קרי: המאבק באל-קאעידה בסוריה ״אינו כניעה לאיש״

p
המחבר
בקצרה
מזכיר המדינה ג'ון קרי מזהיר את הארגונים החמושים כי ״מוטב להם להתנתק״ מג'בהת אל-נוסרה.

ארה״ב ורוסיה הסכימו על תוכנית פעולה, שאם תיושם, עשויה ״לשמש נקודת מפנה, רגע של שינוי אמיתי״ במלחמה בסוריה, כך לדברי מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי.

אם ההסכם יצא אל הפועל, הוא אכן יהווה פריצת דרך. טורקיה, האיחוד האירופי, בריטניה והקואליציה הלאומית של סוריה קידמו בברכה את ההסכם. הדיפלומטים האמריקאים השכילו לגלגל את האחריות על רוסיה, כדי שזו תוודא שהמשטר הסורי לא יורה על הפצצות מהאוויר נגד כוחות האופוזיציה שזוכים לתמיכתן של ארה״ב ושל בנות בריתה. הפסקת פעולות האיבה תחודש, ולאחר תקופה מסוימת של ירידה באלימות, ארה״ב ורוסיה יתחילו בתכנון פעולה משותפת נגד ג'בהת אל-נוסרה, ארגון שנקרא היום ״החזית לכיבוש סוריה״ (או ג'ייש פתח א-שאם) ומסונף לאל-קאעידה בסוריה. השיחות שמתווך האו״ם לקראת חילופי שלטון יתחדשו גם הם בהקדם האפשרי.

במסיבת עיתונאים שכינס ב-9 בספטמבר יצא קרי למתקפה נגד כל הספקנים, המבקרים והמתנגדים בתוך הממשל האמריקאי ומחוצה לו. ״המאבק בנוסרה איננו כניעה לאיש״, אמר קרי. ״זה אינטרס מובהק של ארה״ב להילחם באל-קאעידה - וגם בגרורות של אל-קאעידה בסוריה, כלומר נוסרה, ארגון שמתנגד לחילופי שלטון בדרכי נועם, ארגון שהוא אויבה של האופוזיציה הלגיטימית בסוריה, ארגון שמתכנן ברגעים אלה ממש פיגועים מחוץ לגבולות סוריה, בין השאר גם נגד ארה״ב״.

במסגרת ההסכם, רוסיה תהיה אחראית, ובצדק, לשיתוף הפעולה מצד הנשיא הסורי בשאר אל-אסד, אך העסקה תלויה גם בנכונותן של בנות הברית של ארה״ב להכריח את הארגונים החמושים שפועלים בסוריה וזוכים לתמיכתן לנתק כל מגע עם ג'בהת אל-נוסרה. הפרדת הכוחות החמושים מג'בהת אל-נוסרה הייתה אבן הנגף העיקרית בשיחות בין ארה״ב לרוסיה, אך קרי אמרי ב-9 בספטמבר שהמשחק נגמר. הוא הזהיר כי ״כוחות האופוזיציה שעד עכשיו היה להם נוח לשתף פעולה [עם ג'בהת אל-נוסרה]... זה לא יהיה חכם לעשות זאת בעתיד. עדיף שיתנתקו מהם. זה כבר יהיה שונה. יש בזה הרתעה. ויש גם הרתעה בעובדה שרוסיה אחראית לקיום ההבטחות שהבטיח אסד. זו משוואה חדשה, ואנחנו מאמינים שהמשוואה הזאת תציע הזדמנות - שוב, לא ביטחון מלא, אלא הזדמנות – כדי שבני העם [הסורי] ימצאו פתרון של שלום, כי אנחנו לא מאמינים שמלחמה היא פיתרון. והמגמה הנוכחית מייצרת רק עוד ועוד טרוריסטים, עוד ועוד קיצוניים, ובדרך היא גם מחריבה את המדינה״.

דווקא ביום השנה ה-15 למתקפה הגדולה של אל-קאעידה על ארה״ב, אין לנו אלא לומר שאל-קאעידה, גרורותיו, בנות בריתו ואפילו ידידיו כביכול בסוריה, לא ראויים לשום רחמים מצבא ארה״ב ומשותפיו לקואליציה. בטור הזה היינו בין הראשונים לדחוק בארה״ב שתיענה להצעתה של רוסיה לשתף פעולה נגד ג'בהת אל-נוסרה. לכל הפחות, צריכה עסקה שכזו לחשוף את כוונותיה האמתיות של רוסיה. ואם תצליח, תהיה לארה״ב בת ברית של ממש נגד אל-קאעידה והמדינה האיסלאמית (דאעש), כזו שתשלים ואף תעצים את מאמצי הקואליציה עד כה.

בטור הזה הזהרנו בעבר מפני הפיכתם של ארגונים סלאפיים קיצוניים לחלק מהזרם המרכזי, במיוחד מאז עלייתו לפני שלוש שנים של מה שמכונה היום ״החזית האיסלאמית״. קיימת עדיין נטייה מבלבלת בקרב כמה מערוצי התקשורת הממוסדת לכרוך יחדיו את כל הארגונים החמושים שפועלים בחאלב ובמחוזות אחרים, ולקרוא לכולם ״מורדים״ או ״אופוזיציה״, מבלי להכיר בכך שכמה מארגונים אלה מסונפים לג'בהת אל-נוסרה, שמטרתם היא להחיל מדינת שריעה, ושהם מפרים על ימין ועל שמאל זכויות אדם בסיסיות. בטור מ-10 ביולי הזכרנו את הדו''ח של אמנסטי אינטרנשיונל, שנקרא ״עינויים היו העונש שלי״', וכתבנו שהוא ״מספק תיעוד עגום ומצמרר של חטיפות, של עינויים ושל הוצאות להורג ללא משפט, כולל התמקדות מכוונת בעיתונאים, בעורכי-דין ואפילו בילדים, מצד חברי קואליציית הכיבוש של חאלב, כפי שהם מכנים את עצמם - בהם גם ג'בהת אל-נוסרה, חזית א-שאם, הבריגדה של נור א-דין זנגי ואוגדה 16, וגם ארגון אחראר א-שאם באדלב, המסונף לג'בהת אל-נוסרה ולג'ייש אל-פתח (צבא הכיבוש)״. הוספנו שבאמנסטי אינטרנשיונל ״לא בוחלים במילים ומבהירים היטב שכמה מארגונים אלה זוכים למימון מצד תומכים רבי-עוצמה, כמו קטאר, סעודיה, טורקיה וארה״ב״.

לטורקיה יהיה כמובן תפקיד מכריע בהצלחתה או בכישלונה של כל תוכנית אמריקאית-רוסית לסוריה. האיתות החיובי המהיר הזה מצדה של אנקרה הוא עדות לתפנית האטית של טורקיה בנושא הסורי, כפי שסיקרנו בהרחבה בטורקיה פולס. מטין גורג'ן כותב: ״קל לפענחת את כוונותיה של אנקרה: למנוע בכל מחיר מיחידות ההגנה העממיות [YPG] לכבוש את אל-באב מידי דאעש, ואיכשהו גם לשכנע את וושינגטון להחזיר את מנג'יב לשליטתצבא סוריה החופשית [FSA]״. גורג'ן מוסיף וכותב, ״השינוי הדרסטי בעמדתה של אנקרה, מהסיסמה 'אסד חייב ללכת' ועד 'שלמותה הטריטוריאלית של סוריה חייבת להישמר', ודאי התקבל בחיוב אצל הנשיא בשאר אל-אסד ורוסיה - עד כדי כך שהם החליטו לשמור לעצמם כל תגובה שלילית שעלולה לשנות את המצב בשטח. וושינגטון ממשיכה אמנם לגשש באפלה בשאלת עתידה של סוריה, אך גם היא רואה בשימור אחדותה הטיריטוריאלית של סוריה רעיון חיובי. המפלגה הדמוקרטית המאוחדת של הכורדים (PYD) הופכת מבודדת מבחינה פוליטית. בקצרה, אין אף ארגון אחר עם אינטרס בסוריה שעדיין תומך ברעיון של PYD לחבר בין מחוז אפרין שבמערב לבין כובאני וג'זירה במזרח, כדי ליצור הלכה למעשה מדינה קטנה שתסכן את שלמותה הטריטוריאלית של סוריה״.

קאדרי גורסל חוזה את המשך המתיחות ביחסי ארה״ב וטורקיה על רקע המלחמה בסוריה. ״לארה״ב ולטורקיה יש סדר עדיפויות שונה בסוריה״, כותב גורסל. ״העדיפות הראשונה של ארה״ב היא למוטט ולמגר את דאעש, וזה הופך את PYD לא לבעיה אלא לחלק מהפתרון. העדיפות הראשונה של טורקיה, מאידך, היא לעצור את התפשטותה של PYD. לכן, ארה״ב אינה יכולה להמשיך ולהילחם בדאעש כשהיא מסתמכת אך ורק על עוצמתה הצבאית של טורקיה, שהרי היעדים העיקריים שלהן מתנגשים. הסתמכות על עוצמתה הצבאית של טורקיה לבדה עלולה להוביל לקריסת ההסכם שבשתיקה בין טורקיה לבין רוסיה ואיראן, לעימות עם הכורדים ולשקיעתה של טורקיה בביצה הטובענית שנקראת סוריה. ובסופו של דבר, היא עלולה לסבך את המלחמה עוד יותר. אז אם אילו אינן הכוונות של וושינגטון, עומדת בפניה כעת אחריות נוספת - לוודא שהכוחות הטורקיים שנלחמים סוף סוף בדאעש בתוך סוריה לא ייאלצו לנוע עמוק יותר לתוככי המדינה. בהקשר זה, שיתוף הפעולה עם YPG במלחמה נגד דאעש חשוב עוד יותר מתמיד, וסביר להניח שהוא יימשך בהרמוניה עם היעדים החדשים״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: ypg, turkey’s syrian policy, russia’s syria policy, john kerry, jabhat al-nusra, is, bashar al-assad, al-qaeda
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept