ישראל פולס

ח"כ זחאלקה: אין שחיתות בבל"ד, זו רדיפה פוליטית של נתניהו

p
המחבר
בקצרה
מעצרם של בכירי בל"ד בחשד לשחיתות הצליח לאחד את השורות ברשימה המשותפת, שבשלב זה ראשיה מעניקים גיבוי מלא לחברים מבל"ד. ח"כ זחאלקה טוען כי מדובר ברדיפה פוליטית של ראש הממשלה נתניהו כדי לזכות באהדת הרחוב הישראלי.

אף שבכירי תנועת בל"ד ידעו כי מתנהלת חקירת משטרה בחשד להזרמת כספים שלא כדין לתנועה, הם הופתעו מהפשיטה על משרדי התנועה ומעצר בכיריה ביום ראשון [18בספטמבר].

החקירה החלה בעקבות מידע שהגיע ממבקר המדינה החוקר עבירות על חוק מימון מפלגות. החומר שנאסף הועבר למשטרה טרם פורסם הדו"ח של המבקר. מהחקירה הסמויה שניהלה המשטרה עלה החשד כי בכירים בבל"ד קיבלו מיליוני שקלים מארגונים שונים במדינות ערביות, בעיקר מקטאר, שם שוהה מייסד התנועה חבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה, שנמלט מישראל [2007] עקב החשד נגדו שהעביר מידע מסווג לארגון חיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה.

בהודעה שפרסמה המשטרה נמסר כי מזכ"ל בל"ד,  עוואד עבד אל-פתאח, ועוד כ-20 פעילים בכירים (בהם שישה עורכי דין) חשודים שניהלו את מסלול העברת הכספים ופעלו בתחכום כדי להסתיר את נתיבי הכסף, תוך יצירת מצג שווא כאילו נתרם על ידי תורמים רבים מישראל. בחקירת המשטרה, שהתנהלה בחשאיות מספר חודשים, התברר כי כאלף משפחות ששמותיהן צוינו במסמכי התנועה כמי שתרמו כביכול כספים לבל"ד לא עשו זאת מעולם, ולא היה להן מושג ששמן שורבב לפעילות התנועה ומימונה. לטענת המשטרה, כך הולבנו הכספים הלא חוקיים.

שעות אחדות לאחר הפשיטה על משרדי התנועה ומעצר פעיליה, התכנסו חברי בל"ד לישיבת חירום אליה הצטרפו חברי המפלגות הערביות המרכיבות יחד את הרשימה המשותפת וכן חברי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. בתום הפגישה פורסמה הודעה משותפת לכל הצדדים ונטען כי הפרשה המיוחסת לבל"ד היא למעשה רדיפה פוליטית. "הפרסומים כאילו מדובר בעבירות של ניהול כספי של בל"ד היא מצג שווא שנועד לכסות על הכוונה האמיתית, שהיא להשתיק את בל"ד ולפגוע בתפקודה ובתפקידה הפוליטי כחוד חנית במאבק נגד דיכוי ואפליה ושלילת זכויות", נכתב בהודעה.

נכון לשעת כתיבת מאמר זה (ראשון בלילה) חברי הכנסת של בל"ד לא נעצרו ולא נחקרו, אבל מעצר הפעילים הבכירים והמעשים המיוחסים למפלגה הצליחו לצמצם את הסדקים העמוקים בתוך הרשימה המשותפת בין ארבע הרשימות המרכיבות אותה. רק לאחרונה נמתחה ביקורת בחד"ש על פוסט שפרסם ח"כ באסל גטאס, איש בל"ד, בעקבות אשפוזו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ובו תקף אותו במילים חריפות. כעת היו"ר איימן עודה התייצב לצד בכירי בל"ד במה שהוגדר על ידי אנשי הרשימה "שעתם הקשה".

ככלל, רבים בציבור הערבי לרבות מתנגדיה המושבעים של תנועת בל"ד טוענים, כי הממסד הישראלי מהלך אימים על המפלגות הערביות – בין באיומי הרחקה מהכנסת על רקע אישור חוק ההשעיה שמכוון, לטענתם, אך ורק נגד המפלגות הערביות; או בהכשרת הקרקע לפסילתן מהתמודדות לכנסת הבאה. לתפיסתם, ישראל מתכננת לעשות לבל"ד את מה שעשתה לתנועה האסלאמית של ראיד סאלח, אשר הוצאה מחוץ לחוק.

ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי ובאסל גטאס, שלושת חברי הכנסת של בל"ד, נתפסים כמחוללי מהומות בכנסת ומושכים אש בדעת הקהל הישראלית, כך שהחקירה המשטרתית נועדה בעצם להשתיקם – טוענים בציבור הערבי.

יו"ר התנועה ח"כ זחאלקה אומר בראיון לאל-מוניטור, כי "ההתנפלות על התנועה היא מעשה מכוון מלמעלה – מראש הממשלה בנימין נתניהו, שאינו יכול להפחיד באיומי סכנות הגרעין האיראני ובחר להתגולל על חברי הכנסת הערבים ותנועת בל"ד בעיקר. זה ניסיון לדה-לגיטימציה, לפגיעה ולהפחדה. זה משתלב היטב באווירת הפאשיזציה שנתניהו משרה. נתניהו צריך אויב שבאמצעותו יבנה את ההסתה והשיסוי, ויזכה באהדה על שהוא כאילו נאבק באויב".

לדברי ח"כ זחאלקה, מבקר המדינה מינה שני נציגים מטעמו לבדיקת המסמכים שבידי בל"ד שמסבירים את מימון המפלגה. "הם עשו בדיקות נרחבות במשך כחצי שנה ולא מצאו כלום", הוא אומר, "אבל עוד לפני שתמה ההתנהלות מול המבקר פרצה המשטרה נגדנו. כשמדובר בפשיעה ברחוב בערבי המשטרה רדומה, אך לעומת זאת כשמדובר בעניינים פוליטיים הם היפר אקטיביים. בגלל שאנחנו מפלגה ערבית ואומרים לפעמים דברים מרגיזים, מיד המשטרה התנפלה עלינו".

לטענת ח"כ זחאלקה, הרדיפה הפוליטית אחר בל"ד נמשכת כבר מספר שנים, והשיא היה כשנתניהו עצמו דחף להעביר את חוק ההדחה בכנסת [יולי 2016] כדי להדיח את חברי בל"ד. "הוא הבין שערבים שנוהרים לקלפיות יכולים לסכן את מעמדו ואת כסאו. הוא ראה שהאחדות שלנו חיזקה אותנו והוא רצה לזכות בפופולריות זולה ברחוב הישראלי. לכן העליהום מופנה כלפינו".

את החשדות כי בל"ד קיבלה בין השאר כספים מבשארה, הוא דוחה על הסף. "אין שחר לטענה", אומר ח"כ זחאלקה, "אנחנו אוספים תרומות ויש לנו קבלות. מגיע לנו לאסוף כספים מקטאר. הכספים הללו שקופים והם הולכים לפעילות ברוכה כמו מתקני ספורט, קבוצות כדורגל, מכוני מחקר ומלגות לסטודנטים. אנחנו דווקא מתלוננים שאנחנו מקבלים מעט מדי מהעולם הערבי".

במשטרה מנגד משוכנעים שזו רק ההתחלה, ותיבת פנדורה גדולה עוד תיפתח בהמשך. עד כמה זה ישפיע על אחדותה של הרשימה המשותפת? בשלב זה איש מהבכירים בה אינו מוכן להתנבא.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: qatar, knesset, joint list, jamal zahalka, financing, benjamin netanyahu, balad

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept