ח"כ גטאס על סערת פרס: ״כתבתי מה שרוב הערבים חושבים״

בראיון לאל-מוניטור, חבר הכנסת מהרשימה המשותפת לא חוזר בו מהביקורת החריפה שכתב על הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שנלחם על חיים בבית החולים: ״האיש הזה אינו יונת השלום כפי שמציירים אותו.״

al-monitor .

נושאים מכוסים

shimon peres, peace negotiations, oslo accord, knesset, joint list, israeli-palestinian relations, ayman odeh

ספט 16, 2016

ח"כ באסל גטאס מתנועת בל"ד, אחת משלוש המפלגות המרכיבות את סיעת הרשימה המשותפת, אינו חוזר בו אפילו לא במילה אחת מהדברים החריפים שפרסם על הנשיא לשעבר שמעון פרס, המאושפז במצב קשה בעקבות אירוע מוחי. כמה שעות לאחר שדווח כי הנשיא התשיעי בן ה-93 מורדם ומונשם בטיפול נמרץ והרופאים נלחמים על חייו, כתב גטאס בעמוד הפייסבוק שלו: ״לאיש יש שבע נשמות. אבל ללא ספק הוא נמצא בדרכו האחרונה... בואו נזכור, לפחות במותו, את מהותו האמיתית כעריץ וכאחראי ישיר על פשעים ופשעי מלחמה שבוצעו נגדנו. עלינו לזכור שהוא אחד מעמודי התווך היהירים של המפעל הציוני האימפריאליסטי ומפעל ההתנחלויות, ואחד מהכי שפלים, אכזריים, קיצוניים וותיקים ביותר מבחינת גילו ומבחינת התוצאות, מי שהביא הכי הרבה נזק ושפע של אסונות לעם הפלסטיני ולעמים במדינות ערב. הדם שלנו מכסה אותו מכף רגל ועד ראש".

בראיון ראשון מאז הסערה שעוררו דבריו אמר ח״כ גטאס לאל-מוניטור כי "אני לא ייחלתי למותו, אבל מה שכתבתי זה בדיוק מה שרוב הערבים בישראל חושבים. כך הוא נתפס בנרטיב ובזיכרון שלנו. לפני שיתחיל הפסטיבל הקבוצתי של היגון ושל העצב, רציתי להגיד לאנשים: האיש הזה אינו יונת השלום כפי שמציירים אותו. זה האיש שהינדס את אוסלו, שבשבילי ובשביל רוב הערבים הוא אסון״.

המתקפה של גטאס על פרס, הנתפס בחלקים גדולים של הציבוריות הישראלית והבינלאומית כשם נרדף לשלום, גרמו למבוכה גדולה בקרב חברי הכנסת הערבים. אל-מוניטור פנה ליו"ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, שסירב להגיב כמו יתר חברי סיעתו. רק חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן הסכימה לומר שהעובדה שהיא וגטאס חברים באותה רשימה אין פירושה שהם חושבים את אותם דברים. "נהוג שבשעה שאדם נלחם על חייו מנסים לא להגיד דבר שהוא ביקורתי, למרות שגם על אריאל שרון אמרו דברי ביקורת וגם יוסי ביילין אמר דברים קשים על בנימין בן אליעזר", היא הוסיפה. לדבריה, העובדה שהביקורת הגיעה מח״כ ערבי היא זו שגרמה לסערה לצאת מפרופורציה.

בשיחה עם אל-מוניטור אמר ח"כ גטאס, שהוא יכול להבין את הטענות על התזמון הבעייתי של דבריו - אבל אינו מקבל אותן. "עד כה סירבתי להגיב בכלי התקשורת. דברים הקצרים הושמעו בקולי בערוץ 2 אך הם הוקלטו ללא ידיעתי. אבל עכשיו אני אומר לך חד וחלק - אינני חוזר ממה שכתבתי על פרס וגם לא מבין למה הופתעו מדברי. אוסלו היה אחת ההצלחות של פרס לא לפתור את הסכסוך אלא להמשיך את הכיבוש. הוא לא רצה היפרדות לשתי מדינות כי גם אחרי אוסלו הוא היה אחראי להתפשטות ההתנחלויות".

אל-מוניטור: אם לא פרס, מי כן בר שיח לשלום לדעתך? אם הפלסטינים טוענים שישראל לא תמצא פרטנר טוב יותר למשא ומתן מאבו מאזן, על אותו משקל אפשר לומר שהפלסטינים לא ימצאו פרטנר טוב יותר משמעון פרס.

גטאס: מתי הוא בכלל היה בעמדת כוח?

אל-מוניטור: אינך חושב שאתה גורם נזק לקו של הרשימה המשותפת שמוביל היו"ר איימן עודה, שקורא לחיים משותפים בין יהודים וערבים ולדו-קיום?

גטאס: אני לא גרמתי נזק. אם כדי לזכות בשוויון ובזכויות הערבים בישראל צריכים לשאת חן בעיני היהודים או להיות ערבים טובים, אז למדנו כבר שזו לא הדרך. גם כשערבים נתנו את קולותיהם בעבר למפלגות הציוניות, התוצאה הייתה שהם סבלו יותר. הדרך להשיג שוויון היא רק בדרך של מאבק.

אל-מוניטור: אתם בכנסת, ונבחרתם על ידי הציבור שלכם לקדם את העניינים של האזרחים הערבים במדינת ישראל. האם דבריך מקדמים את הציבור הערבי?

גטאס: אף אחד לא עושה לנו טובה שאנחנו בכנסת, ובעיקר השמאל הציוני לא עושה לנו טובה בכך שיש לנו בכלל זכות דיבור. חופש הביטוי נלקח מאתנו. יום יום אנחנו מקבלים מכות ומצמצמים לנו את אותם השוליים. הסיבה שאנחנו בכנסת היא רק בגלל חופש הביטוי שאנחנו מעוניינים בו. אנחנו לא מעוניינים להיות במשבצת של הסוכנים שאומרים ׳הן׳ לשרים כדי לקבל הטבות כלשהן.

אל-מוניטור: ומה לגבי הטענה כי אתם גורמים נזק לציבור שלם שכן רוצה לחיות עם היהודים בשלום?
גטאס: אנחנו עם נטול זכויות, מדוכא, שמפקיעים את קרקעותיו ומקפחים בתקציבים, ובסוף מצליחים להלביש עלינו את הכישלון. לא על מי שמחזיק בשלטון ומחזיק בתקציבים. כך הפכו אותנו לאשמים. אם התהליך הזה יימשך זה יביא אותנו להחלטה שלא ללכת יותר לבחירות כפי שעשינו בשנת 2002. יש ויכוח ענייני בתוכנו, בתוך בל"ד, על הנושא.

אל-מוניטור: אתה מעריך שהרשימה המשותפת, על חילוקי הדעות שבה, בעיקר סביב השערוריות שבל"ד מחוללת, תרוץ גם בבחירות הבאות?

גטאס: כן. זה לא יהיה קל, אני חושב שרק טמבלים יפרקו את הרשימה, שהביאה כוח גדול.

אל-מוניטור: איימן עודה לא רצה להגיב לדברים שלך. למה לדעתך הוא שותק?

גטאס: אתה יכול לפרש את זה איך שאתה רוצה.

מאמרים מומלצים

מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
ימות המשיח: נתניהו מתחנף למצביעים הערבים
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020
האם ניצחון של נתניהו יביא לסוף הדמוקרטיה הישראלית?
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 26, 2020
המהלך הכוחני שהחזיר את נתניהו מהמתים
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 24, 2020

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020