סעודיה ממשיכה להשתמש ב״קלף האיראני״ כדי לדחות החלטה על תימן

p
המחבר
בקצרה
תימן נופלת קורבן לעוינות בין סעודיה לאיראן; במדינה האיסלאמית מנסים לגייס את הכורדים, אך לשווא; באל-מוניטור חוזרים לעדכוני הלובי למען המזרח התיכון.

תימן כאבן בוחן

המלחמה בתימן ממשיכה לגבות מחיר נורא, בזמן שהשיחות בתיווכו של האו״ם עדיין תקועות, וההסכם השברירי להפסקת העוינות כבר הולך ומתפורר אחרי פחות משבוע.

ברופאים ללא גבולות דיווחו ב-13 באוגוסט על לפחות עשרה ילדים הרוגים ומעל 20 פצועים בהפצצה על בית ספר; הנהגת הסיעה החותית במלחמת האזרחים, שזוכה למימון מצד איראן, האשימה בהפצצה את הקואליציה שמובילה סעודיה.

ארבעה ימים קודם לכן, אמר ג'וליאן הארניס, נציג יוניצ״ף בתימן: ״ילדים משלמים את המחיר הכבד ביותר של הסכסוך בתימן״. ביוניצ״ף אישרו שמעל אלף ילדים נהרגו ו-1,600 נוספים נפצעו מאז מארס 2015, גם אם ״סביר להניח שהמספר האמיתי גבוה בהרבה״, כך לדבר הארניס.

איסמעיל אולד שייח אחמד, השליח המיוחד של האו״ם בתימן, גינה ב-12 באוגוסט את הפרת הפסקת האש, וקבע שהיא ״אינה מקובלת״.

ברוס ריידל מסביר שסעודיה מגיעה כנראה למה שהוא מכנה ״נקודת הכרעה קריטית״ בתימן. המלחמה יקרה מאוד, וסעודיה נמצאת במקום השלישי בהוצאות הביטחון הגבוהות בעולם. הסלמת המצב היא בגדר אפשרות, אך עלולה לעלות במחיר יקר, גם למעמדה הבינלאומי של הממלכה, שספגה ביקורת קשה בשל התנהלותה במלחמה. ריידל מדווח: ״כמה פרשנים בממלכה מציעים אפשרות חלופית. בריאד יסכימו לחלוקת המדינה, וישאירו את החותים בצפון לפרק זמן בלתי מוגדר, שעה שהדרום הפרו-סעודי יזכה בהכרה בינלאומית. מדינת דרום תימן תהפוך לחברה במועצה לשיתוף פעולה של מדינות המפרץ (GCC). במסגרת תרחיש שכזה, תקבל סעודיה הלכה למעשה את השליטה במצר באב אל-מנדב החיוני, כאמצעי לטווח ארוך לבלימת האתגר החותי״.

לחלופין, מסכם ריידל ואומר, תצטרך סעודיה להמשיך ולבוסס בביצה, שעה שהמלך סלמן בן עבד אל-עזיז אל סעוד שוהה בחופשה מתארכת במרוקו, אולי בשל בעיות בריאות. ״הבחירה הקלה ביותר עבור הממלכה״, כותב ריידל, ״היא להמשיך לדשדש מבלי לקבל החלטה כלשהי. המלוכה תסרב לכל ממשלת מעבר, ותדגיש את העובדה שהמלחמה מנעה מאיראן להשתלט על תימן. השימוש בקלף האיראני מלבה את התמיכה הציבורית במלחמה, ומגייס לצד הממלכה גם את רוב חברות ה-GCC. קיימת הפרזה רבה בתיאור המעורבות האיראנית בתימן, אבל זה לא קשור למלך. הוא יכול להשתמש באיום האיראני לזמן בלתי מוגבל, בידיעה שטהרן תמשיך לייצר מספיק כותרות כדי להצדיק את עמדתם של הסעודים ואת חששן של מדינות המפרץ״.

יחסי איראן וסעודיה נמצאים בשפל. ריאד וטהרן נמצאות משני עברי המתרס במלחמה בסוריה, וגם בתימן. זהרה אליפור מדווחת על סרט איראני חדש שעלול לדרדר את היחסים עוד יותר, שכן הוא מתעד את האסון במינא ב-24 בספטמבר 2015, בזמן החאג' השנתי, כשמעל 700 איראנים נמחצו למוות. האיראנים מאשימים באסון את הממשלה הסעודית.

רק בחודש שעבר, אמר הגנרל עלי ג'אפרי, מפקד משמרות המהפכה האיסלאמית של איראן, ששתי מדינות המפרץ הן ״אויבות מושבעות״, כפי שדיווח אראש כראמי. ג'פארי אמר את הדברים בעקבות השתתפותו של הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל אל-סעוד, לשעבר ראש המודיעין הסעודי ושגריר הממלכה בארה״ב, בעצרת שערכו בפאריז אנשי מוג'אהדין חאלק (MEK), ארגון אופוזיציה איראני שקורא להפלת הרפובליקה האיסלאמית.

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נפגש גם הוא עם מנהיגת MEK מריאם רג'אווי ב-30 ביולי, אולי בעקבות בקשה של ריאד וכסימן נוסף להידרדרות היחסים בין איראן לבין ארגון פתח של אבו מאזן, כפי שמדווחת מריאן הוק. אבו מאזן שלח שלושה שליחים לטהרן, כדי לנסות ולשכנע את איראן לחזור בה מתמיכתה בחמאס. קו השבר הפלסטיני עלול להפוך בוגדני מתמיד, ככל שמסלימה והולכת העוינות בין סעודיה לבין איראן.

סרטון של המדינה האיסלאמית מופנה אל הכורדים

מוחמד סאלח מדווח על סרטון גיוס חדש שהפיץ ארגון המדינה איסלאמית (דאעש) בניסיון לגייס את הכורדים למאבק. 

סאלח כותב שישנם אולי 500 כורדים בקרב 30,000-27,000 הלוחמים הזרים שעל פי הערכות התגייסו לשורות דאעש בעיראק ובסוריה. 

״המיליטנטים הכורדים מאשימים את מנהיגי כורדיסטן העיראקית מסעוד ברזאני וג'לאל טאלבאני בשיתוף פעולה עם המערב ועם ישראל. בדאעש מיהרו להוקיע את מנהיגי הכורדים כעריצים, וקראו לכורדים להתגייס לארגון שמייצג את המונותיאיזם ושיצא לבסוף כשידו על העליונה״, כותב סאלח.

אך הפנייה של דאעש לכורדים נפלה על אוזניים ערלות, ואולי זה סימן נוסף למצבו הנואש של ארגון הטרור, שממשיך לאבד שטחים גם בסוריה וגם בעיראק. כוחות הפשמרגה הכורדיים בעיראק וארגונים כורדיים בסוריה - בראש ובראשונה יחידות ההגנה העממיות, חוד החנית של כוחות ההגנה הסוריים שזוכים לתמיכת ארה״ב - הם הלוחמים היעילים ביותר במאבק נגד דאעש.

״מעניין לציין שהסרטון החדש של דאעש מלווה כולו בקריינות בניב הקורמנג'י, הנפוץ בקרב הכורדים בטורקיה, בסוריה ובחלקים מכורדיסטן העיראקית. זאת בניגוד מוחלט לשאר סרטוני תעמולה שפרסם הארגון בכורדית, שם נעשה שימוש בעיקר - אם כי לא רק - בניב הסוראני, הנפוץ בעיקר בקרב הכורדים בעיראק ובאיראן. לכורדים אין עדיין שפה אחידה, וטקסטים מתפרסמים בקורמנג'י או בסוראני, שני הניבים העיקריים בשפה הכורדית״, כותב סאלח.

סדרת הלובי תתמקד בצפון אפריקה, במדינות המפרץ ובטורקיה

באל-מוניטור מחדשים את סדרת עדכוני הלובי, וממשיכים לדווח כיצד משחקות המדינות במזרח התיכון את משחק הכוחות של וושינגטון.

״ג'וליאן פקת ואביגיל קוקורה עברו על מאות מסמכים המתעדים עבודת לובי ומאמצים פיננסיים, כדי להביא בפניכם את מקורות המידע המקיפים ביותר על הלובי המזרח-תיכוני בוושינגטון. במהלך חודש אוגוסט, נחשוף מי, מדוע - וכמה כסף - מסתתרים מאחורי מדיניות החוץ של המזרח התיכון, על שלל היבטיה, מחוזים למכירת נשק, דרך הסכמי סחר וסיוע זר ועד סנקציות כלכליות״.

בשבוע שעבר התמקדה הסדרה במדינות צפון אפריקה. מרוקו, שגירשה מתחומה במארס את נציגות האו״ם לסהרה המערבית, הוציאה 3.7 מיליון דולר בשנת 2015 כדי לקדם את תביעת הריבונות שלה על האזור, וכן כדי לסייע בקביעת סדר עדיפויות כלכלי וביטחוני. ״הצוות המרוקאי״ כולל את ״מי שהיה שגריר ארה״ב במרוקו (מנכ״ל קבוצת הלובי אדוארד גבריאל); סגן לשעבר של מזכיר המדינה (רוג'ר נורייגה); ושני חברי קונגרס לשעבר: אדולפוס טאונז הדמוקרטי מניו יורק, ולינקולן דיאז-בלארט הרפובליקאי מפלורידה״.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yemen conflict, saudi-iranian rivalry, pyd, lobbying, kurds, is, houthis, gulf states
אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept