ישראל פולס

הפלסטינים לרוסיה: לכלול את פתרון שתי המדינות בכל הסכם אזורי

p
המחבר
בקצרה
לקראת כניסתו של טראמפ לבית הלבן, ההנהגה הפלסטינית מחפשת בקהילה הבינלאומית חלופות לקידום הקמתה של מדינה ב-2017. מקורב לאבו מאזן סיפר לאל-מוניטור שברמאללה ביקשו מפוטין לכלול סעיף כזה בהסכם עם ארה"ב על עתידה של סוריה.

בנאום שנשא ב-30 בנובמבר בוועידת הפתח הביע הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נכונות לשוחח עם הממשל החדש של נשיא ארה״ב הנבחר, דונלד טראמפ, על פתרון שתי המדינות לשני עמים. למרות הנכונות הזאת, ההנהגה הפלסטינית מחפשת בקהילה הבינלאומית חלופות לקידום כינונה של מדינת פלסטין ב-2017. בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן סיפר לאל-מוניטור בעילום שם שההנהגה הפלסטינית פנתה לרוסיה בבקשה שתפעל לקידום פתרון שתי המדינות על בסיס קווי 67'.

הנשיא אבו מאזן שוחח ארוכות בנושא זה עם ראש ממשלת רוסיה, דימיטרי מדבדב, בביקורו האחרון ברשות (ביריחו) ב-11 בנובמבר, וביקש ממנו להעביר בעניין זה מסר דחוף לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לדברי המקור הבכיר, הפלסטינים מעריכים שפוטין יהיה כנראה אחד ממנהיגי העולם היחידים שהנשיא הנכנס דונלד טראמפ יקשיב לעצתם.

לפיכך, הפלסטינים מציעים למוסקבה לכלול את פתרון שתי המדינות על בסיס קווי 67' בכל הסכם אזורי שיגבשו ביניהם הנשיא טראמפ והנשיא פוטין בחודשים הקרובים. הפלסטינים גם מעריכים שהסכם כזה יכלול תיאום בין ארה"ב לרוסיה בנושא הסורי להמשך שלטונו של הנשיא בשאר אל-אסד, וכן לגיבוש המאבק המשותף נגד דאעש וכדי להבטיח את מילויים של התנאים הבסיסיים בהסכם הגרעין עם איראן.

וכך, ברמאללה מבקשים כעת ממוסקבה לכלול בהסכם עתידי שכזה בין ארה"ב לרוסיה גם את כינונה של מדינה פלסטינית במסגרת ציר זמן ריאלי. בהנהגה הפלסטינית מאמינים שעמדותיה של רוסיה בעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני קרובות יותר לעמדה הפלסטינית, וכן מעריכים שהכבוד שרוחשים לפוטין בהנהגה הישראלית עשוי להועיל לעניינם.

יותר מזה, בהנהגה הפלסטינית צופים שינוי בטיבה של הדיפלומטיה הקולקטיבית במזרח התיכון בשנה הקרובה - במיוחד לאחר הבחירות בצרפת באפריל-מאי 2017. אם ינצח בבחירות מועמד המפלגה הרפובליקאית בצרפת, פרנסואה פיון, עשוי להיווצר במזרח התיכון ציר חדש שיכלול את ארה"ב, רוסיה וצרפת.

דיפלומט רוסי בכיר בתל אביב סיפר לאל-מוניטור בעילום שם שרוסיה אכן מעוניינת למלא תפקיד משמעותי ורב-השפעה לטובת פתרון שתי המדינות. במוסקבה מתכוונים להזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת הנשיא אבו מאזן לפגישת פסגה עם הנשיא פוטין. זה ללא ספק אחד הנושאים שיידונו במגעים בין טראמפ לפוטין עם כניסתו של הנשיא הנבחר לתפקידו בבית הלבן. לדברי הדיפלומט, ברוסיה תומכים במדינה פלסטינית על בסיס קווי 67', אבל דורשים גם סידורי ביטחון מחמירים וצעדים למלחמה בטרור, לשם שמירה על ביטחונה של ישראל.

הנשיא ולדימיר פוטין נמצא ביחסים טובים גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם עם הנשיא אבו מאזן. ואולם לדברי אותו מקור פלסטיני, אבו מאזן יענה להזמנתו של פוטין אך ורק על בסיס התחייבות לכנס ועידת שלום בינלאומית שתוביל לפתרון של שתי מדינות על בסיס קווי 67', עם מזרח ירושלים כבירתה. ועידה שכזאת, הוסיף ואמר המקור הפלסטיני, חייבת לכלול התייחסות ברורה לכלל הנושאים שקשורים למעמד הקבע, על בסיס יוזמת השלום הערבית מ-2002. הפלסטינים ידרשו ציר זמן של שנתיים עד שלוש למשא ומתן וליישומו של ההסכם. המקור הבכיר באש"ף ציין כי "תם עידן המונופול האמריקאי על תהליך השלום במזרח התיכון. תהליכי העבר נכשלו משום שכל נשיאי ארה"ב אימצו אוטומטית ובמלואן את עמדות המיקוח של ישראל - החל מוועידת מדריד (1991) ועד היוזמה של מזכיר המדינה ג'ון קרי. הנשיא טראמפ עלול גם הוא לאמץ עמדה דומה, אבל יש סיכוי גדול יותר שיתאם עם ההנהגה הרוסית את צעדיה של ארה"ב באזור".

מקור במשרד החוץ הישראלי הסביר לאל-מוניטור בעילום שם שלרעיונות הללו של הפלסטינים "אין שום סיכוי". ראש הממשלה בנימין נתניהו, ציין המקור, סמוך ובטוח שיוכל לתאם עם הנשיא הנכנס של ארה"ב מחויבות מצד האמריקאים שלא יתמכו חד-צדדית בשום יוזמה בינלאומית; לא במועצת הביטחון של האו"ם ולא בשום פורום בינלאומי אחר.

אין ספק, ההנהגה הפלסטינית מחפשת כעת דרכים לקידום מתווה חדש ורב-צדדי לפתרון הסכסוך ולכינונה של מדינה פלסטינית. מוקדם עדיין מכדי לומר אם לציר החדש הזה של ארה"ב, רוסיה וצרפת יש סיכוי כלשהו להניב תוצאות דיפלומטיות, אך בעידן חדש ובלתי-צפוי כל כך, כפי שהמחישו היטב הבחירות בארה"ב, נדמה שאי-אפשר לשלול גם שינוי מעין זה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: vladimir putin, two state solution, russia in middle east, middle east peace, mahmoud abbas, donald trump

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept