ישראל פולס

מי אחראי לחידוש גל הטרור?

p
המחבר
בקצרה
למרות ירידה במספר הפיגועים, שר הביטחון החדש ליברמן הורה לצבא לנקוט מדיניות תקיפה יותר ולצאת לפעילויות יזומות במחנות הפליטים בגדה. התוצאה: הזעם ביישובים הפלסטינים גבר, וגל הטרור התחדש

האם ישראל ניצבת בפתחו של גל טרור חדש? אם להסתמך על הערכות של בכירי מנגנון הביטחון הפלסטיני, הכתובת הייתה רשומה על הקיר מרגע כניסתו של אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון והחלת תוכנית המקל והגזר שהכתיב.

אחרי חמישה חודשים של שקט יחסי, אירעו בשבוע האחרון עשרה פיגועים וניסיונות פיגוע. סמוך לשער הפרחים בירושלים ביום שני (19 בספטמבר) צעיר תושב ראס אל-עמוד דקר שוטרת שנפצעה קשה ושוטר נוסף שנפצע בינוני. ביום שישי שלפני כן אירעו שלושה פיגועים: פלסטיני דקר חייל בחברון; צעיר מירדן ניסה לדקור שוטרים בשער שכם בירושלים אך נורה ונהרג; ובקריית ארבע שני בני זוג מאורסים מבני נעים ניסו לבצע פיגוע דריסה בצומת אליאס. הנהג נהרג מאש החיילים וארוסתו נפצעה קשה. ביום שבת נפצע קל חייל בעמדת בידוק סמוך למערת המכפלה. כמו כן היו פיגועי דקירה בתל רומיידה שבחברון, ובמספר מקומות בגוש עציון. בסך הכל נפצעו חמישה שוטרים ושני חיילים בחמישה ימים. בצד הפלסטיני נהרגו שישה ושלושה נפצעו קשה, כולם חשודים כמחבלים. לפני כמה שבועות הזהירו במערכת הביטחון שככל שמתקרבים החגים היהודיים יש סבירות גבוהה להתחדשות הפיגועים.

גורם ביטחוני פלסטיני המבקש להישאר בעילום שם אומר לאל-מוניטור כי כל המאמצים שהושקעו במשך חודשים להרגעת השטח ירדו לטמיון. לדבריו, אין כמעט יום בו יחידות מיוחדות של צה"ל אינן עורכות פשיטות על כפרים ויישובים פלסטינים באזורי A (בשליטה אזרחית וביטחונית פלסטינית) ומתעמתים עם האוכלוסייה המקומית. "במקום להבין כי הפשיטות האלה הן הגורם העיקרי להתחממות בשטח, הם מדברים על חגים יהודים? מה הקשר, ולמה זו סיבה?", הוא שאל וגיחך. במהלך השיחה עדכן המקור הפלסטיני כי כוחות צבא ישראליים נכנסו לבצע גל מעצרים נוסף במחנה הפליטים דהיישה, מדרום מערב לבית לחם, שהפך לאחרונה למוקד של אירועים אלימים כמעט מדי יום.

לפני כחודש (30 באוגוסט) התלוננו תושבי המקום בפני אל-מוניטור כי צה"ל נכנס למחנה הפליטים בתדירות גבוהה, יורה באוויר, פורץ לבתים, מבצע מעצרים ומחרים רכוש של תושבים. אחד מתושבי המחנה הזהיר כי לחץ נוסף על התושבים, ועל היישובים והכפרים הפלסטינים בכלל, עלול להדליק את השטח מחדש. אם לשפוט על פי אירועי השבוע האחרון, תחזיותיו התממשו.

בצה"ל טוענים כי השקט היחסי בחודשים האחרונים נשמר כתוצאה מפעילות מבצעית מאומצת ובעקבות שיתוף פעולה יעיל עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים במעצר חשודים שהתקבל עליהם מידע מודיעיני מדויק. למעשה, זו הייתה האסטרטגיה המובילה כבר בימי האינתיפאדה השנייה: לעצור מפגעים פוטנציאליים במסגרת מה שהוגדר כאסטרטגיה התקפית, בניגוד לפעילות צבאית בתגובה לביצוע פיגועים.

אבל כבר נלמד שגל הטרור שפרץ לפני כשנה אינו דומה לפעילותן של תשתיות הטרור שהופעלו באינתיפאדה הקודמת. ניתוח הפיגועים שתועדו בחודשים האחרונים מגלה כי במרבית המקרים המפגעים החליטו על מעשיהם סמוך למועד יציאתם לפיגוע, לעתים באופן אימפולסיבי ללא הכוונה אירגונית. לכן, המסקנה של צה"ל ומערכת הביטחון הייתה כי חיכוך מיותר גורם יותר נזק מתועלת (למעט מצב של ''פצצה מתקתקת,'' בו מתקבל מידע מודיעיני מדויק על כוונה לעשות פיגוע - על פעילות ישראלית במקרה כזה למנגנוני הביטחון הפלסטינים אין ביקורת).

לדברי הגורם הביטחוני הפלסטיני, מאז שמדיניות האיפוק של צה״ל התחלפה במדיניות המקל והגזר של ליברמן, הזעם במחנות הפלטינים טיפס לרמות עצומות. לדבריו, צריך רק לראות צעירים רבים חבושים אחרי שנפצעו מעימותים עם החיילים הישראלים כדי להבין לאן זה הולך.

בחודש שעבר (16 באוגוסט) נורה ונהרג צעיר תושב מחנה אל פוואר בפעילות של צה"ל. מתחקיר שפרסמה תנועת "בצלם" עולה כי הוא נורה בגבו על אף שלא נשקפה סכנה לכוחות שפעלו בכפר. בפעילות הלילית במחנה נפצעו עוד 32 פלסטינים. מה שהגביר את הזעם בגדה וכפי הנראה תרם להתחממות בשטח היה סרטון שצילם אחד מתושבי המחנה והפיצה סוכנות הידיעות הפלסטינית מען. בסרטון נראים חיילי צה"ל יורים בצעיר מוחמד עמאסי ששהה על גג ביתו, ובני משפחה מנסים לחלץ אותו מהגג ולהגיש לו טיפול רפואי. כל אירוע המסתיים בנפגעים, ובוודאי כשנוסף לו גם תיעוד מצולם, מבטל במחי יד אחת את כל ניסיונות ההרגעה והחינוך לאיפוק, אשר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן יזם בתחילת האירועים.

אבו מאזן הידק את שיתוף הפעולה עם ישראל, ולפי הגורם הביטחוני, הוא הורה לראש המודיעין הכללי, מאג'ד פראג' (שמשפחתו מתגוררת במחנה דהיישה), לעצור את כל מי שיש לגביו מידע מודיעיני על כוונה לפעול "נגד האינטרס הפלסטיני". שוטרים פלסטיניים, ביחד עם אנשי חינוך, פעלו בבתי הספר ברחבי הגדה בניסיון לשכנע תלמידים צעירים כי חייהם יקרים וכי עליהם לסמוך על הפעילות המדינית שמוביל הנשיא - אשר תביא להם בעתיד חיים טובים יותר. אבל אז הגיעה המדיניות הישראלית החדשה, שיושמה על אף הירידה המשמעותית בהיקף הפיגועים.

עכשיו, אחרי שגל הטרור התחדש, איש כבר לא יזכור מה קדם למה: פעילות צה"ל בשטח שהגבירה את המוטיבציה לבצע פיגועים או פיגועים שגררו תגובה של צה"ל, תוך חיכוך עם האוכלוסייה האזרחית. כך או כך, התוצאה ברורה: תוכנית המקל והגזר של ליברמן הדליקה את השטח. יש לקוות כי לשר הביטחון החדש יש תוכנית מגירה אחרת כדי להרגיע את האזור.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: west bank, terror attacks, refugee camps, intifada, idf, dheisheh, avigdor liberman

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept