ישראל פולס

הפלסטינים: צה"ל פועל באינטנסיביות בשטחי A

p
המחבר
בקצרה
בשבועות האחרונים פועל צה"ל בקביעות במחנה הפליטים דהיישה וביישובים נוספים בנפת חברון. "כל לילה אנחנו שומעים יריות ופיצוצים", מספר תושב דהיישה, "כל מה שעשו המנגנונים הפלסטינים בחוכמה ובשקט, בא ליברמן ושופך חבית נפט".

תכנית ליברמן למפות את היישובים הפלסטינים בגדה ל"אדומים" ו"ירוקים" מתקיימת הלכה למעשה בשטח בשבועות האחרונים, עוד לפני שתוכנה פורסם ברבים.

לפני כשבועיים [17 באוגוסט] הציג ליברמן "תכנית פעולה להתמודדות עם הטרור הפלסטיני" הממפה את היישובים הפלסטינים ל"ירוקים" שתושביהם נמנעו מטרור, ול"אדומים" שמהם יצאו בעבר מפגעים. היישובים האדומים, כך נטען, יזכו לטיפול נוקשה בניגוד לאלו הירוקים שיזכו להקלות או מחוות.

פלסטינים מדווחים לאל-מוניטור כי בשבועות האחרונים, עוד לפני פרסום התכנית, חל שינוי מהותי בפעילות כוחות צה"ל בשטח. כמעט מדי לילה מתקיימת פעילות צבאית במחנות פליטים בגדה וביישובים מהם יצאו בעבר מפגעים לבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות. אחד ממוקדי הפעילות המרכזיים, כך לפי הטענות, הוא מחנה הפליטים דהיישה בדרום בית לחם. בנוסף, יחידות של צה"ל פועלות בקביעות, כמעט כל לילה, ביישובים פלסטיניים בנפת חברון.

רוב הפעילות הצבאית מתקיימת באזורים המוגדרים "שטחי A", שם השליטה הביטחונית והאזרחית היא באחריות מלאה של הרשות הפלסטינית כאשר צה"ל נמנע בדרך כלל מלהיכנס אליהם, אלא במקרי חירום כגון "מרדף חם" אחר מחבלים. הפעילות הלילית שדווחה משקפת מדיניות חדשה של כוחות הביטחון, המנוגדת לחלוטין לתפיסה האסטרטגית שהובילו שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון והרמטכ"ל גדי איזנקוט - מתוך הנחת עבודה שחיכוך עם אוכלוסייה אזרחית עלול להגביר את המוטיבציה בקרב צעירים לבצע פיגועים ולדרדר את המצב.

דובר מנגנוני הביטחון הפלסטינים ברשות, הקולונל עדנאן דמירי, אומר לאל-מוניטור כי תפיסת הביטחון הפלסטינית היא שיש להתמקד רק במי שפועל נגד האינטרס הפלסטיני ונגד הוראתו המפורשת של הנשיא עבאס. "האינטרס הפלסטיני" הינו טרמינולוגיה מוכרת, שנועדה להסיר כל חשד לשיתוף פעולה של מנגנוני הביטחון הפלסטינים עם ישראל, ולהעביר את המסר כי מטרת סיכול פיגועים או מעצר צעירים שהתקבל לגביהם מידע מודיעיני היא למעשה לשמור על השקט והסדר בשטחים ובכך לממש את האינטרס הפלסטיני הלכה למעשה.

דמירי אומר עוד כי במתיחות שנוצרה כעת בשטח (נוכח פעילותו האינטנסיבית של צה"ל), כל מהלך קטן עלול להצית אש שתוביל לכאוס ולאובדן שליטה.

מפקד המודיעין הכללי הפלסטיני מאג'ד פראג', תושב מחנה הפליטים דהיישה, טען בתחילת השנה [ינואר 2016] כי מנגנוני הביטחון הפלסטינים מנעו מאז תחילת גל הטרור [אוקטובר 2016] כ-200 פיגועים נגד ישראלים. דבריו של פראג', שאביו נהרג מאש כוחות צה"ל במהלך האינתיפאדה השנייה[ב-2002], גררו ביקורת חריפה ברחוב הפלסטיני ואף איומים להכניסו ל"רשימה שחורה" שהרכיבה "קואליציית הצעירים" (קבוצה שמארגנת הפגנות במחנה). עתה הוא ניצב בפני דילמה גדולה מאוד. יחידות של צה"ל מקיימות פעילות רבה במחנה הפליטים שבה גרה משפחתו ומתעמתות עם תושביו, והוא לכאורה אמור להורות לכוחותיו לעצור פלסטינים החשודים כמי שעלולים לבצע פיגועים נגד ישראל.

מ', אחד האנשים המוכרים והפעילים בדהיישה, שביקש להישאר בעילום שם, סיפר לאל-מוניטור כי אם בעבר חיילים ישראלים פעלו במחנה דהיישה פעם בשבועיים או אף פעם בחודש, עתה זה הפך לשגרה לילית. "כל לילה אנחנו שומעים יריות, ואז אני רץ מהר לחדרי הילדות שלי להרגיע אותן. החיים פה הפכו לבלתי נסבלים. אנחנו שומעים בלילה פיצוצים ובבוקר מתעדכנים על מספר ומצב הפצועים", אומר מ'. לדבריו השטח כבר מתחיל לבעור, צעירים פלסטינים נפגעים מירי והופכים לנכים, והמוטיבציה לתגובה גוברת.

צעירים ממחנה הפליטים טענו באחרונה, כי אחד ממפקדי הכוחות הישראלים, לטענתם איש שב"כ, אמר להם כי בקרוב הם כולם יהיו נכים. הדברים האלה פורסמו גם בתקשורת הפלסטינית בהרחבה וחוללו סערה, אך הוכחשו מכל וכל על ידי דובר צה"ל.

"אנחנו מכנים את המפקד הישראלי האחראי על אזור דהיישה בשם 'נידאל', זה השם שאנחנו נתנו לו", אומר מ', "עכשיו הצבנו שלטים גדולים בכניסה למחנה המזהירים אותו שלא נעבור בשתיקה על פגיעה נוספת בצעירים שלנו. שלטים עם הכיתוב 'נידאל תיזהר, אל תיכנס למחנה' פוזרו בכל רחבי מחנה הפליטים דהיישה".

לשאלת אל-מוניטור אם מ' שמע את הדברים של איש השב''כ במו אוזניו, הוא השיב בשלילה, אך ציין כי "המציאות מדברת בעד עצמה" וכי רק בחודש האחרון [אוגוסט] נפגעו עשרות צעירים מאש כוחות צה"ל שנכנסו למחנה, פרצו לבתים וירו לכל עבר.

מרכז המידע הפלסטיני לזכות השיבה "בדיל" פרסם בשבוע שעבר [23 באוגוסט] דו"ח מפורט על מספר הנפגעים הפלסטינים בפעילויות הליליות של צה"ל בחודש האחרון, ואף צירף צילומים של עשרות צעירים שנפגעו לטענת המרכז מאש של צה"ל שכוונה אל רגליהם. על פי הנתונים שאספו תחקירני המרכז, בדהיישה נפצעו 18 צעירים בגילאי 17 עד 27, כשפעילות צה"ל נעשית גם ביישובים ובכפרים סמוכים כמו דוחה ואל-פוואר בנפת חברון. דו"ח זה פורסם לפני פשיטה נוספת שבוצעה בדהיישה ביום שישי האחרון [26 באוגוסט] במהלכה נפצעו עוד שני צעירים.

"שיהיה לכם ברור", אומר מ' לאל-מוניטור, "כל מה שעשו המנגנונים הפלסטינים(לעצור פיגועים), נעשה בחוכמה ובשקט, בא ליברמן ושופך חבית נפט ועומד להדליק את הכל. תיזהרו".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: west bank, palestinian refugee camps, palestinian authority, israeli occupation, idf, hebron, avigdor liberman, area a

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept