אבו מאזן הוכיח שהוא אמיץ

מי שמוכן לספק נשק תעמולתי ליריביו רק כדי לחלוק כבוד אחרון לשותפו לדרך אוסלו, יכול לקבל החלטות אמיצות גם במשא ומתן מדיני. אבו מאזן, בניגוד לתדמית שציירו לו בישראל, הוא מנהיג אמיץ.

al-monitor .

נושאים מכוסים

yasser arafat, west bank, mahmoud abbas, hamas, gaza, fatah, elections, benjamin netanyahu

אוק 4, 2016

במהלך הלווייתו של שמעון פרס בהר הרצל בירושלים [30 בספטמבר], התמקדו המצלמות משך דקות ארוכות בפניו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. כשספד אחד מבניו של פרס לאביו, נראה אבו מאזן מליט את פניו בידיו כמי שמזיל דמעה על לכתו של שותפו לדרך אוסלו. הצילום הזה חולל סערה גדולה ברשות הפלסטינית, בעזה ובעולם הערבי. "אבו מאזן בוכה על לכתו של טרוריסט", נכתב באתרי חדשות של חמאס וברשתות החברתיות. היו מי שטענו כי אף שהסתיר את פניו, אבו מאזן חשף את פרצופו האמיתי.

הביקורת שהוטחה באבו מאזן לא הפתיעה את בכירי פת"ח, שצפו את עוצמתה וידעו כי הצילומים מהר הרצל ישמשו את יריביו בחמאס ואת יריביו מבית מתנועת הפתח. ההבחירות  לרשויות המקומיות אמנם נדחו  בהוראת בית המשפט, אבל אין ספק שכאשר ייקבע מועד חדש, תמונתו בהלווית פרס תצוץ מחדש ותשמש כלי ניגוח נגדו. 

"אבו מאזן ידע בדיוק למה הוא הולך והחליט ללכת בדרך שבה הוא מאמין", אמר לאל-מוניטור גורם בתנועת פת"ח. לדבריו, אף שבפת"ח היו רבים שסברו כי החלטתו של היו"ר שגוייה, מרגע שהחליט הם קיבלו על עצמם להגן על החלטתו ולהסביר שעשה עוד צעד המוכיח כי הוא איש של שלום הרוצה להגיע לשלום עם הישראלים.

אכן’ זו הייתה החלטה אמיצה של אבו מאזן, אשר אחרי שנים של דמוניזציה נגדו אינו נחשב בעיני רבים בציבור הישראלי כפרטנר לשלום אלא כשותף להסתה פרועה המעודדת פיגועים. ראש הממשלה בנימין נתניהו חזר לא פעם על הדברים האלה, אפילו במהלך אזכרה לזכרו ראש הממשלה יצחק רבין, שותפו של פרס לדרך אוסלו [2015]. "אנחנו עדים להסתה הולכת וגוברת של ראש הרשות הפלסטינית ולהסתה הזאת יש ביטוי מעשי בשטח", קבע אז נתניהו.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הרחיק לכת, ולאחר פיגוע בבית כנסת בירושלים הגדיר את אבו מאזן כ"אחד מגדולי הטרוריסטים שהצמיח העם הפלסטיני וכמי שנושא באחריות ישירה לדם יהודים שנשפך בטלית ותפילין" [2014].

השר יובל שטייניץ, מי שנחשב למקורבו של נתניהו, אף התחייב לחשוף את פניו האמיתיות של אבו מאזן כפי שעשתה (לדבריו) ישראל לקודמו יאסר ערפאת.

יחסו של שר הביטחון אביגדור ליברמן לאבו מאזן ומסע ההכפשה שהוא מנהל נגד יו"ר הרשות מוכר וידוע לציבור הישראלי, ולמצער מאז נכנס לתפקידו גם מכתיב את מדיניות משרד הביטחון – על פיה יש לעשות הכל כדי להביא לסיום תקופת כהונתו.

מאמציו של אבו מאזן לעצור בשנה האחרונה [2016] את גל הטרור בשטחי הרשות הפלסטינית לא זכו להוקרה של אף אישיות פוליטית ישראלית, לא משמאל ולא מימין. לא מהדרג הפוליטי ובדרך כלל גם לא מהדרג הביטחוני. עם זאת, אין איש במערכת הביטחון בישראל שאינו מודע לתרומתו של אבו מאזן להרגעת השטח ולעובדה שהוא ממשיך לראות בשיתוף הפעולה הביטחוני ערך מקודש, כדבריו, על אף הבנתו כי הוא משלם על כך מחיר פוליטי כבד ברחוב הפלסטיני.

רק לעיתים רחוקות העזו גורמים ביטחוניים לציין בעילום שם את התפקיד שממלא אבו מאזן בהרגעת הרוחות בשטח ומלחמתו האמיתית בטרור.

רוב הציבור בישראל שהופתע מהמחווה הנדירה של אבו מאזן, אפילו אינו מודע לעוצמת הביקורת נגדו בקרב הפלסטינים, הזלזול בו בגלל שיתוף הפעולה הביטחוני והתנגדותו למאבק אלים נגד ישראל. גם בימיו של ערפאת התנגד אבו מאזן בפומבי לדרך בה הלך קודמו, ולא חשש להתעמת מולו בימים הסוערים והדרמטיים של האינתיפאדה השנייה [2005-2000], כשכל קול נגד המאבק המזויין נחשב (בציבור הפלסטיני) כבגידה.

כמעט באותה נחישות החליט עבאס להגיע להלווייתו של שמעון פרס, ולא חמק מללחוץ את ידו של יריבו נתניהו לעיני מצלמות הטלוויזיה. הוא ודאי היה מודע לכך שתמונה שלו עם נתניהו, אשר אפילו לא הזכיר אותו בנאום ההספד שנשא, היא תמונה שתשמש את יריביו.

נוכחותו של אבו מאזן בהלוויית פרס בירושלים מוכיחה לציבור הישראלי עד כמה הוא הולעט במסרים מוטעים על אופיו של יו"ר הרשות הפלסטינית. הדה-לגיטימציה נגדו שהובילו נתניהו ומקהלת שרים וחברי כנסת מהימין נועדה רק להצדיק את התנגדותם לתהליך מדיני שבו צריך יהיה לשלם מחיר – מסירת שטחים, פינוי התנחלויות, ואולי אף לשלם מחיר פוליטי.

בישראל נשמעה במשך שנים טענה כי אבו מאזן הוא מנהיג חלש אופי, חסר אומץ, וגם אם ירצה מאוד להוביל מהלכים מדיניים הוא לא יהיה מסוגל. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון אף כינה אותו "אפרוח שלא הצמיח נוצות".

אבל אבו מאזן הפגין אומץ לב רב, המעיד כי בניגוד לתדמית שהתאמצו לצייר לו בישראל הוא אינו חושש מביקורת מבית, ואם נדרש היה להוביל מהלכים דרמטיים בתהליך שלום עם ישראל הוא היה יודע לקבלם ולבצעם באותה נחישות. מי שמוכן לספק נשק תעמולתי ליריביו רק כדי לחלוק כבוד אחרון לשותפו לדרך אוסלו, יכול לקבל החלטות אמיצות גם במשא ומתן מדיני.

בתום מסע הלוויה ניצב אבו מאזן פנים אל פנים מול נתניהו. אחרי מבוכה קלה אמר "מזמן לא נפגשנו". זה היה רמז עבה. נתניהו השיב כי הוא מעריך את בואו, ורק רעייתו שרה הרימה את הכפפה. "נשמח לארח אותך בביתנו בירושלים", אמרה. עכשיו צריך להמתין ולראות אם היו אלה רק מילות נימוסין.

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020