ישראל פולס

השואו של נתניהו

p
המחבר
בקצרה
בשבועות האחרונים מקיים ראש הממשלה מספר רב של פגישות "אוף דה רקורד" עם אנשי תקשורת בישראל בהן הוא מניח את אבן הפינה למורשתו. הוא מפגין ביטחון עצמי רב, יהירות ורוח קרב, וסבור שמצבה של ישראל בזירה המדינית "רק ילך וישתפר".

נכון לעכשיו, הפרק האחרון בסדרת המפגשים של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם עיתונאים ואנשי תקשורת בישראל, התקיים ביום שלישי [23 באוגוסט]. הפעם הוזמנו אליו העיתונאים החרדים, שמייצגים פלח אוכלוסייה ישראלית שמונה מעל מיליון נפש ותעשיית תקשורת תוססת ובועטת. התדרוך הפעם נמשך כחמש וחצי שעות, עם "הפסקת סיגר" באמצע. נתניהו, שממלא את התפקיד הנחשב לקשה ולמאתגר ביותר ביקום, התנהג כאילו יש לו את כל הזמן שבעולם.

בשבועות האחרונים הוא קיים מספר רב של פגישות כאלה: עם עיתונאי "קול ישראל" ו"גלי צה"ל" ומערכת עיתון "הארץ" ומערכת ערוץ 2 ועיתונאים ימניים ועיתונאים עצמאיים ועוד ידו נטויה. בסך הכל, עשרות רבות של שעות "תדרוך", בהן נתניהו נתן את השואו שלו, והוא מדהים מאי פעם.

ראש ממשלת ישראל, שמשמש בתפקידו מעל 11 שנה, מהן שבע שנים ברציפות [2016-2009], הפגין ביטחון עצמי, יהירות, שמחת חיים, בקיאות ורוח קרב. הוא מלא מעצמו, הוא שוצף וקוצף, מפגין ניצוצות של חוש הומור (גם עצמי) וכישרון חיקוי לא מבוטל.

על השאלה מדוע הוא משקיע אנרגיה עצומה וזמן רב בתדרוכי רקע, "אוף דה רקורד", במקום לחרוג ממנהגו ולהתראיין לתקשורת הישראלית מדי פעם, אין עדיין תשובה ברורה. נדמה לי שהפתרון מחולק לשניים: ראשית, כי הוא נהנה מזה. שנית, כי הוא מניח את אבן הפינה למורשתו, לנרטיב שלו. הוא כבר משוכנע בגדולתו. עכשיו הוא מנסה לשכנע בה גם אותנו.

בשיחות הללו, שתוכנן לא אמור לצאת לאור (אך הוא מודלף בעקביות), מרשה נתניהו לעצמו לדבר בחופשיות. ביום שלישי, הוא נשאל רבות על יחסיו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, על מערכת היחסים בין ישראל לארה"ב, על "חבילת הסיוע" שפרטיה כבר סוכמו בוושינגטון. הנה דברים שאמר, כך לפי גורם שנכח בשיחה: "אסור לשכוח שהנשיא אובמה אמר לי (לנתניהו) כבר במפגש הראשון בינינו, שהוא דורש מישראל לא לבנות בשום מקום ביהודה ושומרון. שאלתי אותו מה עם שכונת רמות בירושלים, עם גילה, עם יישובים ואזורים שברור שיישארו בשטחי ישראל גם בהסדר קבע. הוא סירב לשמוע. אז כשמדברים על כימיה שהייתה או לא הייתה בינינו, אסור לשכוח שכך נפתחה מערכת היחסים ועם זה הייתי צריך להתמודד מהרגע הראשון".

נתניהו בעצם הסביר למאזיניו, שהנשיא אובמה "סימן" אותו מהרגע הראשון ותלה בו את האשמה העיקרית למערכת היחסים ביניהם, שמעולם לא המריאה.

ראש הממשלה נשאל אם הוא חושש מהאפשרות שאובמה ינצל את התקופה שבין הבחירות לעזיבתו את הבית הלבן כדי לצאת ביוזמה מדינית בנושא הישראלי-פלסטיני. "אשרי אדם מפחד תמיד", ציטט נתניהו את המקורות היהודיים, אבל לא פירט. אחר כך הוא פנה להסביר למאזיניו על "תפיסת ההפעלה" שלו באשר לארצות הברית: "בניגוד לסין, למשל", אמר נתניהו, "ששם המנהיג קובע את סדר היום וכולם פועלים על פיו, באמריקה מה שקובע זה מכלול מורכב יותר. הנשיא אינו שחקן יחיד. יש דעת קהל, יש קונגרס, יש תקשורת. מי שחושב שבאמריקה צריך לעבוד רק מול הנשיא, טועה. צריך לעבוד מול כל המערכת".

נתניהו הציג לעיתונאים סקרי "גאלופ" שמצביעים על עלייה עקבית במעמדה של ישראל ובתמיכה בה בקרב הציבור האמריקאי. "נכון, יש לנו בעיה בקמפוסים, אבל התמיכה בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר באמריקה, וזה מה שבאמת חשוב", הוא קבע. "ישראל פופולארית בארה"ב, וגם אני פופולארי בארה"ב. הלוואי שהיו מקבלים אותי בתל אביב כמו שמקבלים אותי בניו יורק ובוושינגטון, ואני לא מדבר רק על יהודים".

לדבריו, הסכם הסיוע האמריקאי לישראל, שייחתם בקרוב, יהיה טוב: לדברי נתניהו, ישראל קיבלה עד היום 3.1 מיליארד דולר בשנה, וביקשה כעת 4.5 מיליארד לשנה בעשור הבא. "זה נסגר בדיוק באמצע הדרך", אמר נתניהו, "ולדעתי זה יותר מסביר".

בנקודה הזו, עשה נתניהו מניפולציה על בני שיחו. הוא לא הזכיר להם שבנוסף ל-3.1 מיליארד השנתיים, עד כה ישראל נהגה לבקש ולקבל מדי שנה תוספת סיוע (לצורך מימון מערכות "כיפת ברזל"), שהסתכם בין 350 מיליון ל-600 מיליון דולרים נוספים. הוא לא הזכיר להם שבהסכם החדש לא תוכל ישראל לבקש תוספת, והאפשרות שלה להוציא רבע מהסיוע בשקלים בישראל תלך ותצטמצם עד שתיעלם לגמרי בסוף העשור. מדובר בתבוסות קשות לישראל שמורידות את כוח הקנייה של הסיוע ועלולות לגרום נזק כבד גם לתעשיות הביטחוניות הישראליות.

נתניהו גם לא הזכיר את העובדה שאם היה נוטש את מאבק הייאוש שלו בהסכם הגרעין עם איראן בזמן (לאחר החתימה בווינה), יכול היה לקבל שדרוג משמעותי בהרבה מהאמריקאים. העובדה, שנחשפה באל-מוניטור, לפיה הוא סירב בעקביות להתחיל את המשא ומתן על הסיוע האמריקאי עד אחרי ההצבעה בקונגרס, גרמה לישראל נזק המוערך על ידי גורמים ביטחוניים ביותר מעשרה מיליארד דולר.

נתניהו התפאר במערכות היחסים שבנה עם גורמים רבים במזרח התיכון, ביניהם מנהיגים רבים שמדינותיהם לא מקיימות קשרים דיפלומטיים רשמיים עם ישראל, ורמז למהפך בלתי נתפס בזירה המדינית: על פי ראש הממשלה, קשריה ומצבה של ישראל מבחינת ההסברה טובים במזרח התיכון ובמפרץ מאשר במערב אירופה.

"אני מעלה הרבה מאוד קטעים ביוטיוב ובפייסבוק", התפאר נתניהו, "העידן הנוכחי מאפשר לנו לדלג מעל התקשורת המסורתית והמשטרים ולהגיע ישר לאנשים. יש 40 מיליון צפיות בסרטונים שלי, מחוץ לישראל. זה מספר עצום וחסר תקדים. העולם רוצה לשמוע אותנו. זו עובדה. אנחנו שומרים על המזרח התיכון ומגנים גם על אירופה ואמריקה בנוכחותנו כאן. אני מקווה שבקרוב אצליח לפרק את הרוב האוטומטי נגד ישראל באו"ם. המצב רק ילך וישתפר".

נתניהו, סוף קיץ 2016: בטוח בעצמו, אופטימי, שש אלי קרב ומאושר להיפטר סוף סוף מברק אובמה. על יורשיו הפוטנציאליים של אובמה הוא מעדיף לא לדבר.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: united states, military aid, iran nuclear deal, europe, benjamin netanyahu, barack obama

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept