ישראל פולס

המלחמה השקטה בין ישראל לחיזבאללה

p
המחבר
בקצרה
חוליות הטרור מוכוונות חיזבאללה שגויסו בפייסבוק ואמורות היו לפעול בתוככי ישראל, הן ניסיון נוסף של נסראללה לפעול נגד ישראל בחתימה נמוכה כדי לא לדרדר את הצדדים לעימות כולל. גם הפעם ידה של מערכת הביטחון הייתה על העליונה.

בתחילת השבוע [14 באוגוסט] שודר בבינת ג'בייל שבלבנון נאום מצולם של חסן נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה, לציון עשר שנים ללחימה באזור בין חיזבאללה לצה"ל [2006]. זה היה עוד נאום ניצחון אופייני של נסראללה, שהכיל את כל ההצהרות המוכרות: הישראלים איבדו אמון במוסדות הביטחוניים, מלחמת לבנון השנייה העמידה בספק את יכולתה של ישראל להתקיים, ישראל ונתניהו חלשים ועייפים ולא יוכלו להתגונן עוד זמן רב; נסראללה אף הזכיר את נאום "קורי העכביש" שלו [2006] וציין שגרם לדמורליזציה נרחבת בקרב הישראלים.

בעוד נסראללה מדבר, שיחררו "המוסדות הביטחוניים" הישראלים, ובעיקר השב"כ, פרטים על מאמץ מעניין של חיזבאללה לייצר בישראל חזית טרור פנימית הנשלטת מרחוק בידי פעילי הארגון באמצעות "פייסבוק", פרופילים מזויפים ברשתות חברתיות והתקשרויות חשאיות ומקודדות ברשת האינטרנט. ביום שלישי השבוע [16 באוגוסט] הותרה הפרשה לפרסום בישראל, ושמותיהם של שמונה חשודים, ערבים פלסטינים תושבי יהודה ושומרון, שהיו חברים בשלושה תאים נפרדים שהוקמו בידי חיזבאללה במטרה לבצע פיגועים בתוך ישראל, פורסמו אף הם. בכל המקרים הצליחו "המוסדות הביטחוניים" הישראלים לבצע את המעצרים בטרם בוצעו הפיגועים עצמם.

במאבק הסמוי הניטש בין ישראל לחיזבאללה בשנים האחרונות, ידה של ישראל על העליונה. במסגרת המאבק הזה מנסה נסראללה נואשות לייצר חזית נגד ישראל בחתימה נמוכה, כלומר טרור אנטי-ישראלי שלא יהיה מקושר ישירות לחיזבאללה ולא יעניק לצה"ל אמתלה לתקוף את הארגון. נסראללה לא יכול להרשות לעצמו פעילות נגד ישראל על "הקו הכחול", הגבול בין ישראל ללבנון, כי הוא יודע שישראל תיאלץ להגיב באגרסיביות. הוא לא יכול להרשות לעצמו להתדרדר לעימות כולל נגד ישראל, כשארגונו מאבד מאות לוחמים ואלפי פצועים בביצת הדמים הסורית.

בראשית, ניסה נסראללה לייצר חזית שנייה נגד ישראל ברמת הגולן ולהנהיג בה כללי משחק נפרדים, שיאפשרו לו לפעול נגד ישראל בחתימה נמוכה מבלי לדרדר את הצדדים לעימות כולל.

במאבק המודיעיני-צבאי שהתנהל בשנתיים האחרונות סביב רמת הגולן, נחלה ישראל ניצחון בולט. נסראללה איבד לא מעט נכסים ואנשים (כולל סמיר קונטאר וג'יהאד מורניה), בעוד ישראל משלמת מחיר סביר וממשיכה לתקוף (על פי פרסומים זרים) שיירות נשק אסטרטגי המגיעות מכיוון סוריה לעבר ביירות.

כעת מתברר שנסראללה שינה כיוון והחליט לנסות לבנות מערכות טרור מוכוונות חיזבאללה בתוככי ישראל. החוליות שנחשפו כעת גויסו בידי שני מפעילי חיזבאללה: אחד שכינה את עצמו "בלאל", הממוקם בלבנון, וגייס פלסטינים באמצעות פרופיל הפייסבוק "פלסטין אל-חורה"; ופעיל חיזבאללה שני בשם מחמד פאיז אבו ג'דיאן, המתגורר ברצועת עזה. הטכניקה בשני המקרים הייתה זהה: המגייסים ביקשו מהפלסטינים שנענו לקריאת הגיוס לפתוח כתובות מייל חשאיות שאפשרו התכתבות סודית שלא תאותר על ידי מאמץ הסייבר והאינטרנט הישראלי, שם העבירו את ההוראות, התשלומים וההנחיות. בנוסף, העבירו אנשי החיזבאללה תוכנות הצפנה מיוחדות למגויסים הטריים, במטרה לנהל תקשורת מאובטחת.

מוסטפה כמאל הינדי, מאזור קלקיליה, עמד בראש אחת החוליות, שגויסה בדצמבר 2015. הוא הונחה לבצע פיגועים נגד סיורים של צה"ל באזור קלקיליה, וגייס חוליה בת ארבעה מחבלים, שהחלה להתאמן ברובי ציד ובמטעני חבלה מאולתרים. חברי החוליה נעצרו ביוני 2016. גורל דומה פקד גם את החוליה שגויסה על ידי פעילי חיזבאללה מרצועת עזה. אנשיה התבקשו לבצע פיגועים, כולל פיגועי התאבדות או הטמנת מטעני חבלה באוטובוסים בתוך ישראל.

בכל המקרים הבטיח הארגון, ובחלקם גם העביר, כספים לפעילי הטרור למימון הפעילות. בחלק מהמקרים הובטחו סכומים גבוהים (30 אלף שקלים) למבצעי הפיגועים, לאחר ביצועם. מאמץ נוסף היה לגיוס ערבים ישראלים, שיצטרפו לחוליות חבלה שיפעלו נגד צה"ל והאוכלוסייה הישראלית. גם המטרה הזו סוכלה. ערביי ישראל ממשיכים להתרחק מטרור, ואחוז שולי במיוחד מתוכם מעורב בפעילות חבלנית. לאחרונה [מאי 2016] חשף ראש השב"כ היוצא, יורם כהן, כי התמיכה ב"רוח דאע"ש" בקרב ערביי ישראל היא הנמוכה ביותר בכל העולם המוסלמי.

חשיפת הפעילות הנוכחית של חיזבאללה בידי ישראל היא קצה של קרחון נסתר, שמתקיים מתחת לרדאר, ובו ממשיכים ישראל וחיזבאללה להתכתש בעצימות נמוכה. זוהי גם מלחמת מוחות, במסגרתה מנסה ישראל להצר את צעדיו של חיזבאללה ולמנוע ככל האפשר את התעצמותו, בעוד נסראללה מנסה להמשיך לתחזק את אש "ההתנגדות" האנטי-ישראלית, תוך מזעור מקסימלי של סיכויי ההתדרדרות לעימות נוסף, בו לא יהיה מסוגל לעמוד במקביל למלחמת ההתשה העקובה מדם בסוריה.

בדבר אחד נסראללה צדק: מנהיגי ישראל בתקופת מלחמת לבנון השנייה ירדו כמעט כולם מהמפה הפוליטית וההיסטורית: ראש הממשלה אהוד אולמרט בכלא, שר הביטחון עמיר פרץ נאלץ להתפטר, הרמטכ"ל דן חלוץ התפטר ואפילו אלוף פיקוד הצפון, אודי אדם, שם את המפתחות.

אבל מעבר לעניין הפרסונלי, ישראל יכולה להביט אחורה אל המלחמה שהתקיימה לפני יותר מעשור בסיפוק רב: עשר שנים של שקט כמעט מוחלט בחזית הצפון, חיזבאללה מותש ומדמם, נסראללה שמתמקד בעיקר בדיבורים והצלחה ישראלית להישאר מחוץ ליורה הרותחת של המלחמה בסוריה. בירושלים חותמים על עשר שנים נוספות במתכונת דומה. בביירות? ממש לא בטוח.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: terrorism, syrian civil war, jihad mughniyeh, hezbollah, hassan nasrallah, facebook

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept