טראמפ מגייס גנרלים בדימוס ובנקאים מוול סטריט לעמדות מפתח בממשלו

p
המחבר
אמילי גודין
בקצרה
ממשל טראמפ ממנה עוד ועוד גנרלים לשעבר ובנקאים מוול סטריט

הנשיא הנבחר דונלד טראמפ כבר החליט, על פי הדיווחים בתקשורת, מי יהיה מזכיר המחלקה לביטחון המולדת בממשלו. המועמד הוא הגנרל בדימוס בחיל הנחתים של ארצות הברית ג'ון קלי – קצין הצבא הבכיר השלישי שגויס לכהן במשרה רמת מעלה בממשלו של טראמפ. עוד קודם שהודלף בשבוע החולף דבר מינויו של קלי לתפקיד, הועלו חששות בגבעת הקפיטול שממשלו של טראמפ יהיה עמוס במינויים בכירים של גנרלים לשעבר, אשר נועצים את שיניהם (לראשונה) בזירה הפוליטית האמריקנית.

"אני מוטרד", אמר בריאיון לוושינגטון פוסט הסנאטור הדמוקרטי כריס מרפי, המכהן כחבר הוועדה ליחסי חוץ של הסנאט. "גם אם כל אחד מהאנשים האלה ראוי ביותר בזכות עצמו, מה שלמדנו ב- 15 השנים האחרונות הוא שכאשר אנחנו בוחנים בעיות גלובליות מבעד לעדשות המשקפת הצבאית, אנחנו טועים, ובגדול".

ואם נראה לכם שהפנטגון הוא שגורף את כל הקופה ומשריין לעצמו את תפקידי המפתח במעגל הפנימי בממשל טראמפ, הרי שהוא עדיין מפגר אחר וול סטריט וכפי שמסתבר, בנק ההשקעות גולדמן זאקס עוקף אותו במרוץ לצמרת. התפתחות זו מפתיעה אף יותר מהגיוס המסיבי של קציני צבא בכירים לשירות בממשל טראמפ. אחד הנושאים המרכזיים שטראמפ העלה במהלך מסע הבחירות של 2016 הוא הכוח האדיר שיש לגולדמן זאקס בוושינגטון. עוד כשהתמודד על מועמדות מפלגתו בבחירות המקדימות טען טראמפ שלקבוצת ההשקעות מוול סטריט יש "שליטה מלאה" על יריבו הרפובליקני דאז במרוץ, טד קרוז – ואותה טענה השמיע טראמפ גם לגבי ההשפעה מרחיקת הלכת של גודלמן זאקס על הילרי קלינטון. בהקשר זה פרסם צוות הקמפיין של טראמפ תשדיר בחירות טלוויזיוני שבו הוצג מנכ"ל גולדמן זאקס לצד אזהרה מפני "מערכת בעלת השפעה גלובלית" – הכוללת, כפי שניתן היה להבין, את קבוצת ההשקעות – אשר שוללת מהעובדים האמריקנים את זכויות האזרח שלהם.

אך כל זה היה אז, ומאז השתנו פני הדברים. ביום שישי [9 באוקטובר] דווח ב- NBC News שגארי קוהן, אחד מבכירי גודלמן זאקס, נבחר לעמוד בראש המועצה הכלכלית הלאומית, קבוצת יועצים לנשיא ארצות הברית הממלאת תפקיד נכבד בעיצוב המדיניות הכלכלית של הממשל. והוא אינו היחיד. צוות המעבר של טראמפ הכריז עוד קודם לכן שיוצא גודלמן זאקס סטיבן מנוחין הוא המועמד הנבחר של טראמפ לכהונת שר האוצר הבא של ארצות הברית. נוסף על כך, שני בוגרים אחרים של גודלמן זאקס, מנהל קרנות הגידור אנתוני סקאראמוצ'י ומי שמונה כיועץ האסטרטגי הראשי לנשיא ארצות הברית הנבחר סטיב באנון, ידועים כמי שטראמפ מטה אוזן קשבת לעצתם בכל הנוגע לנושאי מדיניות ומינוי אנשי סגל.

טראמפ החליט בשבוע החולף על שני מינויים נוספים שנויים במחלוקת לקבינט שלו: אנדי פזדר, מנכ"ל רשת מזון מהיר, נבחר לעמוד בראש מחלקת העבודה של ארצות הברית, והתובע הכללי של אוקלהומה סקוט פרואיט מונה לתפקיד ראש הסוכנות להגנת הסביבה.

הביקורת על שני המינויים לא איחרה לבוא. פזדר הוקע בשל עמדתו נגד העלאת שכר המינימום ופרואיט, בשל עמדתו בנושא שינוי האקלים, המתכחשת לתפקיד שממלא האדם בהתחממות בגלובלית. כל אחד ממועמדים אלה הוא אות מבשר רעות למורשת שמשאיר אחריו הנשיא אובמה ומעיד על השינויים מרחיקי הלכת שבדעתו של טראמפ לבצע עם כניסתו לבית הלבן.

ואכן, בכל הנוגע לשינוי האקלים, באופן מיוחד, טראמפ יוכל לנצל את מעמדו כדי לסכל כמה מיוזמות החקיקה של אובמה שקיבלו תוקף מכוח צו נשיאותי. הנשיא הנבחר מדבר על פירוק הסוכנות להגנת הסביבה וייתכן שפרואיט יהיה המוציא לפועל של התוכנית. בתפקידו כתובע כללי, קשר פרואיט קשרים עם תובעים כלליים של מדינות אחרות בארצות הברית ועם כמה מיצרניות האנרגיה הגדולות בה במטרה להיאבק במהלכיו של אובמה בתחום זה.

פגישתו של טראמפ עם סגן הנשיא לשעבר אל גור ביום שני הפיחה תקווה בלב חסידי איכות הסביבה שהנשיא ה- 45 של ארצות הברית ימתן, ולו במעט, את הרטוריקה שלו בנושא. כזכור, במהלך מסע הבחירות שלו הכריז טראמפ שעם היבחרו לנשיא, תפרוש ארצות הברית מהסכם פריז [להגבלת ההתחממות הגלובלית] ובה בעת, הוא הבטיח לפעול לקידום תעשיית הפחם במדינה. אך טראמפ נתן וטראמפ לקח. ועם מינויו של פרואיט, נגוזו התקוות.

"ללא ספק, זו תפנית של 180 מעלות ביחס לעמדת הממשל הנוכחי לגבי כמעט כל מה שנוגע לאיכות הסביבה", אמר בריאיון ל- CBS News דייויד קוניסקי, פרופסור חבר בבית הספר לנושאים ציבוריים וסביבתיים באוניברסיטה של אינדיאנה, בהתייחסו למינוי של פרואיט.

ביקורת נוקבת לא פחות הופנתה נגד פזדר, וזאת, לא רק בשל עמדתו בנושא שכר המינימום, אלא גם בשל התמיכה שהביע בפרסומות למזון מהיר המציגות נשים בלבוש מינימלי כשהן אוכלות המבורגרים.

פזדר נמנה עם התורמים למסע הבחירות של טראמפ ושימש כיועץ במטה הבחירות שלו. לא אחת השמיע פזדר את עמדתו נגד העלאת שכר המינימום המחייב על פי חוק פדרלי ליותר מתשעה דולר לשעה. וכמי שעתיד לעמוד בראש מחלקת העבודה של ארצות הברית, הוא עלול להגביל את התקנות שיזם ממשל אובמה לגבי הרחבת הזכאות לשעות נוספות והבטיחות בעבודה או להימנע מאכיפתן. כך מדווחת רשת הרדיו הציבורית של ארצות הברית [NPR].

ה- New York Times יצא אף הוא נגד מינויו של פזדר, ובמאמר מערכת ציין כי "ככל שהדבר נוגע למר פזדר, נראה שהגנה על אינטרסים עסקיים משמעה נקיטת עמדה נגד העובדים. ולכן, הבחירה בו מוטעית – הוא אינו האדם הראוי לכהן כמזכיר מחלקת העבודה של ארצות הברית".

כתבת ריאל קליר פוליטיקס אלכסיס סימנדינג'ר מתארת כיצד טראמפ יוכל לנצל את כוחו כנשיא כדי לסכל חלק ניכר מיוזמותיו של אובמה. בין היתר, היא כותבת: "טראמפ מבטיח להחזיר את הגלגל לאחור ולמחוק את הישגיו של ממשל אובמה בהינף העט הנשיאותי ובתמיכת קונגרס הנשלט בידי המפלגה הרפובליקנית. הוא יוכל, מן הסתם, לקיים את הבטחותיו, אך יהיה עליו להתמודד עם עמדתם העוינת של יריביו ומתנגדיו ברשות המחוקקת, במערכת המשפט, בציבור הבוחרים ובקבוצות האוכלוסייה שמדיניותו של אובמה היטיבה עמן, וגם עם מנהיגי העולם העוקבים בדאגה אחר מהלכיו של טראמפ ומוטרדים מהשקפת העולם שלו."

ה- Wall Street Journal מציין שבכירים בעולם העסקים "חוזים ביטול דרמטי של תקנות בשורה ארוכה של נושאים, החל בתשלום עבור שעות נוספות וכלה ב[הגבלות על] פליטת מזהמים מתחנות כוח, שעה שטראמפ מבקש לאייש את הקבינט שלו במועמדים יריבים לגופים שבראשם הם עתידים לעמוד".

לצד פזדר ופרואיט, חבר הקונגרס טום פרייס בתפקידו המיועד כראש המחלקה לענייני בריאות ושירותי אנוש של ארצות הברית, איש העסקים וילבור רוס ג'וניור, בראש מחלקת המסחר, ובן קרסון, בראש מחלקת השיכון והפיתוח העירוני, צפויים כולם לפעול לביטול סיטוני של תקנות – כל אחד בתחום פעילותו בקבינט של טראמפ.

כל המינויים האלה כפופים לאישור הסנאט, אך עם רוב רפובליקני בבית העליון [ובקונגרס בכללו], הם יאושרו ללא כל ספק. כתבי NBC News בחנו את כל המינויים של טראמפ עד כה וזו מסקנתם: אמנם, המועמדים הנבחרים מגיעים רובם ככולם מחוץ למעגל הפוליטי, אך יש להם קשרים ליודעי דבר או/וגם לבעלי אינטרסים מיוחדים בוושינגטון; הם אנשי עסקים או גנרלים [בדימוס]; והם עשויים כולם מעור אחד – אין די גיוון במינויים לעמדות המפתח בממשל הבא.

כתבי ריאל קליר פוליטיקס עוקבים גם הם בעניין אחר מועמדיו של טראמפ לקבינט שלו – הן אלה שטראמפ כבר בחר בהם לתפקיד והן אלה שאת מועמדותם הוא עדיין שוקל – ובמידה לא פחותה של עניין הם בוחנים את מועמדיו למשרות הבכירות בסגל הבית הלבן.

נמצא ב: military, wall street, us government, media, donald trump, cabinet, barack obama

קארל מ' קאנון הוא ראש המשרד של ריאל קליר פוליטיקס בוושינגטון ועורך בפועל של קבוצת התקשורת של ריאל קליר פוליטיקס. הוא זכה בפרס העיתונות על שם ג'ראלד ר' פורד כהוקרה על הצטיינותו בדיווח עיתונאי, וכן בפרס על שם אלדו בקמן – שני הפרסים היוקרתיים ביותר המוענקים עבור סיקור עיתונאי של הבית הלבן. בעבר כיהן קארל קאנון, בין היתר, כעורך ראשי של האתר PoliticsDaily.com, כראש משרד Reader's Digest בוושינגטון וככתב ה- Baltimore Sun וה- National Journal בבית הלבן. בשנת 2007 שימש קארל קאנון כעמית מחקר במכון לפוליטיקה של אוניברסיטת הרווארד. הוא הנשיא לשעבר של אגודת עיתונאי הבית הלבן, וגם פרסם מספר ספרים.

אמילי גודין היא העורכת בפועל של ריאל קליר פוליטיקס. את ניסיונה העיתונאי רכשה בין היתר במערכת העיתון The Hill (המוקדש לסיקור הנעשה בגבעת הקפיטול) כמנהלת צוות מסעי הבחירות של העיתון. היא השיקה את בלוג הבחירות של העיתון, Ballot Box blog, ותרמה לגידול ניכר בתעבורת הרשת של האתר. היא החלה את הקריירה העיתונאית שלה בקו החם של ה- National Journal, וטיפסה במעלה סולם הדרגות מתפקיד מתמחה לזה של עורכת בכירה. אמילי גודין נכחה בשבע ועידות של מפלגות פוליטיות, וסיקרה ארבעה מרוצי בחירות לנשיאות ו- 13 מחזורי בחירות לסנאט ולבית הנבחרים של ארצות הברית.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X