שליח האו"ם בסוריה: ג'בהת אל-נוסרה מחזיק בחאלב כבת ערובה

דה מיסטורה קורא לג'בהת אל-נוסרה, לרוסיה ולסוריה לשים קץ ללחימה בחאלב; ומדוע ארדואן שומר על שתיקה בעניין חאלב?

al-monitor .

נושאים מכוסים

turkish-us relations, turkey-russia relations, syrian opposition, staffan de mistura, jabhat al-nusra, aleppo, al-qaeda

אוק 9, 2016

שליח האו"ם בסוריה, סטפן דה מיסטורה, פנה ב-6 באוקטובר ישירות לג'בהת אל-נוסרה, בן בריתו של אל-קאעידה בסוריה, וקרא לארגון לצאת מחאלב "כי רק אלף מכם חורצים את גורלם של 275 אלף אזרחים".

דה מיסטורה הציע ללוות אישית את הטרוריסטים אל מחוץ לעיר, כדי להקל על סבלם של אזרחיה הנצורים, ובמקביל קרא למשטר הסורי ולרוסיה לשים קץ למצור על העיר "שנועד לחסל אלף לוחמים של אל-נוסרה".

בג'בהת אל-נוסרה העדיפו להתנתק מאל-קאעידה ביולי האחרון ולמתג את עצמם מחדש בשם ״החזית לכיבוש סוריה״ (״ג'ייש פתח א-שאם״ בערבית), אך גם ארה"ב וגם האו"ם עדיין רואים בו ארגון טרור. ברוסיה טוענים שהסיבה לקריסתו של ההסכם בין ארה"ב לרוסיה בחודש האחרון הוא חוסר יכולתן של ארה"ב ושל בנות בריתה באזור להפריד בין כוחות האופוזיציה הסורים, שזוכים לתמיכת אמריקאית, לבין ארגון ג'בהת אל-נוסרה. ההסכם בין ארה"ב לרוסיה יכול היה לתרום רבות לתיאום הצבאי והמודיעיני בין השתיים במאבקן נגד ג'בהת אל-נוסרה, מספק סיוע הומניטרי נחוץ ומעודד את חידושן של שיחות השלום בתיווך האו"ם.

בממשל של ברק אובמה הזהירו שוב ושוב מסכנת התפשטותו של ג'בהת אל-נוסרה בסוריה. ב-9 בספטמבר אמר מזכיר המדינה ג'ון קרי כי "המאבק בנוסרה איננו כניעה לאיש". לדבריו, "זה אינטרס מובהק של ארה"ב להילחם באל-קאעידה - וגם בגרורותיו של אל-קאעידה בסוריה, כלומר נוסרה, ארגון שמתנגד לחילופי שלטון בדרכי נועם, ארגון שהוא אויבה של האופוזיציה הלגיטימית בסוריה, ארגון שמתכנן ברגעים אלה ממש פיגועים מחוץ לגבולות סוריה, בין השאר גם נגד ארה"ב".

על התפקיד שממלא ג'בהת אל-נוסרה בחאלב, אם בכלל סוקר, האפילו ברוב ערוצי תקשורת הממוסדת דיווחים על האכזריות של המצור הרוסי והסורי סביב העיר. ב-7 באוקטובר אמר קרי ש"רוסיה והמשטר [הסורי] חייבים לעולם הרבה יותר מהסבר לקוני מדוע הם ממשיכים לתקוף בתי-חולים, מתקנים רפואיים, ילדים ונשים", ואף קרא "לחקור את פשעי המלחמה הללו". בעימות בין המועמדים לסגן נשיא ארה״ב ב-4 באוקטובר, קראו הסנטור הדמוקרטי טים קיין, נציג וירג'יניה, ומושל אינדיאנה, הרפובליקאי מייק פנס, להקמתם של אזורים הומניטריים או אזורי ביטחון בתגובה למצור.

הדחף המובן לסייע להמוני הסורים שסובלים זמן רב מדי סבל בל-ישוער כתוצאה מהמלחמה האיומה הזו, נובע מעומק הלב וראוי לכל שבח. מבחינתם של קובעי המדיניות האמריקאים, קיים גם הצורך לשקול את ההשלכות של פעולה צבאית; ללמוד לקח מהמעורבות הצבאית האמריקאית בעיראק, בלוב ובאפגניסטן; ולזכור שגם הקמתם של אזורים הומניטריים או אזורי ביטחון תצריך "משימת קרב כבירה", כפי שאמר מזכיר ההגנה האמריקאי, אשטון קרטר, במאי 2015, ולכן "קשה מאוד לשקול" זאת.

דף חדש ביחסו של ארודאן לרוסיה

ג'נגיז צ'נדאר כותב: "למרות ההכחשות הרשמיות, אין שום תיאום בין אנקרה לוושינגטון בנושא הסורי. קיימים בעיקר חיכוכים. אנקרה נענית הרבה יותר לדרישות יריבתה משכבר הימים רוסיה, מאשר לאלו של בת בריתה המסורתית ארה"ב".

מוסטפא אקיול מוסיף וכותב שרוסיה מנצלת את החיכוכים בין אנקרה לוושינגטון בשאלת הסגרתו של פטהוללה גילן, שממשלתו של ארדואן רואה בו טרוריסט והאשימה אותו באחריות לניסיון ההפיכה הצבאית הכושל ביולי.

בביקורו באנקרה ב-2 באוקטובר טען אלכסנדר דוגין, "הנציג המיוחד" לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שרוסיה הזהירה את טורקיה מניסיון ההפיכה, שאירע לדבריו בגלל פנייתה של טורקיה לכיוון רוסיה.

"מאז ניסיון ההפיכה הכושל, זוכה קריאתו של דוגין לטורקים לתמיכה גם בתקשורת הרוסית. באתרים התומכים בקרמלין המציאו בספטמבר שני דיווחים שארה"ב עומדת כביכול מאחורי הפוטש", כותב אקיול, ומוסיף שאותם דיווחים "מהדהדים בקול גדול גם בטורקיה, המשמשת היום עוד יותר מתמיד כר פורה לתיאוריות קונספירציה".

"אלמנט מפתח בקרבה החדשה הזאת בין הטורקים לרוסים הוא הבוז המשותף כלפי נאמניו של איש הדת פטהוללה גילן, העומד בראשה של תנועה איסלאמית שנתפסת כאחראית לניסיון ההפיכה", מסביר אקיול. "ארדואן ותומכיו סבורים שמעצמות המערב אינן מבינות - אם מנאיביות ואם מזדון - את גודל האיום שמציבים תומכי גילן בטורקיה. ברוסיה, לעומת זאת, רואים זה שנים בתנועתו של גילן ארגון מסוכן, סוגרים את בתי הספר שלו ואוסרים על קיומה של כל תנועה דתית המזוהה עמו. משום כך קיימת תמימות דעים בין אנקרה לבין מוסקבה בעניין גילן עוד מ-2014. כיום, הרוסים אף טוענים שאנקרה צריכה להבין אילו ״כוחות עומדים מאחורי תנועת גילן״, כפי שאמר דוגין בפגישה במוסקבה.

"האיבה המשותפת הזו לתנועת גילן העניקה לשתי המדינות גם הזדמנות לצמצם את הקרע שנפער ביניהן בנובמבר 2015, כשחיל האוויר הטורקי הפיל מטוס קרב רוסי בגבול הסורי", מוסיף אקיול וכותב. "תקרית זו הובילה למלחמה קרה בין אנקרה לבין מוסקבה, שהסתיימה רק ביוני האחרון, כשארדואן התנצל בפני הרוסים. כמה מערוצי התקשורת הטורקיים הנאמנים לממשלה אף העלו את התיאוריה שטייס המטוס הטורקי שהפיל את המטוס הרוסי היה תומך גילן, מה שעשוי להיות נכון, ושפעל מתוך כוונת זדון לנתק את הקשרים בין הטורקים לרוסים, אבל סביר להניח שזו רק עלילה או פנטזיה. ובכל זאת, נדמה שזו עלילה נוחה מאוד, שדוגין ואורחיו הטורקים במוסקבה שמחים להיתלות בה".

סמיח אידיז מוסיף שהשקט היחסי של ארדואן בנושא הקרב בחאלב הוא סימן נוסף לכך שבראש מעייניו הצורך הגובר והולך לבנות מחדש את הקשרים עם רוסיה ולצאת למערכה צבאית בסוריה נגד המדינה האיסלאמית ויחידות ההגנה העממיות (YPG), הנחשבות באנקרה ארגון טרור המזוהה עם מפלגת הפועלים של כורדיסטן שפועלת בטורקיה.

אידיז מדווח על "ביקור נדיר של רמטכ"ל רוסיה, הגנרל ואלרי גראסימוב, שהגיע לאנקרה ב-15 בספטמבר לשיחות עם עמיתו הטורקי, חולוסי אקאר", כביכול כדי לדון באפשרות של "מנגנון שימנע משתי המדינות להפריע זו לזו בסוריה".

צ'נדאר מציין שארדואן הגיע כנראה למסקנה שיישור ההדורים עם רוסיה בנושא הסורי עשוי להניב פירות של ממש למערכה הצבאית הטורקית נגד YPG, כולל הקרב באל-באב, המרוחקת רק שלושים קילומטרים מהגבול עם טורקיה.

"ארדואן אמר בעבר שהמורדים הסורים צריכים לשחרר את העיירה בעזרתו של הצבא הטורקי", כתב צ'נדאר. "אל-באב היא המעוז האחרון של המדינה האיסלאמית (דאעש) בצפון סוריה, ויש לה חשיבות אסטרטגית רבה עבור יחידות ההגנה העממיות (YPG) של הכורדים הסורים, עבור ארגוני האופוזיציה הסוריים שזוכים לתמיכתה של טורקיה ועבור הצבא הסורי שזוכה לתמיכתה של רוסיה. ארדואן רמז שטורקיה מחויבת לשחרורה של אל-באב מידי דאעש. אם אכן תושג המטרה, תסוכל אחת ולתמיד השאיפה הכורדית לחבר בין הקנטונים הכורדיים שלאורך הגבול הטורקי".

אקיול מסכם וכותב: "זה היה חכם מאוד מצדה של טורקיה לשים קץ למלחמה הקרה עם רוסיה, שגבתה מחיר כבד מהכלכלה הטורקית, הן במסחר והן בתיירות. רוסיה היא גם שחקנית פוליטית רבת-עוצמה - לא רק במזרח התיכון אלא גם באזור הבלקן - ודיאלוג בין אנקרה לבין מוסקבה הוא אינטרס של שני הצדדים. מצד שני, העדפתה של רוסיה כחלופה למערב עלולה להיות בחירה אסטרטגית הרת-אסון, שכן היא עלולה לעלות לא רק במחיר כלכלי וביטחוני, אלא גם למצב את טורקיה סופית במועדון המדינות הרודניות".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

המתקפה של טורקיה מעודדת "אקלים של דיכוי והידרדרות" בצפון סוריה
סיכום שבועי | | פבר 18, 2018
הוועידה בסוצ'י נפגעה מהמתקפה הצבאית של טורקיה בסוריה
סיכום שבועי | תיאום ביטחוני/הגנה | פבר 4, 2018
במתקפה על המיליציות הכורדיות, טורקיה מחבלת באסטרטגיה האמריקאית בסוריה
סיכום שבועי | המדינה האסלאמית | ינו 22, 2018
ישראל ״לא תמצמץ״ בעניין הטילים האיראניים
סיכום שבועי | חצי-האי סיני | דצמ 3, 2017
איך אתחול היחסים בין איראן לקטאר ישפיע על סוריה
סיכום שבועי | ארגונים חמושים לא-מדינתיים | אוג 27, 2017