ישראל פולס

הדור הצעיר של חמאס רוצה שינוי

p
המחבר
בקצרה
הבחירות למועצת השורא, המתקיימות בימים אלה, מטלטלות את חמאס. לפעיליה הצעירים של התנועה נמאס ממנהיגות שקפאה על שמריה ואינה מציעה פתרונות לשנים הבאות, והם מבקשים להשפיע פוליטית ולהיות חלק מקובעי המדיניות.

בימים אלה [דצמבר 2016] מתקיימות הבחירות (החשאיות) למועצת השורא של חמאס במסגרתן צפוי להיבחר איסמעיל הנייה לראש הלשכה המדינית של התנועה ולמעשה למנהיג חמאס. הנייה עזב לאחרונה את עזה [5 בספטמבר] עם רוב בני משפחתו כדי להתמקד במערכת הבחירות הגורליות של חמאס אחרי עידן חאלד משעל. אבל הבחירות הללו משמעותיות לא רק מבחינת מנהיגות התנועה אלא גם מבחינת הרכב מועצת השורא.

בעבר המועצה הייתה מורכבת מעשרות חכמי דת ואימאמים במסגדים, אך עם השנים נכנסו לתוכה כוחות אחרים – משכילים ובעלי מקצועות חופשיים בעזה ובגדה, וכן מרצים בכירים באוניברסיטאות ידועות בעולם שאת שיוכם למועצה הם שמרו בסוד. למעשה רשימת חברי המועצה היא סודית, אם כי בחלוף השנים, כשחרב החיסולים של ישראל מאיימת פחות על בכירי חמאס, דולפים לעתים שמות חבריה.

ממידע מודיעיני שנאסף עם השנים – למשל חקירות של עצורי חמאס בבתי הכלא הישראלים, ניתן להרכיב באופן כמעט מלא את פרופיל מועצת השורא ולראות כיצד מרכז הכובד של התנועה משתנה בהתאם לתהליכים העוברים עליה. למשל, כשהפכה חמאס לתנועה פוליטית עבר מרכז הכובד של הנהגתה ובכלל זה מועצת השורא מאנשי דת לאנשי הזרוע המדינית.

בבחירות הנערכות כעת הרכב המועצה צפוי להשתנות שוב באופן דרמטי. גורם בכיר ברצועת עזה אומר לאל-מוניטור כי הפעם אנשי הזרוע הצבאית של התנועה נחושים יותר מתמיד להיות חלק מהמועצה כדי להתוות את דרכה. שאיפתם של בכירי עז א-דין אל-קסאם להתמודד על מקום במועצה הוא כורח המציאות, שכן חמאס מאז ההשתלטות על עזה [2007] והעימותים המזויינים התכופים עם ישראל היא תנועה שנשלטת בעיקר על ידי בכירי הזרוע הצבאית. אצלם מתרכז הכוח ואצלם נקבעות החלטות הרות גורל באשר להתנהלותה של התנועה, לעתים אף מעל ראשי הדרג המדיני ונגד החלטות מועצת השורא.

התופעה המעניינת ביותר בבחירות הללו היא "מהפכת הצעירים" של עזה המחלחלת כך נדמה לתוך חמאס הפונדמנטליסטית. צעירים שסיימו את לימודיהם באוניברסיטה האסלאמית והיו פעילים באגודות הסטודנטים, רואים את עצמם כדור הבא של הנהגת חמאס וכמי שיכניסו רוח חדשה ורעננה לתנועה, שנתקעה לדעתם בדרך ללא מוצא בשנות מנהיגותו האחרונות של משעל.

לרבים מבני  הדור הצעיר, חלקם אנשי הזרוע הצבאית וחלקם פעילים אשר מילאו תפקידים במוסדות ה"דעווה" (מוסדות הרווחה של חמאס), נמאס ממנהיגות שקפאה על שמריה ואינה מציעה פתרונות לשנים הבאות. מבחינתם, בחירתו של הנייה למנהיג התנועה תהווה אמנם שינוי מרענן, אך לא שינוי מספיק. לשיטתם, המהפכה לא תהיה שלמה אם הם – צעירי חמאס – לא יהיו חלק מקובעי המדיניות החדשה של התנועה בעידן פוסט משעל. השאלה המרכזית המטרידה אותם היא עוד כמה זמן תוכל חמאס לשלוט ברצועת עזה תחת סגר מתמשך וללא אור בקצה המנהרה. הם גם מוטרדים מכך שהגוורדיה השלטת והוותיקה בתנועה אינה מאפשרת להם להגיע למוקדי קבלת ההחלטות.

אחד מאנשי הפת"ח הבכירים ברצועת עזה, הנמצא לדבריו בקשרים טובים עם פעילי חמאס, אומר לאל-מוניטור כי בעבר תחלופת ההנהגה בתוך חמאס הייתה גדולה מאוד. "בעידן החיסולים של ישראל, בעיקר בתקופת האינתיפאדה השנייה, אנשים התחלפו ונכנסו כוחות חדשים", הוא מסביר, "ולא רק כתוצאה מהחיסולים, אלא גם בגלל תחושת החירום ששררה בחמאס אשר חייבה העסקת כוח אדם רב במגוון תחומים. אבל הימים האלה חלפו".

לדבריו, כעת חמאס קופאת על שמריה, התזוזה בתפקידי מפתח היא כמעט אפסית והעתיד לוט בערפל. מצב זה יצר צוואר בקבוק בקרב בני הדור הצעיר, פעילי התנועה בגילאי 40-30, המחפשים להתקדם ולהשפיע פוליטית על האופן שבו תראה תנועתם בשנים הבאות.

במהלך ההיערכות לבחירות במועצת השורא מתברר שגם בחמאס נעשות עסקאות פוליטיות, "דילים", בין כוחות שונים, שנועדו לאפשר לנבחרים חדשים להשתחל לרשימה הסגורה והמאובנת של חמאס. לאל-מוניטור נודע כי אחד ממנהיגי התנועה, חבר המועצה המחוקקת ואיש דור הבינים מושיר אל-מצרי, הפך לכתובת של בני הדור הצעיר של חמאס הרואים בו מפתח להצלחתם.

במהלך השנים היה אל-מצרי איש שטח אהוד, ולטענת גורם בחמאס ששוחח עם אל-מוניטור הוא (אל-מצרי) "דוחף צעירים שלמדו באוניברסיטה האסלאמית להתמודד על מקום במועצה, גם אם הסיכוי שלהם להיבחר אינו גדול במאבק מול פעילי הזרוע הצבאית". המוטו שאל-מצרי דוגל בו הוא שהתארגנות קבוצתית של פלגים בתנועה תבטיח להם הישגים.

איש אינו יכול לדעת בשלב זה האם המאמצים הללו יישאו פרי, במיוחד כשאיש אינו יודע בוודאות האם הבחירות נערכות בתנאים שווים, הוגנים ודמוקרטיים, ומה עושים אנשי הזרוע הצבאית כדי לשמור על כוחם ומעמדם. אבל דבר אחד ברור: חמאס עוברת בבחירות למועצת השורא טלטלה גדולה.

שאלתי פעיל חמאס בעזה מה ייחשב מבחינת אנשי הדור הצעיר להישג, והוא השיב כך: "שמנהיגי העבר יידעו שהם לא יכולים לקבוע יותר דברים לבדם, שיש עוד בעלי דעה בתנועה".

תוצאות הבחירות ייוודעו בסוף חודש דצמבר. אז גם נדע האם הנייה מעדיף להישאר בקטאר, או לחזור לעזה ולחיות בקרב בני עמו ובקרב הצעירים הרואים בבחירתו תחילתו של שינוי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: shura council, palestinian politics, palestinian leadership, palestinian elections, khaled meshaal, ismail haniyeh, hamas, gaza strip

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept