ישראל פולס

הפלסטינים: חוק ההסדרה הוא מנוף דיפלומטי חשוב

p
המחבר
בקצרה
חוק ההסדרה מהווה מבחינת הפלסטינים "האקדח המעשן" המוכיח שפניה של ישראל הם לסיפוח הגדה המערבית ולא לפתרון מדיני כלשהו. בכוונתם לפתוח בקמפיין דיפלומטי בינלאומי ולקדם הכרזה על מדינה פלסטינית במועצת הביטחון.

בלשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לא הופתעו מכך שחוק הלבנת המאחזים (חוק ההסדרה), המאפשר לישראל להשתלט על אדמות פלסטיניות פרטיות, עבר בקריאה טרומית בכנסת [5 בדצמבר].

מזה חודשים רבים עוקבים ברשות הפלסטינית אחר נפתולי הצעת החוק בגלגוליה השונים, ולצד הגינויים הפומביים שהשמיעו הם הבינו כי ל"חוק הפרודיה" – כפי שהם מכנים אותו – אם יאושר בכנסת, יש מבחינתם שני צדדים. האחד: ישראל למעשה "תלבין" התנחלויות לא חוקיות שהוקמו על קרקע פלסטינית פרטית (כנגד פיצוי כספי לבעלי הקרקע הפלסטינים), ומשמעות הדבר מבחינת הפלסטינים הכרזת מלחמה (מצד ישראל) שתגרום לתסיסה גדולה בגדה; השני: הפלסטינים יקבלו על מגש של כסף את מה שהם מכנים "האקדח המעשן", כלומר הוכחה נחרצת מבחינתם שפניה של ישראל הם לסיפוח השטחים ולא לפתרון מדיני כלשהו בעתיד הנראה לעין.

חוק ההסדרה (אם יאושר) צפוי גם להציף בבת אחת ובעוצמה רבה את דעת הקהל הבינלאומית נגד מדיניות ההתפשטות של ישראל בשטחים. דו של תנועת "שלום עכשיו" [29 בנובמבר] קובע שחוק ההסדרה יכשיר כ-4,000 מבנים שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית - מתוכם 2,744 מבני קבע ו-1,177 קרוואנים. לפי הדו"ח, מדובר ב-3,125 מבנים בנויים בהתנחלויות, וכמעט 800 במאחזים בלתי חוקיים. על פי נתוני שלום עכשיו, החוק ישפיע על 72 התנחלויות ויכשיר 55 מאחזים. סדר הגודל של כל האדמות הפרטיות שניתן יהיה להפקיע במסגרת חוק ההסדרה יעמוד על כ-8,000 דונמים.

"זה הרבה מעבר למה שהקהילה הבינלאומית תוכל לסבול", אומר לאל-מוניטור אחד מבכירי הפת"ח שנבחר לוועד המרכזי של התנועה בוועידת הפת האחרונה. "זה צונאמי של התנחלויות שקיימות בשטח כבר שנים, אבל עכשיו ישראל נותנת לזה תוקף חוקי ומכשירה את הגזל שאנחנו צועקים ומתריעים עליו כבר שנים".

לאיש מבני שיחי הפלסטינים לא נעים היה לומר שהחוק הבעייתי מבחינתם משרת מבחינה מסויימת את האינטרס הפלסטיני, אבל הם מעריכים כי החוק מובא לאישור הכנסת "בדיוק בזמן הנכון". בשיחות שקיימתי עמם, קיבלתי לעתים את הרושם שלצד הזעם האמיתי שהביעו על החוק, הם גם מתייחסים למאמצים לאשרו בכנסת כאל תשורה מדינית שלא תסולא בפז.

בנאומו בוועידת הפת"ח שננעלה בסוף השבוע שעבר [2 בדצמבר], הכריז אבו מאזן כי שנת 2017 תהא שנת הכרעה. בלי שתכנן את לוח הזמנים, ישראל טענה עבורו את הקליע שישמש ליריית הפתיחה של המסע הבינלאומי אליו מכוון יו"ר הרשות.

"אני לא יכול להכחיש שהחוק מסייע לנו עכשיו טוב יותר להסביר את העמדה שלנו. יותר מזה לא יכולנו לבקש", אומר לאל-מוניטור גורם פלסטיני ברשות. לדבריו, החוק, בין אם יעבור בכנסת או ייעצר בבג"ץ, מהווה כבר עתה הוכחה לכך שישראל אינה מעוניינת בהסדר מדיני, כי אם במהלכים בשטח ובחקיקה שיאפשרו לה לספח את הגדה המערבית. וכך תעמיק הבעיה הפלסטינית לדורי דורות. "זו בדיוק הנקודה שבה נדרוש מהעולם להתערב לפני שיהיה מאוחר מדי", אומר הגורם.

לדבריו, בכירי הרשות מתכננים קמפיין בינלאומי מאסיבי שיחל עכשיו עם החוק להלבנת המאחזים וימשיך בתחילתה של השנה האזרחית החדשה (לאחר סיום החגים הנוצריים) במאמצי שכנוע בינלאומיים להקמת מדינה פלסטינית.

למעשה קיבלתם שי לחג, אמרתי לבכיר הפת"ח, והוא צחק צחוק גדול. "אנחנו לא יכולים להתייחס לזה כאל מתנה", הוא אומר, "אלא כאל הרגע שבו על העולם להבין את מה שאנו הבנו מזמן, שנתניהו משקר את כולם כשהוא אומר שהוא בעד שתי מדינות. אי אפשר לדבר על פתרון מדיני ולהכשיר עשרות התנחלויות שעלולות להפוך בעתיד לערים ויישובים גדולים. זה יהיה המסר שלנו, ועל זה נלך בגדול".

לא בכדי הד"ר חנאן עשראווי, חברת הוועד המרכזי של אש"ף ומי שעומדת בראש מחלקת התרבות והאינפורמציה ברשות הפלסטינית, כיוונה בתגובתה החריפה לחוק לעבר מועצת הביטחון. עשראווי קראה לכינוס דחוף של המועצה ודרשה להטיל סנקציות על ישראל בעקבות קידום החוק. כפי שנכתב כאן באל-מוניטור, עשראווי נמנית על צוות ההיערכות לקראת כניסתו של נשיא ארצות הברית הנבחר דונאלד טראמפ לבית הלבן בחודש ינואר [2017], וקמפיין "חוק הפרודיה" הוא חלק מההיערכות הדיפלומטית הזאת ברשות.

לפי התכנון, כל נציגי אש"ף הפזורים ברחבי העולם יפעלו ליידע את משרדי החוץ במדינות בהן הם משרתים על משמעות אישור החוק הישראלי החדש ונישולם של פלסטינים מאדמותיהם הפרטיות לצורך הקמת והלבנת התנחלויות לא חוקיות. נציגי אש"ף בעולם קיבלו הנחיה מיו"ר הרשות הפלסטינית ומשר החוץ של הרשות ריאד אל-מלכי לקדם מהלך במועצת הבטחון. ממשלת נתניהו אינה מתכוונת להגיע אי פעם לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, כך נאמר, ולפיכך לא נותרה ברירה אלא לקדם הכרזה על מדינה פלסטינית במועצת הביטחון של האו"ם.

"אנחנו יודעים שהמסע עוד ארוך", אומר הגורם הפלסטיני, "אבל אנחנו מאמינים באמונה שלמה שחוק כל כך גזעני וכל כך שקוף יביא לכינוס מועצת הביטחון כבר עכשיו. בכל פעם שישראל תפעל באופן בוטה, אנחנו נדרוש עוד כינוס ועוד כינוס של מועצת הביטחון עד שהעולם כולו יבין שאין ברירה. פשוט אין ברירה. בסוף זה יקרה (הכרזה על מדינה פלסטינית)", הוא קבע בביטחון.  

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: un security council, settlements, palestinian authority, outposts, land ownership, land-grabbing, knesset, benjamin netanyahu

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept