ישראל פולס

למה פינוי עמונה לא צפוי לפרק את הממשלה?

p
המחבר
בקצרה
למרבה אכזבתם של המתנחלים, נראה כי גם הממשלה הימנית של נתניהו, בנט וליברמן לא מתכוונת למנוע את פינוי המאחז שהוקם על אדמות פלסטיניות. למרבה אכזבתו של יאיר לפיד, נראה כי הקואליציה תשרוד גם את המשבר הזה.

אם לשפוט על פי ההתייצבות הדלילה של בכירי הליכוד בכנס החירום להצלת עמונה ביום שני (12 בספטמבר), מפלגת השלטון לא מתכוונת להקריב יותר מדי קורבנות בניסיון למנוע את פינוי המאחז הבלתי חוקי שהוקם על אדמות פלסטיניות.

הדמות הבכירה ביותר שהגיע לכנס הייתה סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, המזוהה עם המתנחלים. לצדה ישבו עוד שלושה חברי כנסת מהספסלים האחוריים בליכוד - אורן חזן, אמיר אוחנה ויהודה גליק. שר המדע אופיר אקוניס שיגר סרטון תמיכה במאבק שהועלה לעמוד הפייסבוק של עמונה, ובכך פחות או יותר הסתכמה תמיכתה של המפלגה בכנס.

על פי החלטת בג"ץ, חמישים המשפחות שחיות בעמונה יצטרכו להתפנות מבתיהן עד סוף 2016, מכיוון שהם נבנו על קרקע פלסטינית פרטית והדיירים לא הציגו מסמכי רכישה. ככל שמתקרב מועד ביצוע ההחלטה גובר המתח הפוליטי, כשעיני המתנחלים נשואות אל מפלגות הימין שמובילות את הממשלה - הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו. בשבועות האחרונים נכנס מטה המאבק למניעת הפינוי להילוך גבוה בכל הנוגע להפעלת לחץ על חברי הכנסת בניסיון למנוע את הפינוי.

אלא שהמאבק בינתיים אינו צובר תאוצה, ועל פי התנהלות שרים וח"כים בימין לא נראה שזו תהייה עילה לפירוק הממשלה. זאת בניגוד להערכות מוקדמות במערכת הפוליטית.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, האמין בכל לבו שפינוי עמונה יהווה משוכה שהממשלה הזאת לא תוכל לעבור, מה שיוביל להחלטה על הקדמת הבחירות. לפיד היה כל כך בטוח בכך, עד שבכל התדרוכים לעיתונאים הוא דיבר על עמונה כנקודת מפנה פוליטית. אלא שבינתיים בן בריתו למאבק בנתניהו עד לאחרונה, אביגדור ליברמן, נכנס לממשלה ותפס את עמדת שר הביטחון, מה שאילץ אותו לגנוז את התקוות לבחירות מוקדמות בשלב הזה.

ליברמן הימם את הימין כשבמקביל לכנס החירום בעמונה ביום שני, בפגישה עם סטודנטים באריאל, אמר שיש לכבד את החלטת בג"ץ לפינוי המאחז. שר הביטחון היה ברור וחד כשאמר: "אין שום סיכוי להשאיר את עמונה איפה שהיא היום בגלל פסיקת בג"ץ, כי רוב הבתים שם בנויים על קרקע פלסטינית פרטית. הדין על עמונה יהיה על כולם. גם על פולשים פלסטינים בסוסיא. נכבד את החלטות בית המשפט כמדינת חוק".

מטה המאבק לפינוי עמונה מיהר לתקוף את שר הביטחון, תושב ההתנחלות נוקדים שבגוש עציון, ובהודעה שפרסם האשים אותו כי "הרים דגל לבן של כניעה מול ארגוני השמאל הקיצוני והרשות הפלסטינית, המנצלים לרעה את מערכת המשפט הישראלית כדי להגשים את שאיפתם להרס ההתיישבות ביהודה ושומרון".

יו"ר מטה המאבק, אביחי בוארון, האשים את ליברמן בראיון לגלי צה"ל כי הוא משתמש בטיעונים משפטיים כתירוץ. "לא מדובר בבעיה משפטית, אלא מדובר בבעיה מדינית - אם יהיו יהודים ביהודה ושומרון או שלא יהיו יהודים שם. שר הביטחון הולך לאזור הנוחות שלו כשהוא מציג את זה כבעיה משפטית, ומכסה את התנהלותו ואת התנהלות ראש הממשלה בבג"ץ ובמשפטיזציה של הנושא".

הצהרת ליברמן היא ציון דרך במאבק על עמונה. המתנחלים מתחילים להבין שאין להם באמת כוח פעולה פוליטי משמעותי בתוך הקואליציה, אף שזו הממשלה הכי ימנית שניתן להרכיב מסיעות הכנסת.

כשהוקם מטה המאבק למניעת פינוי עמונה לפעול לפני מספר חודשים, מוביליו האמינו שעם ממשלת אולטרה-ימנית הם יצליחו לעצור את מה שהם מתארים כ״גירוש יהודים מבתיהם״. ואכן, שרים וחברי כנסת הוזמנו לביקורים ובאו למאחז. לא רק מהבית היהודי - גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יריב לוין ואופיר אקוניס הגיעו. אבל ככל שחלף הזמן ומועד הפינוי התקרב, המתנחלים התחילו להבין שהלובי שלהם בממשלה אינו מתכוון לאבד את השלטון בגלל עמונה.

המתנחלים יכלו רק להיזכר בערגה במאבק הפוליטי הסוחף למניעת ההתנתקות, שהסתיים בכישלון אמנם, אבל פירק את ממשלת אריאל שרון.

הדרמה הפוליטית של ההתנתקות שהסתיימה בהקמת קדימה כנקמת שרון במורדי הליכוד, הותירה טראומה במפלגה שאיבדה את השלטון. כך שעם כל הכבוד לעמונה, על חמישים המבנים הבלתי חוקיים שבה, ההתנתקות מעזה הייתה דבר הרבה יותר רציני: פינוי אלפי מתיישבים שהמדינה שלחה לשם. לליכודניקים אין הפעם כוונה להקריב את השלטון בשל כך.

כששרי הליכוד ולשכת ראש הממשלה אינם מתייצבים בחזית המאבק הזה ושר הביטחון מגבה את בג"ץ, עיני המתנחלים נשואות למפלגת הבית היהודי. המפלגה נחשבת לנציגת המתנחלים, אשר מהווים את בסיס כוחה. אבל גם שם, שתי הדמויות הבכירות והמשפיעות - היו"ר נפתלי בנט ומספר 2 איילת שקד - אינן ששות אלי קרב.

שקד, שסיירה בשבוע שעבר בהר חברון, אמרה שהיא תומכת בפתרון שהציע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדבליט. היועמ״ש החליט לאמץ את מתווה ההסדרה – על פיו עמונה תפונה ממקומה הנוכחי וחמישים הבתים יועתקו ליישוב סמוך.

גם בנט אינו נשמע נלהב להילחם בהחלטתו של הבית המשפט. הוא צוטט כמי שאומר בערוץ 7 כי מתווה העתקת הבתים של עמונה מקובל עליו, והשאיר אף הוא לא מעט מתנחלים מאוכזבים.

שר בכיר בליכוד אמר לאל-מוניטור: "הממשלה הזאת לא תתפרק בגלל עמונה. זה לא סתם שבקושי אפשר למצוא בחזית את נפתלי בנט או איילת שקד. אין להם עניין לפוצץ את העסק אפילו שזה בניגוד לרצון המצביעים שלהם. כי לא מדובר כאן באיזושהי תוכנית מדינית לפינוי, אלא בהחלטת בג"ץ, וגם הם מבינים שאי אפשר לשבור את הכלים על זה. יהיה אולי משבר טקטי, אבל לא יותר מזה".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yair lapid, palestinian human rights, likud, israeli settlers, israeli settlements, israeli politics, benjamin netanyahu, avigdor liberman

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept