ישראל פולס

מה מאוכזבי כחלון לא מבינים?

p
המחבר
בקצרה
לתפיסה שיו״ר כולנו הוא הסמן המתון או נציג שלטון החוק בממשלת הימין של נתניהו אין אחיזה במציאות. כחלון הוא איש ימין, ומטרתו העיקרית היא שהממשלה תמשיך לכהן כדי שיגיע לבחירות הבאות עם הישגים במשרד האוצר.

בתוך פחות משבוע התקיימו שתי הפגנות מתוקשרות מול בית הדירות החדש בחיפה שבו מתגורר שר האוצר משה כחלון. אמנם בתיהם של שרי אוצר היו מאז ומתמיד יעד מועדף למחאות, ויו"ר כולנו אינו חריג בזה, אך מה ששונה במקרה שלו זו העובדה שההפגנות אינן עוסקות בנושאים תקציביים או כלכליים, אלא בסוגיות של שלטון החוק ובהגנת כחלון על מהלכיו הדורסניים של ראש הממשלה בנימין נתניהו בענף תקשורת.

ביום שלישי בערב (15 בנובמבר) התקבצו עשרות מעובדי תאגיד השידור הציבורי החדש מול ביתו של כחלון במחאה על נסיגתו מההבטחה להגן עליהם מפני מאמציו של נתניהו לסגור את התאגיד. העובדים שמעו על כך בצהרי אותו היום, כששר האוצר טען בפאנל בכנס העיתונאים באילת שניתן לקיים שידור ציבורי גם באמצעות רשות השידור - הגוף הוותיק שעד כה עמד בפני סגירה.

לבכירי התאגיד ולמאות העובדים שגויסו אליו ועתידם לוט בערפל, הצהרת כחלון היוותה מפח נפש עצום. על פי האופן שבו התנהל עד לאותו הרגע בתקשורת וברמיזות דרך מקורביו, הוא העביר להם מסר חד משמעי שהוא הגב שלהם מול נתניהו. רק שבועיים קודם (31 באוקטובר) הוא הצהיר שאינו מתכוון לוותר לנתניהו בעניין, ואם יצטרך יטיל וטו על ביטול התאגיד. בשיחות סגורות שלא לציטוט הוא היה חריף אפילו יותר, כשנתן להבין שהעביר לנתניהו מסר תקיף בארבע עיניים, ולפיו הוא אינו חושש לפרק את הקואליציה על רקע הסוגיה הזאת.

כמה ימים עברו, וכחלון שוב הוכיח שהוא קודם כל פועל על פי אינטרס פוליטי אישי. במקרה הזה, הדבר האחרון שיו"ר כולנו זקוק לו הוא פירוק הממשלה בעבור נושא שאף פעם לא היה בראש סדר העדיפויות שלו. מה גם שמדובר במחלוקת שראש הממשלה הפך לוויכוח בין ימין ושמאל, ואם כחלון היה נאבק בנתניהו הוא היה מיד מסומן בציבור כשמאלן. כאיש ליכוד לשעבר, וכמי שהגרעין הקשה של תומכיו מזוהה עם הימין, יו״ר כולנו הבין שטמון כאן (מבחינתו) פוטנציאל נזק לא קטן.

כל זה קרה עוד לפני הדרמה הגדולה של חוק ההסדרה, שמקדם יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, במטרה להלבין מאחזים לא חוקיים על קרקע בבעלות פלסטינית. נתניהו מצא את עצמו ממולכד, כשמצדו האחד פסיקת בג"ץ המחייבת את הממשלה לפנות את המאחז עמונה למרות התנגדות רחבה בימין, ומצדו השני הניסיון הלוחמני של בנט לחוקק חוק עוקף בג״ץ בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה.

שוב יו״ר כולנו מצא את עצמו על משבצת השר שמצפים ממנו להגן בממשלה על שלטון החוק. כחלון, שהרבה להתבטא בעבר על חשיבות השמירה על עצמאות המערכת המשפטית מול ניסיונות של הקואליציה להחלישה, נראה כאיש הכי מתאים למשימה.

בעוד שרי הליכוד יישרו קו עם בנט ותמכו בקידום חוק ההסדרה, יו״ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, פעל בתיאום עם נתניהו למנוע את העלאתו להצבעה. סיעת כולנו של כחלון נספרה אוטומטית בתקשורת כמי שתתנגד לחוק ההסדרה. אך שר האוצר שוב הפתיע וזגזג. ביום רביעי (16 בנובמבר) הצביעו חברי הכנסת של כולנו בעד חוק ההסדרה, שאושר בקריאה טרומית.

כחלון חטף ביקורת חריפה וצינית משוחרי שלטון החוק, כזו השמורה לפוליטיקאים שהיו מהם ציפיות ואיכזבו. בכולנו הסבירו שתמכו בחוק רק לאחר שנתניהו הבטיח להם כי הוא לא יקודם מעבר לזה. טענתם הייתה שכחלון העדיף לשתף פעולה עם בנט כדי להימנע מעימותים איתו בתהליך אישור תקציב המדינה בשבועות הקרובים.

זו הסיבה לכך שמאז מוצאי שבת (19 בנובמבר) משמרת מחאה של אנשי עמונה ניצבת מול ביתו של כחלון בחיפה. התושבים מנסים להפעיל עליו לחץ להמשיך ולתמוך בחוק עד לאישורו בקריאה שנייה ושלישית. גם במקרה הזה יו"ר כולנו פועל קודם כל לפי אינטרס פוליטי צר. אם היה לוקח על עצמו את הפלת החוק, היה מסומן כמשתף פעולה של השמאל, וייתכן שהיה נפגע אלקטורלית.

אז מה בדיוק עובר כוכב הבחירות האחרונות, הרובין הוד של המעמדות הנמוכים ושל המחאה החברתית, שמתרסק בסקרים וצובר עוד ועוד מאוכזבים?

כחלון פרח כמנהיג חברתי אותנטי בתקופה שאחרי המחאה חברתית. לאחר הבחירות האחרונות ב-2015 הוא מינף בכישרון פוליטי רב את עשרת המנדטים שלו, והפך לאיש הכי חזק בממשלת נתניהו, זה שבלעדיו אין ממשלה.

מי שמחפש הסברים להתנהלותו הנוכחית צריך להתחיל בהחלטתו של כחלון לבחור בנתניהו כמועמד להרכבת הממשלה לאחר הבחירות, בניגוד לציפיות ממנו לבחור ביו״ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג.

גם לאחר שהצטרף לממשלת הימין, כחלון המשיך לפזר הצהרות שלפיהן הוא פועל להכנסת המחנה הציוני לקואליציה, אולם בפועל הוא לא באמת השקיע בזה מאמץ, ובטח שלא התנה את כניסתו לממשלת נתניהו בצירוף המחנה הציוני.

למרות כל זאת היה מי שהמשיך לראות בו את הסמן המתון בממשלה, זה שיגן על שלטון החוק ועל חופש הביטוי. כמו מוכר אשליות מתוחכם ורב קסם, כחלון הצליח להצטייר בלי סיבה נראית לעין כמי שיבלום את נתניהו מביצוע מהלכים קיצוניים. אולם מי שהאמין בזה סירב לראות את המציאות הפשוטה. כחלון היה ונותר איש ימין, ולפני שלטון החוק או שוק התקשורת, הוא מעוניין להגיע לבחירות הבאות עם קבלות מתפקידו כשר אוצר: הורדת יוקר המחייה ופתרון משבר הדיור. לצורך כך הוא צריך עוד זמן בממשלה - ולכן לא יגרום להפלתה. כל השאר ממש לא מעניין אותו.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: social justice movement, public broadcasting, moshe kahlon, kulanu party, israeli politics, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept